środa, 4 grudnia, 2024
Strona głównaSypialniaSypialnia w duchu wabi-sabi – jak ją urządzić?

Sypialnia w duchu wabi-sabi – jak ją urządzić?

Wabi-sabi to japoński styl aranżacyjny, który wywodzi się z filozofii o tej samej nazwie. Podstawowe założenia tego trendu wnętrzarskiego wiążą się z dostrzeganiem piękna w niedoskonałości, prostocie i autentyczności. Na czym dokładnie polega styl wabi-sabi i jak można wprowadzić go do sypialni?

Styl wabi-sabi – charakterystyka

Wabi-sabi pochodzi z Japonii i wbrew pozorom nie jest tylko trendem wnętrzarskim. Estetyka tego stylu jest odwzorowaniem życiowej filozofii, która wywodzi się z buddyzmu zen. Idea wabi-sabi wiąże się ze znaczeniem słów składowych tego terminu. „Wabi” oznacza prostotę i spokój. Natomiast „sabi” określa założenie, że piękno jest zawarte w przemijaniu.

Połączenie tych dwóch znaczeń sprawia, że istotą wabi-sabi jest ukojenie wynikające z akceptacji braku trwałości. Dlatego przeniesienie założeń japońskiej sztuki życia na grunt stylu wnętrzarskiego zaowocowało estetyką, której filarem jest cenienie niedoskonałego piękna. Z tego względu w aranżacji wnętrz wabi-sabi niezwykle ważna jest autentyczność, nawet jeśli wiąże się ona z oznakami nadgryzienia zębem czasu.

Jak urządzić wnętrze w stylu wabi-sabi? Najważniejsze zasady

Wnętrza w stylu wabi-sabi charakteryzuje przede wszystkim prostota. Nie jest to jednak taki typowy, nowoczesny minimalizm, ponieważ w wabi-sabi równie ważne są naturalne materiały i niedoskonałe przedmioty. W estetyce z Kraju Kwitnącej Wiśni nie ma więc miejsca na perfekcjonizm.

W wabi-sabi nie goni się za ideałem, ponieważ istotą tego stylu jest zrozumienie, że perfekcja nie istnieje. Z tego względu trzeba zaakceptować niedoskonałości. Te mogą wynikać z rys, pęknięć, przetarć obtłuczeń czy innych defektów widocznych na starych elementach wyposażenia domowego. Wszystkie nieidealne skazy są mile widziane, ponieważ każda z nich opowiada pewną historię, a tym samym nadaje meblom i dodatkom duszy.

Meble i dodatki do mieszkania wabi-sabi

Prostota, która przyświeca japońskiej filozofii wabi-sabi, we wnętrzach uwidacznia się w postaci rezygnacji z nadmiernej liczby mebli. Aranżacje wabi-sabi nie lubią zagracenia i dlatego zawierają tylko naprawdę przydatne elementy wyposażenia. Wnętrza odzwierciedlające wschodnie trendy wyróżnia też upodobanie do naturalnych, a czasami nawet nieco surowych materiałów.

W przypadku mebli najczęściej wykorzystywane są tworzywa takie jak kamień czy drewno. Natomiast dodatki i dekoracje w duchu wabi-sabi powinny zostać wykonane z juty, lnu czy wełny. Charakterystycznym elementem japońskiego stylu są również ceramiczne wazony, lampy oraz naczynia.

Wabi-sabi we wnętrzach – jakie kolory lubi ten styl?

Podczas urządzania mieszkania w stylu wabi-sabi warto postawić na stonowane kolory, które stanowią idealną bazę dla prostego wystroju. W japońskich aranżacjach dużą popularnością cieszą się barwy ziemi. Jasne brązy, beże czy zgaszone zielenie nadają spokojnego, a jednocześnie oryginalnego charakteru wnętrza.

Oprócz tego w aranżacjach wabi-sabi dobrze prezentują się różne odcienie kolorów takich jak szarość czy biel. Stonowana paleta barw tworzy przytulny klimat, który jest doskonałą przeciwwagą dla surowości mebli i dekoracji.

Aranżacja sypialni w estetyce wabi-sabi

Znajomość najważniejszych założeń wabi-sabi pozwala zaaranżować każde wnętrze w zgodzie z tą filozofią. Przy planowaniu japońskiej sypialni należy pamiętać przede wszystkim o wykorzystaniu kolorów ziemi, które nie tylko uspokoją wnętrze, ale i ułatwią zrelaksowanie się przed snem.

Oprócz tego trzeba nastawić się na skromne wyposażenie, w którym pierwsze skrzypce będzie grało łóżko. Oprócz posłania w sypialni nie powinno znajdować się wiele innych mebli, ponieważ mogą one zagracać wnętrze.

Aby zapewnić aranżacji nieco przytulności, można wprowadzić do niej wyplatane narzuty, koce czy dywany. Nic nie szkodzi, jeśli znajdują się na nich jakieś przetarcia – świadczą one o autentyczności i pięknie, które wynika z upływu czasu. Dobrym dodatkiem do sypialni wabi-sabi są również rolety czy zasłony, wykonane z naturalnych materiałów.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Najnowsze w kategorii

Popularne w kategorii