piątek, 12 kwietnia, 2024
Strona głównaPokój dzieckaPokój dziecięcy dla chłopca — jak go urządzić?

Pokój dziecięcy dla chłopca — jak go urządzić?

Własny, nawet mały pokój dla dziecka to miejsce, w którym może ono do woli się bawić, uczyć i odpoczywać. Żeby jednak wnętrze to było jak najbardziej funkcjonalne i dopasowane do potrzeb malucha, powinno być odpowiednio zaaranżowane. Urządzenie pokoju chłopięcego wcale nie jest łatwiejsze niż aranżacja pokoju dla dziewczynki. W miejscu takim muszą znaleźć się strefy do zabawy, nauki, a także wypoczynku. Jak urządzić pokój dla chłopca? Przedstawiamy przykładowe aranżacje i inspiracje.

Aranżacja pokoju dla chłopca – od czego zacząć?

Urządzanie pokoju chłopięcego warto zacząć od skonsultowania się ze swoim podopiecznym. Pamiętajmy, że to maluch będzie spędzał czas w tym wnętrzu, dlatego powinno być ono zaaranżowane w taki sposób, by spełniało jego oczekiwania, ale jednocześnie, by umożliwiało mu swobodną naukę, zabawę i wypoczynek. Dlatego nie powinniśmy kierować się swoim gustem, tylko zapytać malucha, jak powinien wyglądać jego wymarzony pokój. Dobierając meble czy akcesoria do przechowywania, kierujmy się również powierzchnią takiego pomieszczenia, aby było w nim sporo miejsca do zabawy.

Jakie kolory wybrać do pokoju dziecka? 

Pokój chłopca powinien być dopasowany do jego wieku. Inne kolory i dodatki wykorzystamy w sytuacji, kiedy wnętrze to przeznaczone będzie dla niemowlaka, inne zaś dla kilkulatka. a jeszcze inne dla nastolatka. Tradycyjnie wystrój pokoi chłopięcych utrzymany jest w niebieskiej kolorystyce, lecz nic nie stoi na przeszkodzie, by wyjść poza ten schemat i pomalować ściany na inny odcień. W pokoju chłopięcym sprawdzą się wszelkie pastele, a więc odcienie żółtego, zielonego, szarości, oczywiście niebieskiego, a nawet biel. 

We wnętrzu w tym można jednak wykorzystać także odważniejsze kolory, takie jak czerwień czy pomarańcz. Nie powinny one jednak znajdować się na dużych powierzchniach, na przykład całych ścianach, ponieważ nie sprzyjają relaksowi i wypoczynkowi i mogą nadmiernie pobudzać malucha. W takim wnętrzu sprawdzi się też dekoracja ścienna z wybranym przez dziecko motywem, na przykład naklejka przedstawiająca samochód, zwierzęta czy postacie z bajek. Dobrym rozwiązaniem jest też tapeta, która może stanowić ozdobę jednej ściany lub całego pokoju.

Jakie meble do pokoju dziecięcego dla chłopca?

Meble w pokoju chłopięcym powinny być dopasowane do jego wieku, a także wielkości tego pomieszczenia. Dobrze, jeżeli są one również dostosowane do wzrostu dziecka, aby nawet najmłodsze maluchy mogły na przykład swobodnie sięgać po zabawki. W przypadku niemowląt w pokoju chłopięcym powinno znaleźć się łóżeczko, szafa na ubrania, a także komoda, w której szufladach będą umieszczone wszelkie środki higieniczne i kosmetyki. Może przydać się również przewijak, a także fotel dla rodzica. 

Jeżeli urządzamy pokój dla małego lokatora, który uczęszcza już do przedszkola, powinniśmy umieścić w nim przede wszystkim wygodne łóżeczko. Obecnie na rynku dostępne są modele, które rosną razem z dzieckiem, dzięki czemu mogą być przez dłuższy czas wykorzystywane. We wnętrzu dla starszaka powinno znaleźć również miejsce do przechowywania zabawek, a także ubranek. Dobrze jeżeli te dwie strefy nie są zlokalizowane obok siebie, dzięki czemu istnieje duża szansa, że maluch podczas zabawy nie będzie wyciągał swoich ubrań. 

