piątek, 24 maja, 2024
Strona głównaSalonKominek w salonie, czyli pomysł na wnętrze w klasycznym stylu

Kominek w salonie, czyli pomysł na wnętrze w klasycznym stylu

Aranżacja domu lub mieszkania w klasycznym stylu to sposób na ponadczasowy design, którego elementy nigdy nie wyjdą z mody. Częstym dodatkiem do salonów w takim wydaniu jest kominek, który sprawia, że pomieszczenie staje się przytulne i ciepłe. Jak zaaranżować przestrzeń z paleniskiem?

Salon w stylu klasycznym – jak go urządzić?

Klasyczny salon to pomieszczenie o eleganckim i wyrafinowanym charakterze. Jego największą zaletą jest ponadczasowość, która łączy się ze stylowym wyglądem. W tym stylu liczą się przede wszystkim jasne kolory, symetria, prostota kształtów i wysoka jakość używanych materiałów. Oto kilka wskazówek, jak urządzić salon w tradycyjnym wystroju:

  • należy stosować takie kolory jak biel, szarość, beż czy subtelne pastele;
  • warto sięgać po naturalne materiały np. w postaci drewnianej podłogi;
  • elementami ozdobnymi mogą być sztukateria czy dekoracyjne listwy przy podłodze i suficie;
  • meble powinny mieć tradycyjne, symetryczne kształty, a także żłobione zdobienia.

Jeśli chodzi o dekoracje, obicia mebli czy zasłony, należałoby sięgać po wysokiej jakości tkaniny, w tym np. jedwab czy welur. Wśród ozdób sprawdzą się również obrazy w eleganckich ramach czy minimalistyczne rzeźby. W idealnym salonie klasycznym znajduje się kominek.

Rola kominka w ponadczasowym wnętrzu

Kominek we wnętrzu urządzonym w stylu klasycznym powinien znaleźć się w centralnym punkcie salonu. Wtedy jest najbardziej funkcjonalny zarówno pod względem ogrzewania, jak i budowania klimatu. W dzisiejszych czasach do wyboru są nie tylko tradycyjne modele z paleniskami, ale też nowoczesne warianty biokominków, które nie emitują prawdziwego ognia.

Klasyczny kominek przede wszystkim wpływa na atmosferę salonu. Żywy ogień w pomieszczeniu kojarzy się z zimowymi i jesiennymi wieczorami, które często ogląda się np. w świątecznych amerykańskich filmach. Palenisko nadaje niezwykłego, magicznego klimatu i wprowadza rodzinny, ciepły nastrój.

AdobeStock 371927822

Poza tym ognisko pełni również funkcję dekoracyjną. Można wybierać pomiędzy minimalistycznymi a bardzo ozdobnymi wariantami, które nadają charakteru całemu wnętrzu. Niektóre kominki są jedynie niewielkim dodatkiem w ścianie, podczas gdy inne stanowią ogromny dekor obejmujący przestrzeń od podłogi aż po sam sufit.

Warto mieć na uwadze także ciepło, jakie daje prawdziwy ogień. To przydatne przede wszystkim zimą, kiedy nieco trudniej ogrzać wnętrza domu do pożądanej temperatury. Kominek w salonie ma swój urok, który doskonale współgra z klasycznym stylem aranżacyjnym.

Kominek w salonie – czy wymaga pozwolenia?

Kominek klasyczny, czyli taki, w którym pali się prawdziwym ogniem, może znaleźć się tylko w domach jednorodzinnych, niskich budynkach wielorodzinnych i budynkach mieszkalnych w zabudowie gospodarczej. Niezależnie od tego, w jakiej nieruchomości chce się go umieścić, należy zdobyć pozwolenie ze starostwa. Mówi o tym prawo budowlane.

Podobnie wygląda sytuacja w przypadku modeli zasilanych gazem. Natomiast gdy montuje się kominek z zamykanym wkładem, nie trzeba uzyskiwać pozwolenia, a jedynie zgłosić ten fakt w urzędzie. Jeśli chce się uniknąć konieczności nawet zgłaszania instalacji do starostwa, należy sięgnąć po biokominek.

Biokominki da się zaaranżować tak, aby pasowały do pomieszczenia w stylu klasycznym. Wszystko zależy od efektownej obudowy. Takie modele mogą się znaleźć nawet w mieszkaniach. Są bezpieczne zarówno dla domowników, jak i dla środowiska. Warto znaleźć w salonie miejsce na kominek, ponieważ to doskonały sposób na urozmaicenie przestrzeni i zbudowanie przyjemnej atmosfery.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Najnowsze w kategorii

Popularne w kategorii