sobota, 7 września, 2024
Strona głównaSypialniaShabby chic – jak urządzić sypialnię jak z letniej rezydencji?

Shabby chic – jak urządzić sypialnię jak z letniej rezydencji?

Jak urządzić sypialnię, która zachwyci swoim urokiem, szykiem i przytulnością? Świetnym pomysłem jest wykorzystanie stylistyki shabby chic, czyli nurtu pełnego antyków, pastelowych kolorów i uroczych zdobień. Czym jeszcze wyróżnia się styl shabby chic i jak przemycić go do swojego domu?

Jakie jest wnętrze w stylu shabby chic?

Wnętrze utrzymane w stylu shabby chic jest przytulne, urocze i romantyczne. Stylistyka przywodzi na myśl letnie rezydencje, w których brytyjczycy wypoczywali na przełomie XIX XX wieku. Jest to trafne skojarzenie, ponieważ to właśnie nimi inspirowała się twórczyni shabby chic, Rachel Ashwell.

W pomieszczeniu zaaranżowanym według tego stylu można poczuć się jak w eleganckim pałacu i urokliwym domku dla lalek jednocześnie. Wnętrza są ciepłe, przytulne, subtelne i miękkie. Można w nich znaleźć inspiracje rodem ze stylistyki prowansalskiej i toskańskiej oraz vintage.

Pierwsze skrzypce grają tam stonowana paleta barw oraz antyczne meble. Elementy wyposażenia mogą pochodzić z ubiegłych stuleci lub być celowo postarzane w charakterystyczny, z pozoru niechlujny sposób.

We wnętrzach shabby chic można znaleźć bukiety kwiatów, ozdobne żyrandole oraz kwieciste tekstylia. Mimo że dodatków jest całkiem sporo wnętrza są utrzymane w dobrym smaku, sprawiają wrażenie wystawnych, szykownych i przytulnych.

Ze względu na nonszalancję, łączenie różnych form i faktur oraz bogactwo zdobień sypialnia utrzymana w stylu shabby chic raczej nie sprawdzi się w przypadku zwolenników prostoty i minimalizmu. Pokochają ją natomiast wszyscy ci, którzy dobrze czują się w uroczych, przytulnych i bogato zdobionych przestrzeniach z duchem przeszłości w postaci mebli vintage.

Paleta kolorów w stylu shabby chic

W sypialni w stylistyce shabby chic rządzą delikatne, stonowane kolory. Mowa tu przede wszystkim o pastelowych barwach takich jak odcienie bieli, szarości czy beżu. Można je znaleźć zarówno na ścianach, jak i na tekstyliach w postaci dywanów, zasłon, pościeli, koców czy ozdobnych poduszek.

Wśród dodatków często zauważyć można również przedmioty w odcieniach różu, błękitu i miedzianego złota. Taka paleta kolorów świetnie komponuje się z jasnym drewnem oraz kwiecistymi zdobieniami, np. na tapetach. Na meblach takich jak m.in. masywne, postarzane komody świetnie prezentuje się przydymiona biel.

Meble do sypialni w stylu shabby chic

Jak zostało już wspomniane, jednym z charakterystycznych elementów stylistyki shabby chic są meble vintage lub celowo postarzane egzemplarze. Pożądane są widoczne otarcia, prześwity i rysunki drewna.

Meble można wystylizować samodzielnie, korzystając ze specjalnych technik postarzania. Najczęściej polegają one na „niedbałym” nakładaniu jasnej farby (w kolorze bieli, beżu) i przecieraniu jej warstw przy użyciu papieru ściernego.

Oczywiście podczas aranżacji nie należy zapominać o funkcjonalności sypialni. Oprócz wyjątkowego charakteru i wykończenia spójnego ze stylem shabby chic, poszczególne elementy wyposażenia muszą być więc po prostu praktyczne i sprawdzać się w codziennym użytkowaniu.

