czwartek, 18 lipca, 2024
Strona głównaBalkon i tarasWypoczynek w ogrodzie – jak zaaranżować miejsce na grilla?

Wypoczynek w ogrodzie – jak zaaranżować miejsce na grilla?

Strefa wypoczynkowa w ogrodzie to najlepszy sposób na zaaranżowanie przestrzeni obok domu. Altana czy taras to świetne miejsca do ulokowania grilla, przy którym można oddać się relaksowi z bliskimi. Jak urządzić taki kącik na świeżym powietrzu?

Kącik grillowy w ogrodzie – wyposażenie miejsca na grilla

Proces tworzenia strefy wypoczynku w ogrodzie powinien uwzględniać potrzeby i preferencje domowników. Przede wszystkim należy zdecydować się na konkretny rodzaj grilla, a do wyboru są takie modele jak:

  • gazowy;
  • elektryczny;
  • węglowy.

Trzeba wziąć pod uwagę zarówno dostępność odpowiedniego zasilania w danym miejscu, jak i styl gotowania, który chce się realizować. Niektóre dania mogą lepiej smakować z grilla opalanego drewnem, a inne z komory ogrzewanej gazem. Warianty węglowe wymagają największego zaangażowania w kwestii czyszczenia.

AdobeStock 248267064

Powinno się zadbać o to, żeby postawić grill na jak najstabilniejszej powierzchni. Betonowa kostka lub naturalny kamień to tylko początek szerokiego wachlarzu możliwości. Ważne, by posadzka pasowała swoim stylem do reszty elementów aranżacji.

Kolejny element, jakiego nie powinno zabraknąć, to stół. Musi być na tyle duży, aby zmieścili się przy nim wszyscy domownicy i ewentualni goście. Oczywiście, należy go dopasować także do dostępnej przestrzeni. Do tego przydadzą się jeszcze wygodne krzesła (najlepiej z poduszkami), ławki lub kanapy ogrodowe.

Żeby stworzyć kącik grillowy w ogrodzie, trzeba zadbać o komfort oświetleniowy. Jeśli miejsce ma zadaszenie, najlepiej przymocować do sufitu lampę wiszącą. W letnie dni sprawdzi się taka połączona z wiatrakiem, który dodatkowo przyniesie ukojenie w czasie upałów. 

Można zdecydować się też na lampy stojące czy kinkiety, ale zawsze podczas poszukiwania konkretnych modeli trzeba mieć na uwadze to, żeby były przeznaczone do użytku zewnętrznego. Muszą być one odporne na działanie czynników zewnętrznych.

Powinno się też zadbać o ochronę przed owadami. W altanach sprawdzą się specjalne siatki montowane w oknach czy rozsuwane w wejściu. Warto zastosować także pochodnie lub świece, które swoimi zapachami odstraszają owady, a dodatkowo pozwalają zbudować relaksujący klimat.

W altance lub na tarasie należałoby zagospodarować miejsce na półki i szafki. To świetny sposób na przechowywanie np. naczyń, których będzie się używać tylko podczas grilla. Można w nich umieścić także przyrządy do smażenia potraw czy ozdoby budujące atmosferę.

Jeśli tylko jest na to odpowiednia ilość miejsca, powinno się zamontować w altance również lodówkę. To idealny sposób na przechowywanie m.in. orzeźwiających napojów czy marynowanego mięsa, które chce się upiec na grillu. Nie trzeba zajmować przestrzeni w domowej chłodziarce na duże butelki z piciem, a wszystko znajduje się pod ręką w trakcie imprezy.

Żeby klimat był jeszcze przytulniejszy, warto uwzględnić w aranżacji ozdobne rośliny. Mogą to być np. trawy doniczkowe, które swoim zielonym odcieniem nadają przestrzeni przytulnego charakteru. Tuż obok obszaru do grillowania sprawdzą się huśtawki i hamaki, które pozwolą rozluźnić atmosferę i jeszcze nieco poszerzyć strefę relaksu.

Jakie meble ogrodowe są najlepsze?

Podczas urządzania przestrzeni na grilla w ogrodzie czy tarasie trzeba wybrać meble, które są przeznaczone do użytku na zewnątrz. Żeby mogły posłużyć przez lata, najlepiej sięgać po te wykonane z solidnych materiałów typu metal czy rattan, które będą odporne np. na oddziaływanie deszczu. W altankach świetnie sprawdzą się warianty wykonane z drewna.

Warto stawiać również na grube, wytrzymałe poduszki, którymi nadaje się miękkości siedziskom. Gdy się z nich nie korzysta, najlepiej ukryć je w skrzyni ogrodowej do przechowywania. W niezabudowanych przestrzeniach należałoby zadbać także o obecność wytrzymałych parasoli chroniących przed słońcem i opadami. Dla osób lubiących DIY dobrym rozwiązaniem mogą okazać się meble z palet.

Jak zaprojektować miejsce na ognisko w ogrodzie?

Grill w ogrodzie i na tarasie to popularne rozwiązanie, a każdy może kupić w sezonie tani model niemal w każdym markecie. Coraz więcej osób decyduje się na aranżację specjalnego paleniska, w którym da się wzniecić ognisko. W Polsce z łatwością znajdzie się firmy specjalizujące się w budowie tego typu miejsc.

Co ważne, powinno się zadbać o odpowiedni poziom bezpieczeństwa, aby ogień nie mógł się rozprzestrzenić. Miejsce na ognisko musi być odseparowane od pozostałej powierzchni np. za sprawą kamieni lub kostki brukowej. Można umieścić tam specjalny ruszt do smażenia mięsa lub pozostawić pustą przestrzeń, by grillować kiełbaski na patykach. Najlepiej też, gdyby wokół ogniska dało się usiąść na ławkach lub innych siedziskach.

Strefa na grilla na własnym podwórku pozwala spędzać miło czas w gronie bliskich czy sąsiadów. To idealna przestrzeń do relaksu i organizacji przyjęć z różnych okazji. Warto ją zatem dobrze zaaranżować!

RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Najnowsze w kategorii

Popularne w kategorii