czwartek, 18 lipca, 2024
Strona głównaSypialniaTe kolory sprawdzą się w sypialni!

Te kolory sprawdzą się w sypialni!

Sypialnia to miejsce relaksu i odpoczynku. Niezależnie od wybranej stylistyki wnętrz warto zaaranżować ją w taki sposób, aby sprzyjała wyciszeniu i regeneracji. Ogromne znaczenie ma dobór odpowiednich kolorów. Jaka paleta barw będzie idealna do sypialni?

Jak wystrój wpływa na nasze samopoczucie? Psychologia kolorów

Nie od dziś wiadomo, że kolory są w stanie oddziaływać na człowieka na wielu płaszczyznach. Niektóre z nich przywodzą na myśl ciepłe i beztroskie lato, inne kojarzą się z siarczystym mrozem, a jeszcze inne przypominają o relaksujących spacerach w otoczeniu natury.

Każda z barw wpływa więc na samopoczucie w określony sposób. Przykładowo kolor czerwony jest synonimem siły, odwagi oraz wigoru, natomiast czerń odnosi się do powagi, klasy i elegancji.

Wiedzę z zakresu psychologii kolorów warto wykorzystać podczas aranżacji wnętrz. Dzięki temu możliwe jest stworzenie przestrzeni, która będzie sprzyjać skupieniu i produktywności lub wręcz przeciwnie – aranżacja miejsca idealnego do wypoczynku i relaksu, co ma szczególne znaczenie w przypadku sypialni.

Kolory do sypialni – inspiracje

Kolorystyka sypialni ma ogromne znaczenie, ponieważ to właśnie od niej w znacznej mierze zależy, jaki nastrój panuje w pomieszczeniu i jak czują się w nim domownicy. Warto więc dobrać paletę barw w taki sposób, aby przywodziła na myśl wypoczynek i wyciszenie.

Beże, biele i szarości

Bez wątpienia znaczną przestrzeń na wachlarzu barw do sypialni zajmują spokojne, stonowane i neutralne kolory. Wśród nich królują różne odcienie bieli, beżu i szarości, które za sprawą swojego stonowanego charakteru stanowią świetne tło dla bardziej wyrazistych dodatków, w tym tych z drewna, szkła czy kamienia.

Biele, szarości i beże są świetnym punktem wyjścia do aranżacji sypialni w stylu skandynawskim, czyli w stylistyce pełnej minimalizmu, powściągliwości i prostoty. Dodatkowo taki wybór pozwoli optycznie powiększyć sypialnię, dlatego świetnie sprawdzi się w przypadku niewielkiego metrażu.

Z kolei miłośnicy tekstyliów, wiklinowych doniczek i etnicznych wzorów mogą wykorzystać ściany w stonowanych odcieniach jako tło dla różnorodnego stylu boho, inspirowanego życiem artystycznej cyganerii.

Delikatne i subtelne pastele

Osoby poszukujące wnętrza, które swoją przytulnością otuli je do snu, zdecydowanie powinny zwrócić się ku pastelowym barwom. Róż, zieleń, błękit czy turkus świetnie współgrają z naturalną paletą kolorów i nieco bardziej wyrazistymi akcentami. Przykładem jest połączenie pastelowej zieleni na ścianach z zasłonami w odcieniu ciemnego turkusu. 

Odważne połączenia

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zestawić neutralne biele i szarości z intensywniejszymi kolorami, np. przydymionym, ciemnym niebieskim (który swoją drogą działa relaksująco i uspokajająco), przygaszoną zielenią czy brązem. Wówczas należy jednak pamiętać o umiarze, aby mocniejsze akcenty nie zaburzyły harmonii pomieszczenia. Takie barwy można wybrać np. do pomalowania jednej ściany za łóżkiem.

Uspokajająca zieleń

Zieleń jest kolorem natury. Sprzyja odprężeniu i relaksowi, kojarzy się z niczym niezmąconym spokojem i błogim odpoczynkiem i właśnie z tego powodu idealnie sprawdzi się w sypialni. Śmiało można wykorzystać ją do pomalowania ścian, np. w odcieniu butelkowym w połączeniu z elegancką czernią lub w wydaniu oliwkowym z bielą i beżami.

Zieleń może zagościć we wnętrzach również w postaci tekstyliów, w tym ozdobnych poduszek, koców i pościeli. Przykładowo zieleń khaki w takim wydaniu będzie korespondować z bielą, szarościami, pudrowym różem oraz neutralnym beżem.

Z kolei osoby, które skłaniają się bardziej ku subtelnym akcentom, powinny zwrócić uwagę na rośliny doniczkowe. Naszą propozycją jest Areka z rozłożystymi liśćmi, modna Monstera deliciosa oraz bardzo łatwy w uprawie Zamiokulkas zamiolistny.

Kolory odgrywają niebagatelną rolę w aranżacji wnętrz. Warto poświęcić dłuższą chwilę na wybór barw i zwrócić szczególną uwagę nie tylko na ściany czy podłogę, ale i tekstylia oraz wszelkie inne dodatki. Starannie dobrana paleta kolorów stworzy przestrzeń, która pozwoli się wyciszyć i utuli do snu.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Najnowsze w kategorii

Popularne w kategorii