piątek, 24 maja, 2024
Strona głównaBalkon i tarasKwiaty na słoneczny balkon — jakie przetrwają w pełnym słońcu?

Kwiaty na słoneczny balkon — jakie przetrwają w pełnym słońcu?

Kwiaty na balkonie lub tarasie to dla wielu osób nieodłączny element dekoracyjny tej przestrzeni. Dobór poszczególnych gatunków, powinien być jednak uzależniony nie tylko od indywidualnych preferencji właściciela mieszkania, ale również od pory roku, a przede wszystkim stopnia nasłonecznienia balkonu. Niektóre rośliny preferują zacienione stanowiska lub miejsca z ograniczonym dostępem do światła, inne z kolei pięknie kwitną wyłącznie w nasłonecznionych lokalizacjach. Dlatego warto wiedzieć, że nie wszystkie rośliny można posadzić na słonecznym balkonie. Jakie kwiaty na słoneczny balkon wybrać i które z nich przetrwają w pełnym słońcu? Podpowiadamy. 

Najpopularniejsze kwiaty na słoneczny balkon

Wybierając kwiaty na balkon słoneczny, warto zastanowić się nad tym, czy interesują nas rośliny kwitnące, które kochają słońce czy rośliny zielone, a może trawy. Wśród tej pierwszej grupy zdecydowanie najpopularniejszym i najczęściej wykorzystywanym zarówno na tarasach, jak i balkonach gatunkiem są pelargonie. Występują one w różnych wersjach kolorystycznych i bardzo dobrze znoszą wysokie nasłonecznienie, a także krótkotrwałą suszę. Właściciele słonecznych balkonów mogą do ich dekoracji wykorzystać również inne kwitnące rośliny, takie jak: aksamitki, begonie, stale kwitnące werbeny ogrodowe, cynie miniaturowe, smagliczki nadmorskie, petunie, celozje czy żeniszki. 

Wśród roślin, które nadają się na balkon o dużym nasłonecznieniu, można wymienić też trawy ozdobne, a także gatunki o dekoracyjnych liściach. Są to między innymi rozplenice, kocanki włochate, starzec popielaty czy wilce ziemniaczane. Mimo że najpopularniejsze kwiaty balkonowe mogą być skierowane na południe lub zachód i są odporne na wysokie temperatury, to mimo wszystko wymagają regularnego podlewania, a także odpowiedniej pielęgnacji.

Słoneczny balkon – bratek

Wśród chętnie wybieranych roślin na słoneczny balkon można wymienić bratki. Kwitną od marca do czerwca i preferują słoneczne lub nieco zacienione stanowiska. Dostępne są w szerokiej gamie kolorystycznej i osiągają zwykle 10-25 cm. Warto sadzić je na balkonie już wczesną wiosną, aby jak najdłużej cieszyć się ich pięknem. Są one odporne nie tylko na wysokie, ale również niskie temperatury. W przypadku bardzo dużych upałów można jednak wynieść je z intensywnie nasłonecznionego miejsca. Jednak nie jest to działanie obligatoryjne. Należy unikać ich przelewania, ponieważ zbyt duża ilość wody powoduje gnicie ich korzeni.

Czy surfinia jest odporna na upał?

Kwiaty, które znakomicie nadają się na słoneczny balkon to surfinie. Zalicza się je do roślin zwisających. Dostępne są w różnych kolorach. Znane są ze swoich intensywnych barw i pięknych, kaskadowych kwiatów. Jest to gatunek, który zdecydowanie potrzebuje nasłonecznionego stanowiska, ponieważ w półcieniu ma dużo mniej kwiatów. Mimo że surfinie pięknie kwitną na słonecznych tarasach lub balkonach, to wymagają one odpowiedniej pielęgnacji. Bardzo ważne jest, by ich podłoże było stale wilgotne. Należy dbać również o ich regularne nawożenie. Zwłaszcza w okresie upałów, konieczne może być podlewanie surfinii nawet dwa razy dziennie. Czynność taką należy jednak przeprowadzać, wtedy kiedy słońce nie operuje jeszcze zbyt mocno, czyli wczesnym rankiem lub późnym wieczorem.

