czwartek, 5 grudnia, 2024
Strona głównaPokój dzieckaPokój dla dziecka w stylu Montessori. Jak go urządzić?

Pokój dla dziecka w stylu Montessori. Jak go urządzić?

Pokój dziecka w stylu Montessori to aranżacja, która wspiera rozwój, samodzielność oraz kreatywność. Głównym celem takiej sypialni jest dostosowanie wnętrza do wzrostu i możliwości dziecka. Wszystkie elementy wyposażenia muszą znajdować się na wyciągnięcie ręki małego człowieka, ponieważ wtedy zyskuje on swobodę odkrywania otoczenia. Co jeszcze trzeba wiedzieć, aby stworzyć komfortowy pokój Montessori dla dziecka?

Pokój w stylu Montessori – główne założenia

Styl Montessori wywodzi się z metody wychowawczej, która została opracowana przez włoską lekarkę Marię Montessori, na przełomie XIX i XX w. Główne przesłanki tego systemu pedagogicznego zakładają wspieranie spontaniczności, kreatywności oraz twórczych umiejętności maluchów. Natomiast podstawowym celem metody Montessori jest zadbanie o to, aby rozwój dziecka był wielotorowy i bezpieczny.

Idea Marii Montessori stała się inspiracją dla świata aranżacyjnego. Coraz więcej osób decyduje się urządzić pokój dla niemowlaka lub starszaka w myśl założeń włoskiej lekarki. Czym charakteryzują się takie aranżacje?

Podstawową cechą pokoju zgodnego z metodą Montessori jest brak ograniczeń. W takim wnętrzu dziecko powinno mieć łatwy dostęp do każdego elementu wyposażenia. Jeśli wszystkie meble i zabawki są na wyciągnięcie ręki maluszka, to dziecko może odkrywać świat bez pomocy rodzica. Tym samym doskonale rozwija swoje umiejętności poznawcze.

Aby nie ograniczać możliwości dziecka, trzeba zadbać też o bezpieczeństwo otaczających go przedmiotów. Styl Montessori zakłada rezygnację ze szklanych, metalowych czy plastikowych elementów, które stanowią potencjalne zagrożenie dla samodzielnego poznawania świata. W pokoju dziecięcym nie powinno być także ciężkich lub ostrych komponentów.

Ponadto podczas urządzania pokoju w duchu Montessori, warto postawić na minimalizm oraz prostotę. Zamiast kupować wiele akcesoriów, lepiej wybrać kilka gadżetów o lepszej jakości. Dzięki temu będzie można uniknąć nadmiaru, który na dłuższą metę wcale nie jest korzystny. Dodatkowo przy mniejszej ilości zabawek i elementów wyposażenia w pokoju da się łatwiej utrzymać porządek.

Strefy w pokoju Montessori – jak powinna wyglądać przestrzeń dziecka?

Pokój zgodny z pedagogiką Marii Montessori uwielbia porządek i nie chodzi tu tylko o unikanie bałaganu poprzez odpowiednie przechowywanie zabawek. Porządek odnosi się również do aranżacji przestrzeni oraz podziału pokoju na kilka różnych stref.

W sypialni Montessori powinny pojawić się kąciki do wypoczynku, rozrywki, nauki itp. Nie chodzi tu o to, aby fizycznie odgradzać te miejsca od siebie. Strefy powinny być zaaranżowane tak, aby dziecko podświadomie wiedziało, co robić w danym obszarze pokoju. Dzięki temu maluch będzie czuł się pewniej we własnej przestrzeni. Sensowny podział pokoju zapewni mu też większe poczucie bezpieczeństwa.

Co więcej, logiczne zaplanowanie wnętrza jest również wygodne dla rodziców. Wyznaczenie stref pomoże opiekunom zwłaszcza w pierwszych miesiącach życia malca. W pokoju noworodka lub niemowlaka warto mieć wyznaczone miejsca do karmienia, przewijania czy przebierania.

Łóżeczko w pokoju dziecięcym Montessori

Pokój dziecka inspirowany ideą Montessori zakłada tak ogromny minimalizm, że proponuje rezygnację z łóżka. Zamiast stelażu w sypialni może pojawić się sam materac. Jednak musi on być na tyle gruby i wygodny, aby spanie na podłodze było dla dziecka komfortowe.

Takie rozwiązanie wydaje się nietypowe, ale ma kilka ważnych zalet. Przede wszystkim zapewnia dziecku większą swobodę, ponieważ znosi bariery, które powstają w przypadku łóżka ze szczebelkami.

Ponadto ułożenie materaca na podłodze ma pozytywny wpływ na bezpieczeństwo brzdąca. Gdy po wybudzeniu z drzemki maluch będzie próbował wstać, to nie spadnie z wysokości, bo do podłogi jest zaledwie kilkanaście centymetrów.

Kolory w sypialni Montessori

Aby urządzić pokój dziecięcy w duchu Montessori, warto postawić na stonowane kolory takie jak biel, beż czy jasna szarość. Takie barwy stanowią doskonałą podstawę aranżacyjną, którą można uzupełnić o nieco żywsze elementy.

Sypialnia Montessori lubi kontrastowe akcenty, ponieważ wprowadzają one nieco dynamizmu oraz oryginalności. Zatem wzbogacenie bazowej aranżacji o zieleń, błękit, pomarańcz, róż lub inne, odważne kolory będzie bardzo dobrym pomysłem.

Meble i dekoracje do pokoju w duchu Montessori

W pokoju, który jest zgodny z filozofią Montessori, króluje wyposażenie wykonane z naturalnych materiałów. Z tego względu meble, dodatki i dekoracje powinny bazować na tworzywach takich jak:

  • drewno;
  • wiklina;
  • wełna;
  • len.

Poza tym warto pamiętać, że do sypialni Montessori nie trzeba wprowadzać wielu elementów wyposażenia. Aranżując pokój malucha, należy obrać praktyczny punkt widzenia. Ilość mebli warto ograniczyć do niezbędnego minimum, aby dziecko mogło swobodnie poruszać się po sypialni.

Oprócz łóżka (lub materaca na podłodze) w pokoju warto umieścić stolik z krzesełkiem, regały z wysuwanymi pudełkami, komodę bądź niewysoką szafę. Wszystkie meble powinny być w zasięgu ręki małego człowieka, a więc muszą być dopasowane do wzrostu dziecka.

W przypadku dekoracji również powinna dominować prostota i minimalizm. Pokój dziecka w duchu Montessori polubi miękkie dywany czy maty, które ułatwią wygodną zabawę na podłodze. Oprócz tego do sypialni można wprowadzić zasłony. Przydadzą się one zwłaszcza wieczorną porą, gdy odgrodzą wnętrze od ulicznych świateł.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Najnowsze w kategorii

Popularne w kategorii