Sercem każdej sypialni jest łóżko. W tej urządzonej w stylu shabby chic sprawdzi się obszerny egzemplarz z drewnianą, zdobioną ramą lub pikowanym zagłówkiem. Jak najbardziej na plus będzie stary, jasny model z widocznymi zarysowaniami

Przy łóżku można postawić szafki nocne z długimi fikuśnymi nogami, a przed nim starą drewnianą skrzynię, która sprawdzi się np. do przechowywania pościeli, książek czy nawet ubrań.

Kolejny must-have to szafa z drewnianymi frezowanymi drzwiami oraz misternymi uchwytami. Świetnie sprawdzą się duże, antyczne meble, jednak można również wystylizować szafę samodzielnie, korzystając z wcześniej wspomnianej techniki postarzania.

Oprócz tego idealnie wkomponuje się elegancka stara toaletka, komoda z dekoracyjnymi uchwytami i kwiatową ornamentyką, fotel vintage z materiałowym obiciem oraz fikuśnymi nóżkami czy krzesło utrzymane w stylu ludwikowskim.

Romantyczna sypialnia shabby chic a dodatki

Aranżacja sypialni w stylu shabby chic to możliwość łączenia szeregu dodatków i ozdób, które są w tym przypadku jak najbardziej pożądane. Jednocześnie warto jednak zachować rozsądek, aby nadmiar bibelotów nie przytłoczył całokształtu i nie skutkował efektem wnętrzarskiego chaosu i niespójności. Jakie wzory i faktury warto przemycić do sypialni niczym z brytyjskich letnich rezydencji?

Kwiaty

Sypialnia shabby chic z pewnością przypadnie do gustu miłośnikom kwiatów. W pomieszczeniach utrzymanych w tej stylistyce można znaleźć zarówno bukiety żywych kwiatów, np. subtelnych piwonii czy romantycznych róż, jak i dodatki z kwiecistym motywem. Może się on pojawić m.in. na tapetach, poduszkach, zasłonach czy innych tkaninach.

Porcelana

Szlachetnym tworzywem, które idealnie dopełni charakter pomieszczenia w stylu shabby chic jest porcelana. Mimo że podczas aranżacji nie ma tu tak szerokiego pola do popisu jak w przypadku kuchni czy jadalni, do sypialni również z powodzeniem można przemycić ten wyjątkowy rodzaj ceramiki. W przestrzeń idealnie wkomponują się porcelanowe wazony, figurki, tace czy szkatułki do przechowywania biżuterii.

Klimatyczne oświetlenie

W sypialni znaczącą rolę odgrywa oświetlenie, które powinno być klimatyczne i sprzyjać błogiemu relaksowi. W stylistyce shabby chic przytulności i szczypty romantyzmu dodają ozdobne lampy z abażurami w odcieniach delikatnej bieli i beżu. Dobrze wyglądają również egzemplarze urozmaicone frędzlami i koronką, kryształowe żyrandole, a także kinkiety przypominające stare świeczniki. Klimatu dodadzą także świeczniki i lampiony.

3 1

Finezyjne ramy

Postarzane, zdobione ramy z drewna to świetna oprawa dla luster, ale nie tylko. Grube jasne egzemplarze mogą także zdobić obrazy oraz fotografie. Warto oprawić w ten sposób pamiątki rodzinne w postaci czarno-białych zdjęć.

Delikatne tekstylia

Tekstylia w sypialni shabby chic są gustowne, romantyczne i mają w sobie nieco rustykalnego uroku. Idealnie pasować będą poduszki zdobione koronką, haftowane białe serwety z ręcznie wyszywanymi motywami kwiatów polnych oraz bawełniane koce i pledy, również z delikatnymi zdobieniami, np. w postaci koronki lub haftów. Charakter wnętrz dopełnią pastelowe, zwiewne zasłony w stylu kawiarnianym.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Najnowsze w kategorii

Popularne w kategorii