poniedziałek, 13 maja, 2024
Strona głównaEksperciJak odpowietrzyć grzejnik?

Jak odpowietrzyć grzejnik?

Kaloryfery w naszych mieszkaniach oraz domach, szczególnie po okresie letnim, mają tendencję do zapowietrzania się. Problem ten jest zwykle dosyć prosty do zlikwidowania i nie wymaga specjalistycznej wiedzy. Mimo wszystko, kiedy zauważymy, że nasz grzejnik nie działa prawidłowo, warto podjąć odpowiednie kroki jak najszybciej, bowiem powietrze wewnątrz niego zdecydowanie przyspiesza korozję jego poszczególnych elementów. Jak prawidłowo odpowietrzyć grzejniki, przygotowując je na sezon grzewczy? Poznajmy prostą instrukcję.

Przyczyny i objawy zapowietrzania się grzejników

Konstrukcja większości grzejników jest zaprojektowana w taki sposób, że praktycznie każdy model co jakiś czas może ulec zapowietrzeniu. Najczęstszym powodem jest nieprawidłowe napełnianie układu centralnego ogrzewania. Woda, która płynie w tej instalacji, zawiera niewielkie pęcherzyki powietrza, które uniemożliwiają prawidłowe działanie kaloryfera. Bardzo często zapowietrzony kaloryfer ma również pewne nieszczelności w którymś z elementów jego instalacji. Winowajcami są bowiem przewody, które wykonane są z tworzyw sztucznych. Warto pamiętać, że nigdy nie zapewniają one pełnej szczelności, a przedostające się powietrze powoduje problemy z samym grzejnikiem. Najbardziej narażone na zapowietrzanie się są instalacje otwarte. One bowiem mają kontakt z powietrzem w najwyższym jego punkcie.

Jak zatem rozpoznać, że nasz grzejnik się zapowietrzył? Przede wszystkim taki kaloryfer przestaje prawidłowo grzać pomimo odkręcenia zaworu. Pozostaje on także zimno przez cały czas, nawet na maksymalnej pozycji termostatu. Zaniepokoić powinny nas również dziwne dźwięki, które wydobywają się z głębi kaloryfera. Może to być charakterystyczne bulgotanie bądź dźwięki, które przypominają ruch strumienia wody oraz syk. Sprawny kaloryfer pracuje bowiem bez wydawania żadnego dźwięku, niezależnie od warunków wewnątrz danego pomieszczenia. W takim momencie możemy być pewni, że w górnej części kaloryfera znajduje się powietrze. Dobrze jest szybko przystąpić do działania, które zapobiegnie równomiernemu rozkładaniu się powietrza w przyszłości. Warto przygotować sobie miskę oraz kilka płaskich kluczy.

Jak odpowietrzyć grzejnik żeliwny?

Każdy rodzaj grzejników rządzi się swoimi prawami. W przypadku kaloryferów żeliwnych nie posiadają one odpowietrznika automatycznego czy ręcznego. W takim przypadku musimy zatem odpowiednio do niego podjeść. Dobrze jest zaopatrzyć się w miskę, którą należy umieścić pod krańcem grzejnika oraz dwa śrubokręty płaskie. Następnie konieczne będzie zamknięcie zaworu termostatycznego, a także poluzowanie śrubunku o niecały obrót. Jeśli usłyszymy powietrze wydobywające się z wnętrza grzejnika oraz zobaczymy wodę, należy odczekać, aż dźwięki przestaną być słyszalne. Należy jednak uważać na zbyt szybkie wykręcanie śrubunku, które może spowodować większe ciśnienie wypływanej wody.

Jak odpowietrzyć kaloryfer aluminiowy oraz płytowy?

Grzejniki aluminiowe oraz płytowe odpowietrza się dokładnie w ten sam sposób. Na samym początku należy sprawdzić, w jakiej pozycji znajduje się zawór termostatyczny. Jeśli jest on otwarty, należy go zakręcić. Pod ręcznym zaworem dobrze jest ustawić naczynie, do którego z rury będzie ściekać woda. Następnie należy powoli odkręcać zawór odpowietrzający, do którego przyda nam się specjalny klucz bądź śrubokręt. Należy poczekać, aż ciśnienie w instalacji zmniejszy się poprzez ulotnienie powietrza, a ze szczeliny zacznie wydobywać się ciepła woda. Na samym końca musimy zakręcić ręczny zawór i ustawić termostat w wybranej przez nas pozycji.

Jak poradzić sobie z zapowietrzonym grzejnikiem łazienkowym?

Problem z zapowietrzeniem całej instalacji centralnego ogrzewania może pojawić się również w grzejnikach łazienkowych, które najczęściej montujemy na ścianie. Zwyczajowo mają wygląd drabinek i posiadają wmontowane odpowietrzacze, zatem problem ten jest bardzo łatwy do usunięcia. Pierwszym krokiem będzie sprawdzenie zaworu termostatycznego i ustawienie pokrętła w pozycji zamkniętej. Następnie musimy przejść do sprawdzenia otworu wylotowego odpowietrznika. Grzejniki tego typu odpowietrzniki mają zwykle skierowane ku górze, dlatego lepiej będzie podłożyć nam tam szmatkę bądź ręczniki jednorazowe. Następnie należy delikatnie odkręcić śrubę za pomocą kluczyka i szmatką złapać wydostającą się wodę. Po usunięciu powietrza konieczne jest zakręcenie śrubki odpowietrznika, wytarcie całego grzejnika i ustawienie zaworu grzejnikowego w wybranym przez nas położeniu.

Poprzedni artykułJak odnowić stare meble?
Następny artykułJak przycinać lawendę?
RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Najnowsze w kategorii

Popularne w kategorii