W przypadku starszych dzieci warto pomyśleć o tym, aby nieco oddzielić od siebie poszczególne strefy w ich pokojach. Przede wszystkim w takim wnętrzu musi znaleźć się wygodne łóżko, a także miejsce do wypoczynku. Jeżeli pokój jest sporych rozmiarów, można umieścić w nim na przykład fotel lub dodatkowo kanapę. Bardzo istotne jest, aby zapewnić dziecku funkcjonalne i komfortowe miejsce do nauki. Warto więc postawić na wysokiej jakości biurko, a także wygodne, regulowane krzesło biurowe, które łatwo dostosować do wzrostu dziecka. W pokoju nastolatka warto umieścić również regał, aby miał on miejsce na książki czy gry komputerowe.

Jak utrzymać porządek w pokoju dziecięcym?

Modny i estetyczny pokój dla chłopca urządzony na przykład w stylu skandynawskim czy  nowoczesnym, choć może być bardzo estetyczny, to jeżeli nie będzie wyposażony w wystarczającą ilość miejsca do przechowywania, nigdy nie będzie się dobrze prezentował, ponieważ dziecku będzie trudno utrzymać w nim porządek. Dlatego warto zadbać o to, aby nawet w niewielkim pokoiku znajdowały się schowki, pojemniki i kosze ułatwiające przechowywanie nie tylko zabawek, takich jak maskotki czy klocki lego, ale również innych potrzebnych maluchowi przedmiotów. W przypadku starszych dzieci warto zamontować półki, na których umieszczone będą książki czy gry. Pozwolą one utrzymać optyczny porządek.

Funkcjonalny pokój dla małego dziecka 

Aranżując pokój dla małego dziecka, warto wykorzystać jego pomysłowość i dobierając kolorystykę czy elementy dekoracyjne kierować się jego wymaganiami. W przypadku kilkulatków meble powinny być dobrze przymocowane do ściany, aby nie zagrażały maluchowi podczas zabawy. Żeby stworzyć miejsce przyjazne dziecku, warto umieścić w nim jak najwięcej elementów, które pozwolą mu rozwijać swoją wyobraźnię i kreatywność.  

W takim pokoju może znaleźć się na przykład tablica, po której maluch będzie mógł do woli pisać i rysować. Ciekawą alternatywą dla niej jest farba tablicowa, którą można pomalować ścianę. Zachowuje się ona podobnie jak tablica kredowa, a więc maluch może po niej rysować, a następnie zmyć rysunki. Zadbajmy również o to, aby dziecko podczas zabawy miało wygodne siedzisko. Możemy więc postawić na przykład na wygodny duży puf, ale także inne tekstylia, na przykład miękki i gruby dywanik.

Jak urządzić pokój nastolatka?

Pokój nastolatka powinien być funkcjonalny i estetyczny. Jeśli chodzi o jego aranżację, warto decyzję dotyczące urządzenia tego wnętrza powierzyć swojemu dziecku, ponieważ to w końcu ono będzie z niego korzystało. Rodzice powinni zadbać o to, by wszelkie elementy wykorzystane w takim pokoju były ergonomiczne. Dlatego mogą na przykład zobaczyć czy materac wybrany przez nastolatka wyróżnia się odpowiednimi parametrami i ma odpowiednią twardość. Ta sama zasada dotyczy wyboru krzesła czy biurka. Powinny być one ergonomiczne, aby nie wpływały negatywnie na postawę chłopca. 

Nastolatkowie bardzo często stawiają na neutralne kolory. Ich pokój może być więc utrzymany w kolorystyce szarości czy beżu. Jednak, aby wnieść do tego wnętrza żywy akcent kolorystyczny, możemy wykorzystać w tym celu na przykład zasłony, dywany, narzuty, poszewki na poduszki i inne tekstylia. Ciekawym elementem, który ma niebagatelny wpływ na funkcjonalność i estetykę takiego wnętrza, jest oświetlenie. W pokoju nastolatka należy nie tylko powiesić lampę sufitową, ale umieścić w nim też również lampkę biurową i ewentualnie lampkę nocną. Powinny być umieszczone w taki sposób, aby nie raziły w oczy.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Najnowsze w kategorii

Popularne w kategorii