Ogród zimowy to miejsce, gdzie natura spotyka się z komfortem wnętrza, tworząc magiczną atmosferę przez cały rok, niezależnie od pogody. Sprawdź, jak stworzyć własny zielony azyl, który będzie zachwycał zarówno zimą, jak i latem!
Czym jest ogród zimowy?
Ogród zimowy nazywany również oranżerią to konstrukcja, która umożliwia uprawę roślin niezależnie od temperatury powietrza i warunków atmosferycznych. Dzięki temu miłośnicy zieleni mogą cieszyć się otoczeniem natury również zimą i jesienią.
Oranżeria może przyjmować formę wolnostojącej budowli lub być połączona bezpośrednio z bryłą domu (np. jako kontynuacja salonu). Składa się ona ze szkieletu wykonanego np. z metalu lub drewna oraz przeszkleń wypełniających wszystkie ściany i sufit.
Oczywiście, aby z ogrodu zimowego można było korzystać niezależnie od pogody, musi on być wykonany z materiałów, które zapewnią pomieszczeniu termoizolację. W Polsce zimą niezbędne zazwyczaj jest także ogrzewanie pomieszczenia. Wykorzystuje się do tego np. promienniki ciepła, ogrzewanie podłogowe czy ogrzewanie kanałowe.
Ogród zimowy – jak zlokalizować oranżerię?
Położenie ogrodu zimowego ma duże znaczenie w kontekście jego oświetlenia i nagrzewania. Zazwyczaj budowle tego typu są usytuowane od strony południowej. Dzięki temu dociera do nich wystarczająca ilość słońca.
Aranżacja ogrodu zimowego – rośliny i nie tylko
Gdy masz już do dyspozycji poprawnie skonstruowaną i ogrzaną oranżerię, możesz zabrać się za aranżację zimowego ogrodu, która jest prawdziwą gratką dla wszystkich miłośników zieleni.
W mocno oświetlonej, ciepłej przestrzeni świetnie będą się czuły rośliny egzotyczne takie jak figowce, kordyliny czy szeflery. Oczywiście roślinność należy dopasować pod kątem warunków, jakie panują w oranżerii. W tym miejscu można również z powodzeniem przezimować np. kwiaty na co dzień umiejscowione na tarasie czy balkonie.
W przypadku mniej intensywnego oświetlenia sprawdzą się natomiast filodendrony, paprocie, zamiokulkasy czy anturium. Ogród zimowy to także idealne miejsce do uprawy domowych ziół, np. bazylii, tymianku, pietruszki i rozmarynu. Dzięki temu będziesz mieć do nich dostęp przez cały rok.
Pamiętaj, że oranżeria to nie tylko przestrzeń dla roślin, ale i funkcjonalne pomieszczenie, które ma Ci służyć do odpoczynku. Wyposaż ją więc w wygodne meble, które dopasujesz do ogólnego charakteru wnętrza. Mogą to być np. wiklinowe elementy idealne do oranżerii w stylu boho albo białe krzesła i stolik z metalu – te świetnie prezentują się w ogrodzie zimowym w stylu klasycznym.
Warto zatroszczyć się również o dodatki, które dodadzą przestrzeni przytulności. Pomyśl przede wszystkim o tekstyliach, w tym poduszkach, dywanach, kocach i pledach.
Starannie dobierz roślinność, zadbaj o właściwą pielęgnację kwiatów i stwórz przytulną atmosferę za sprawą odpowiednich dodatków. W ten sposób stworzysz miejsce, dzięki któremu zieleń będzie towarzyszyć Ci przez cały rok.