Sypialnia jest synonimem relaksu. Często przywodzi na myśl wręcz magiczną przestrzeń w której aż prosi się o odpoczynek po długim dniu, albo energetyczną pobudkę po dobrze przespanej nocy. W budowaniu niezwykłego klimatu pomocny jest eklektyzm. To propozycja dla tych, którzy uwielbiają niesztampowość, ale jednocześnie dla tych, którzy często nie czują się dobrze w jednym, jasno określonym stylu. Jak urządzić eklektyczną sypialnię? Podpowiadamy.
Jest grono osób, którzy twierdzą, że eklektyczna sypialnia jest poza zasięgiem jakichkolwiek aranżacji, że jeśli sypialnia, to na pewno nie eklektyzm. Nic bardziej mylnego. Jeśli odpowiednio przemyślisz aranżację, dopasujesz kolorystykę oraz dodatki, możesz osiągnąć efekt bardzo spójny, a zarazem niezwykle efektowny.
Sypialnia w stylu eklektycznym – jak łączyć ze sobą style?
Styl eklektyczny jest bardzo uniwersalny. Umożliwia wiele połączeń, które mogą dać niesamowity efekt. Spokojnie możesz go dopasować zarówno do swoich potrzeb, jak i gustu. Masz w rękach narzędzia w postaci kilku stylów wnętrzarskich, które możesz umiejętnie połączyć. Wszystko zależy od tego, jak bardzo jesteś odważny. Jeśli bliżej Ci to dość bezpiecznych rozwiązań, postaw na łączenie zaledwie dwóch, albo trzech stylów. Mogą to być jedynie trendy, które po prostu wzajemnie się przenikną, uzupełnią. Genialnym duetem będzie np. vintage oraz industrialny ton.
Cudownie jest np. postawić na loftowe, dość surowe lampy i zestawić je na przykład z łóżkiem albo fotelem czy też szafką nocną, która pamięta jeszcze czasy PRL. Możesz je odrestaurować, albo postawić na naturalne dekory. Nie bój się także połączeń kontrastowych jeśli chodzi o kolorystykę. Bardzo dobrze prezentuje się m.in. głęboka czerń w towarzystwie soczystej żółci, albo głębokiego błękitu. Staraj się zachować równowagę, ale równie dobrze, wystawiaj na pierwszy plan nieoczywiste zestawienia, które mogą nadać sypialni niebanalnego charakteru.
Wyświetl ten post na Instagramie.
Haveca wonderful Sunday everybody ??? Design & photo by Lorraine aka @lorriecos ???
Eklektyczna sypialnia – nie bój się duetu starego z nowym
Jakie są główne tendencje w tworzeniu stylu eklektycznego? Głównie projektanci idą w kierunku o którym wspominaliśmy – tworzenia duetu tego co nowe, z tym, co już czasy świetności ma za sobą. Mowa głównie o meblach, ale niekoniecznie. Mogą to być też tkaniny, abo wszelkiej maści dekoracje. Taki zabieg wprowadzi do sypialnianych przestrzeni pewną nieoczywistość, charakter.
Niech wnętrze będzie niebanalne i jednocześnie mocno spersonalizowane. Musisz poczuć wszystkie barwy i dodatki. Musisz czuć się wygodnie korzystając z mebli. W końcu to Ty będziesz tu przebywał, odpoczywał, nabierał energii do działania. I bardzo ważne – mniej znaczy więcej, ale nie zawsze. Nie w stylu eklektycznym. W nim doskonale odnajdą się wszelkiej maści połączenia, także te nieoczywiste. Dobrze sprawdzi się np. skandynawska stylistyka okraszona nowoczesnością, loftową surowością oraz minimalistyczną stylizacyjną kropką nad i.
Eklektyzm a sztukateria
Styl eklektyczny lubi antyki, ale nie są one na sztywno wpisane w tego typu aranżacje. Spokojnie możesz postawić na nie, ale jeśli nie do końca czujesz się w ich towarzystwie swobodnie, możesz wybrać inne rozwiązanie. Brzmi ono: sztukateria. Tutaj naprawdę mocno sprawdza się gips i styropian z pomocą których można świetnie ożywić wnętrze, nadać mu indywidualizmu oraz nieszablonowej elegancji. Nawiążesz do dawnych lat, dworkowej przestrzeni, ale jednocześnie przy pomocy innych dodatków i kolorów przebijesz przez nie współczesność. Nie bój się więc lamperii czy też sztukaterii pojawiającej się na ścianach lub suficie. To bardzo dobre wprowadzenie do wnętrza eklektycznego tonu.
Kolory w eklektycznej sypialni
Tutaj masz pełne pole do popisu. Wszystko zależy od tego, w jakich barwach czujesz się najlepiej. Które sprzyjają błogiemu relaksowi, a jakie powodują, że nabierasz energii do działania. Bo właśnie takie najlepiej jest wprowadzać do przestrzeni sypialnianej. Najbardziej bezpiecznym rozwiązaniem jest postawienie na duet bieli i czerni. Te kontrasty są, były i na pewno będą modne, a poza tym można się w nich poczuć po prostu komfortowo. Jeśli jednak nie boisz się odważnych połączeń, a przy tym jednocześnie kolory sprzyjają relaksowi, to nie bój się wprowadzać ich do pomieszczenia w którym będziesz odpoczywać. Eklektyzm lubi odwagę.
Wybierz element jako motyw przewodni wnętrza
Eklektyczna sypialnia może też nie do końca oznaczać tego, że trzeba do niej wprowadzać przenikanie się kilku stylów. Jeśli nie do końca jesteś do tego przekonany, możesz również wysunąć na pierwszy plan jakiś dekoracyjny element, który stanie się takim light motive. Często wystarczy dosłownie jeden, ale za to bardzo oryginalny i nieszablonowy dodatek, aby ozdobić w wyjątkowy sposób całą przestrzeń. Tutaj może posłużyć za niego np. ciężka rama obrazu, albo lustra. A może jakiś akcent drewniany? Regał wykonany z rattanu, albo intrygujące wezgłowie. Świetnie też może się sprawdzić ażurowy parawan.
Jak widać, styl eklektyczny nie musi oznaczać nieokiełznanego misz maszu w którym ciężko będzie zmrużyć oczy. Wręcz przeciwnie. Odpowiednio przemyślany może sprawić, że sypialnia nabierze wyjątkowego charakteru, który stanie się wręcz wymarzony do błogiego relaksu. Nie bez znaczenia pozostaje także fakt, że świetnie sprawdzi się on w roli pobudzacza do działania. W końcu to właśnie w sypialni witamy nowy dzień, więc każde źródło energii, bodziec do działania jest wręcz pożądany.