Jak urządzić mały balkon – poznaj triki dzięki którym wykorzystasz jego cały potencjał!

0
eatwell101

Urządzenie małego balkonu w bloku dla wielu wydaje się być nie lada wyczynem. Słusznie, często trzeba naprawdę mocno zastanowić się nad planem działania, alby wykorzystać jego potencjał, ale przy odrobinie zaangażowania można stworzyć naprawdę przytulną i zachęcającą do wypoczynku przestrzeń. Sprawdźcie, co warto wziąć pod uwagą urządzając balkon o niewielkiej powierzchni, aby mimo małego metrażu spełnił funkcję wypoczynkową i cieszył oko.

Posiadanie małego balkonu w bloku wcale nie przekreśla naszych szans na stworzenie przestrzeni, która nie tylko stanie się przedłużeniem salonu, ale także będzie sprzyjała relaksowi. W końcu rynek nie jest zarezerwowany wyłącznie dla dużych tarasów czy balkonów, które w metrażu na myśl przywodzą niemal ogrody. Składane meble, małe doniczki, różnej maści bibeloty mogą naprawdę stworzyć przysłowiowy efekt WOW obok którego nikt nie przejdzie obojętnie. Bez względu na metrażowe ograniczenia możecie z powodzeniem zmienić swój mały balkon w mini ogródek. W jaki sposób? Już tłumaczymy.

Aranżacja małego balkonu – kilka podstawowych zasad

Pierwszą i najważniejszą zasadą, jaką powinniśmy się kierować w trakcie akcji pod tytułem aranżacja małego balkonu jest docenienie jego potencjału. Odsuńmy na bok wszelkie przekonania o tym, że metraż nas ogranicza, że nic ciekawego nie jesteśmy w stanie do tej przestrzeni wprowadzić. Potem wszystko pójdzie już zdecydowanie łatwiej.

maly balkon w bloku
pinterest

Zaplanowanie aranżacji – to wyzwanie, ale jest do wykonania. Pamiętaj o tym, że trzeba mieć pomysł, a następnie dopasować go do możliwości. Tutaj nie musimy prosić o pomoc projektanta wnętrz, wystarczy, że dokładnie zmierzymy nasz balkon, a następnie przemyślimy koncepcję. Bardzo ważne odpowiedzenie sobie na pytanie: czego właściwie oczekuję od mojego balkonu? Czy ma to być przestrzeń, która będzie cieszyła oczy bogactwem roślin czy może oprócz tego warto wprowadzić do niej jakiś element wypoczynkowy. To zdecydowanie ułatwi nam zaplanowanie tego, jak za chwilę będzie prezentował się nasz wąski balkonik z potencjałem.

Ujednolicenie stylu ma znaczenie – i to naprawdę bardzo duże! O ile na dużych przestrzeniach można pozwolić sobie na eklektyzm w czystej formie, o tyle jeśli tego metrażu robi się już zdecydowanie mniej, to spójność aranżacji zaczyna odgrywać bardzo ważną rolę. Takie działanie pozwoli uniknąć rozgardiaszu i misz-maszu, który na małym metrażu może powodować wrażenie bałaganu. Zabawa konwencją jest oczywiście dobra, ale nie zawsze się sprawdza.

Bierz pod uwagę funkcjonalność i możliwości rynkowe – w praktyce oznacza to, że balkon w bloku może być zagospodarowany jak tylko chcemy, jednak warto jego urządzanie podporządkować funkcjonalności. Dla jednych będzie to możliwość wprowadzenia mebla, a dla innych takie umiejscowienie roślin, aby zmieściło się ich jak najwięcej. Kolejni po prostu będą upatrywali możliwości stanięcia na nim i zaczerpnięcia świeżego powietrza. Bez względu na to, do której grupy się zaliczasz, margines działania jest jeden, który nazywa się właśnie funkcjonalność. Odnośnie do możliwości rynkowych, to tutaj mamy naprawdę ogromne pole do popisu. Mowa zarówno o różnej maści kwietnikach, jak meblach, które znajdą swoje zastosowanie nawet na mikroskopijnym metrażu. Wystarczy tylko trochę się rozejrzeć, aby wyłapać perełki, jakie mogą stać się taką naszą dekoracyjno-funkcjonalną balkonową kropką nad i.