poniedziałek, 13 maja, 2024
Strona głównaBalkon i tarasKuchnia letnia – jak zaaranżować miejsce do gotowania na świeżym powietrzu?

Kuchnia letnia – jak zaaranżować miejsce do gotowania na świeżym powietrzu?

Kuchnia letnia pozwala połączyć pasję do gotowania z relaksem w otoczeniu przyrody, tworząc idealne miejsce do spotkań z przyjaciółmi i rodziną. Jak sprawić, aby była ona zarówno funkcjonalna, jak i estetyczna? Oto kilka inspiracji i praktycznych porad.

Czym jest kuchnia letnia?

Wiele osób uwielbia przebywać na świeżym powietrzu. Nie musi sprowadzać się to wyłącznie do relaksu w przydomowym ogrodzie, np. na leżaku czy hamaku. Miłośnicy gotowania mogą także przyrządzać na zewnątrz pyszne posiłki i spędzać letnie wieczory z rodziną i przyjaciółmi, zajadając się przygotowanymi smakołykami.

Posłuży im do tego letnia kuchnia, czyli przestrzeń idealna do wspólnych rodzinnych śniadań, obiadów i przyjęć pod chmurką. Takie miejsce może przybrać formę osobnego pomieszczenia gospodarczego, składać się z wolnostojącego kompleksu sprzętów bez zadaszenia lub znajdować się tuż przy domu, np. pod wiatą.

Letnia kuchnia jest wyposażona we wszystko to, co niezbędne do przygotowywania posiłków. Najczęściej można w niej znaleźć:

  • grill;
  • zlew i kran;
  • szafki;
  • palniki;
  • blat;
  • piec (np. kamienny);
  • stolik i krzesła.

Czasami w kuchni letniej nie brakuje także lodówki oraz innych sprzętów RTV i AGD (jeśli są przystosowane do tego, aby przechowywać je w warunkach zewnętrznych).

Standardowa kuchnia jest sercem domu, a więc jej letni odpowiednik może być sercem ogrodu. Takie rozwiązanie jest nie tylko bardzo wygodne, ale i praktyczne. Podczas ciepłych, upalnych dni aromaty z pieczenia, grillowania czy smażenia unoszą się na zewnątrz. Eliminuje to problem niekiedy męczących zapachów w domu. Co więcej, w upalne dni unika się nagrzewania wnętrza.

Czy kuchnia letnia w Polsce się sprawdzi?

Najczęściej z zewnętrznych kuchni mają przyjemność korzystać osoby, które zamieszkują ciepłe kraje o łagodnym klimacie. W Polsce ze względu na kapryśną i dość nieprzewidywalną pogodę aranżacja takiej przestrzeni jest znacznie utrudniona.

AdobeStock 356553311

Nie oznacza to jednak, że gotowanie na świeżym powietrzu jest w takim przypadku niemożliwe. Przede wszystkim z kuchni letniej w Polsce korzysta się głównie latem i wiosną (chyba że stanowi ona osobny budynek gospodarczy w ogrodzie i może służyć mieszkańcom niezależnie od temperatury).

Częściowo zabudowane i zadaszone kompleksy sprawdzą się natomiast nawet podczas deszczu. Z kolei wolnostojące kuchnie letnie bez jakiegokolwiek zadaszenia wymagają doboru takiego sprzętu, który jest odporny na działanie czynników atmosferycznych. Przestrzeń można dodatkowo ogrzać, np. przy pomocy paleniska czy specjalnych ogrzewaczy gazowych.

Letnia kuchnia – o czym pomyśleć podczas jej aranżacji?

Aranżacja kuchni letniej powinna być przemyślana tak, aby połączyć funkcjonalność i walory estetyczne. Jakie elementy należy wziąć pod uwagę podczas tworzenia tej wyjątkowej przestrzeni?

Rodzaj kuchni i lokalizacja

Jedną z ważniejszych kwestii jest wybór lokalizacji, a co za tym idzie – rodzaju wyposażenia kuchennego. Po pierwsze należy się zastanowić, czy kuchnia ma być całkowicie zabudowana, przyłączona do domu i zadaszona czy wolnostojąca.

Wówczas warto kierować się nie tylko swoimi preferencjami, ale i potrzebami i mieć na uwadze, że z urządzeń umiejscowionych bezpośrednio w ogrodzie nie będzie można korzystać przez cały rok.

Następnie można zastanowić się, czy dobrym rozwiązaniem będzie blat w kształcie litery U, czy lepiej sprawdzi się np. układ w formie litery L.

Wybór wyposażenia

Kluczowym elementem letniej kuchni jest jej wyposażenie. Wiadomo, że musi być dostosowane do warunków zewnętrznych. Należy także pamiętać, że niektóre elementy będą wymagać podłączenia do sieci elektrycznej, wodnej czy gazowej. Bardzo ważne jest również, aby zadbać o materiały wysokiej jakości. Dobrze, jeśli będą one nie tylko trwałe, ale i łatwe w czyszczeniu.

Oczywiście nie bez znaczenia pozostaje wybór stylistyki mebli i wykończenia kuchni. Możesz postawić np. na surowe elementy z kamienia, urokliwe zabudowanie z drewna lub ozdobne elementy z kolorowych kafli niczym ze słonecznych Włoch.

Oświetlenie i dodatki

Nie można pominąć kwestii odpowiedniego oświetlenia. Możesz np. rozważyć zainstalowanie lamp LED, które dobrze prezentują się w przypadku nowoczesnych kuchni letnich. Z kolei do rustykalnych zabudowań z kamienia świetnie pasuje oświetlenie z kloszami stylizowanymi na lampiony.

Nie zapominaj także o dodatkach takich jak donice z ziołami i kwiatami czy praktyczne tekstylia w postaci poduszek i pledów położonych na meblach ogrodowych wykonanych np. z wikliny.

Aranżacja letniej kuchni to szansa na wyrażenie swojego indywidualnego stylu. Możesz dobrać kolory i materiały zgodnie z własnym gustem albo zaczerpnąć inspiracji podczas jednej z wakacyjnych podróży. To wszystko pozwoli Ci połączyć pasję do gotowania ze spędzaniem czasu na świeżym powietrzu w towarzystwie swoich bliskich.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Najnowsze w kategorii

Popularne w kategorii