Kwiaty zwisające na słoneczny balkon – pelargonia

Sprawdzając, jakie kwiaty są najchętniej wykorzystywane na słonecznych balkonach w naszej okolicy, z pewnością zauważymy, że prym wśród nich wiodą pelargonie. Gatunek ten lubi słoneczne lub półcieniste miejsca. Każda jego odmiana może mieć nieco inne wymagania dlatego, mimo że jest to roślina łatwa w uprawie, warto wcześniej zapoznać się ze szczegółami dotyczącymi jej pielęgnacji. Pelargonie kwitną całe lato i lubią słońce, lecz powinny być osłonięte przed wiatrem i nie można dopuszczać do ich przelewania, ponieważ zbyt wilgotna gleba niesie za sobą ryzyko gnicia korzeni. Pelargonie dostępne są w różnych kolorach. Najpopularniejsze są jednak ich różowe i fioletowe pachnące kwiaty. Zwisające pędy, należy od czasu do czasu przycinać, aby roślina dobrze się prezentowała.

Aksamitka i sanwitalia na południowy balkon

Osoby, które lubią żółte i pomarańczowe kwiaty i chcą umieścić je na południowym lub zachodnim balkonie, mogą postawić na aksamitkę, lub sanwitalię. Ta pierwsza kwitnie od lipca do października i lubi dobrze oświetlone miejsca. Jej cechą charakterystyczną jest specyficzny zapach, który odstrasza mrówki i mszyce. Warto sadzić je w wysokich donicach, aby zagwarantować lepszy rozwój ich korzeniom. Sanwitalie to z kolei kwiaty przypominające miniaturowe słoneczniki. Tworzą dość zwarte kępy, lekko przewieszających się pędów. Nie są jednak odporne na suszę.

Lawenda – fioletowe i pachnące kwiaty na słoneczny balkon

Fioletowe kwiaty, które pięknie pachną w okolicy lipca i sierpnia są dobrze znane miłośnikom lawendy. Roślina ta ma drobne kwiaty w kolorze różowym, jasnofioletowym lub jasnoniebieskim. Może być posadzona w balkonie wychodzącym na południe. Wymaga jednak sporego pojemnika i częstego nawożenia. Aby jej kwiatostan doskonale się prezentował, należy unikać przelewania lawendy. Najlepiej podlewać ją dopiero wtedy kiedy ziemia jest sucha.

Begonia – długo kwitnąca roślina na balkon południowy

Wśród roślin, które dobrze znoszą słońce i warto posadzić je na balkonie wychodzącym na stronę południową lub zachodnią są begonie. Jest to bardzo popularna roślina balkonowa, która kwitnie od maja a więc od wiosny do późnej jesieni. Źle znosi niskie temperatury i należy dbać o jej ochronę przed szkodnikami w okresie wegetacji. Choć preferuje jasne stanowiska, nie powinna być umieszczona w miejscu bezpośredniego nasłonecznienia. Z tego powodu, warto umieścić ją na przykład koło mebli na balkonie.

Petunia – kochająca słońce roślina balkonowa 

Jeśli chcemy posadzić na balkonie roślinę, która lubi słoneczne stanowiska, powinniśmy sprawdzić, czy podoba nam się petunia. Jest to kwiat, który doskonale nadaje się na słoneczny balkon. Można go umieścić na zewnątrz, jednak dopiero po przymrozkach. Petunie kwitną od wiosny do jesieni, a dokładniej od maja/czerwca aż do pierwszych mrozów, dzięki czemu możemy cieszyć się z ich kwiatów kwitnących przez długi czas.

Bakopa – odporny na upał kwiat zwisający

Jeśli wybieramy rośliny na słoneczny balkon, powinniśmy poznać bakopę. Jest to roślina jednoroczna o pięknych, drobnych kwiatkach w kolorze bieli, różu i niebieskiego. Kwitnie od czerwca do września i lubi nasłonecznione stanowiska. Jeżeli jednak doniczka z bakopą będzie umieszczona w zbyt dużym słońcu, roślina ta może ulegać przesuszeniu. Należy ją regularnie nawozić i odpowiednio pielęgnować. Istotnym elementem jej pielęgnacji jest m.in. częste podlewanie w czasie upałów.

Jak nawozić rośliny w donicach i skrzynkach?

Poszczególne rośliny, które można posadzić na słonecznym balkonie bez obawy o to, że ich bujne kwiaty czy wiszące pędy nie zostaną zniszczone, mają jednak swoje wymagania. Niektóre z nich należy chronić przed wiatrem i deszczem, inne zaś przed chwilowym spadkiem temperatury. Niezależnie od tego, jaką roślinę wybierzemy na nasz południowy balkon lub taras, powinniśmy jednak pamiętać o jej regularnym nawożeniu. Przed zakupem konkretnego gatunku, warto zapytać sprzedawcę o to, jak często należy go nawozić i w jaki sposób pielęgnować, abyśmy mogli jak najdłużej cieszyć się z jej pięknych kwiatów i długich pędów.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Najnowsze w kategorii

Popularne w kategorii