piątek, 24 maja, 2024
Strona głównaMebleMeble dla miłośników lat 50. i 60.

Meble dla miłośników lat 50. i 60.

6 listopada 2013 r. w budynku Instytutu Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie odbyła się premiera nowych kolekcji mebli Marbet Style, zaprojektowanych przez Tomasza Augustyniaka.

Nowe serie powstały w wyniku współpracy z instytutem, który od wielu lat wspiera producentów w tworzeniu przedmiotów użytkowych o unikatowym designie. Zaprezentowane kolekcje nawiązują do stylistyki polskiego modernizmu lat 50. i 60. W harmonijny sposób łączą klasykę rodzimego wzornictwa ze współczesnymi trendami. Nadają nowoczesnej przestrzeni publicznej przyjazny, domowy charakter. Wykorzystują charakterystyczne dla tamtego okresu organiczne linie, symetryczne kontury i przede wszystkim naturalne materiały, takie jak sklejka.

Kolekcje FIN i NEON to lekkie formy, które nie przytłaczają wnętrza, ale współgrają z nim i podkreślają jego oryginalność. Sprawiają one, że pozornie niepasujące do siebie style retro i modern znakomicie ze sobą korespondują. Zastosowana w obu kolekcjach precyzyjna linia, z delikatnie zaokrąglonymi bokami, łagodzi geometryczny wzór i nadaje całości wiele wdzięku.

Kolekcja FIN, czyli sofy i fotele tapicerowane z charakterystycznym motywem giętej sklejki, są dostępne w wersji z podłokietnikami lub bez, na podstawie drewnianej w kolorze czarnym lub metalowej – chromowanej. Serię uzupełniają stoliki produkowane w dwóch rozmiarach, z blatem kwadratowym lub prostokątnym.

szary fotel, proj. Tomasz Augustyniak; fot. marbetniebieskie meble; fot. marbet
żółte sofy, proj Tomasz Augustyniak; fot. marbetniebieskie fotele; fot. marbet

 

Kolekcja foteli NEON, produkowana w trzech wersjach gabarytowych może się znakomicie wpisywać w różne przestrzenie, od małych powierzchni do reprezentacyjnych gabinetów.Celowym zabiegiem było powiększenie kolejnych wersji foteli poprzez zmianę szerokości i głębokości, z pozostawieniem tych samych wysokości. NEON to świeża i oryginalna interpretacja modernizmu.

Tkanina WOOL wykorzystana do obicia sof i foteli z nowych kolekcji FIN i NEON Marbet Style została wyprodukowana specjalnie na potrzeby nowych kolekcji firmy Marbet. Ten wyjątkowy materiał, niedostępny dotąd na rynku, wytwarzany tradycyjnymi metodmi, wyłącznie z polskich surowców.a fotela kubełkowego w trzech rozmiarach: S, M i L. Oparcia o regularnym kształcie, podkreślonym z zewnątrz charakterystycznym ścięciem, umieszczone na wysokich nogach, to główna cecha mebli z kolekcji NEON.

niebieski fotel, proj. Tomasz Augustyniak,; fot. marbet

szary fotel, proj. Tomasz Augustyniak; fot. marbet

Wybarwienie wełnianych tapcierek dobierał sam projektant, Tomasz Augustyniak. I tak możemy wybrać obicie w kolorze perłowym, szmaragdowym, turkusowym, jasnorudym, trawiastej zieleni czy cegły – w niespotykanych dotąd tonacjach. Gama kolorów okazuje się bogata, a lista dostępnych rodzajów tapicerek może się jeszcze wydłużyć na życzenie odbiorców.

 

Zastosowanie w nowych kolekcjach naturalnych, ekologicznych tkanin jest zgodne z przyjętą konwencją – nawiązania do najlepszego polskiego wzornictwa lat 50. i 60. W tym okresie stawiano właśnie na naturalne materiały, takiej jak drewno, sklejka czy wełna. Marbet Style wraca do tych tradycji i wykorzystuje walory wełny do stworzenia wyjątkowej kompozycji. Meble zachwycają swoją naturalnością, lekkością i eleganckim stylem.

Wełniana tapicerka wyprodukowana została przez działającą od ponad pół wieku fabrykę z Bielska-Białej. Wytwórnia kontynuuje wieloletnie polskie tradycje produkcji tkanin wełnianych, jednocześnie wykorzystuje nowoczesne rozwiązania poprawiające wytrzymałość materiałów i uwzględniające obecne normy jakości oraz ochrony środowiska.

Źródło: Marbet Sp. z o.o.

Poprzedni artykułSzare ściany w łazience
Następny artykułSzare ściany w salonie
RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Najnowsze w kategorii

Popularne w kategorii