Nastrojowe oświetlenie w sypialni to coś, do czego dąży się nie tylko w pokojach małżeńskich. Przytulny, intymny klimat sprzyja relaksowi właściwie każdemu. Jakie źródła światła wybrać, aby robiły wrażenie, a jednocześnie pozostały funkcjonalne? Oto najważniejsze wskazówki!
Oświetlenie w sypialni – jakie elementy wybrać?
- Światło główne – na suficie warto umieścić największy żyrandol, który będzie zapewniał odpowiednie oświetlenie do normalnego funkcjonowania. Sprawi, że pokój stanie się jasny, ale żarówka nie będzie razić w oczy. Nowoczesne modele pozwalają na regulację natężenia i jest to najlepsza opcja na główną lampę wiszącą. W mieszkaniach bez klimatyzacji poleca się rozważenie żyrandola z wiatrakiem.
- Światło punktowe – zaliczają się do niego wszystkie mniejsze elementy, które w sypialniach często występują w postaci kinkietów. Są to nieduże lampki zawieszone na ścianach, dające subtelne światło. Warto stawiać na żarówki w ciepłym odcieniu. To idealny sposób na rozproszenie jasności po powierzchni ścian.
- Lampki nocne – to sprawdzone rozwiązanie, które stanowi jednocześnie dekorację i spore udogodnienie. Pozwala na wyłączenie oświetlenia przed snem bez wstawania z łóżka. Oczywiście, w przypadku żyrandoli da się znaleźć warianty na pilota, ale jednak do zgaszenia większości konieczne jest podejście do wyłącznika na ścianie.
- Oświetlenie LED – romantyczną atmosferę można zbudować również za pomocą diod LED. W minimalistycznych, nowoczesnych aranżacjach umieszcza się je zwykle pod sufitem. Zdarzają się także rozwiązania przypodłogowe. Istnieje spory wybór w kwestii barwy światła, ponieważ taśmy występują w wielu odcieniach.
W sypialni powinno się znaleźć światło główne, a do tego jedna lub dwie z pozostałych opcji. Pozwala to na idealną równowagę pomiędzy elementami oświetleniowymi a potrzebami domowników. Jeśli komuś trudno się zdecydować, może zamontować wszystkie przedstawione rozwiązania, ale korzystać z nich wymiennie.
Romantyczna i nastrojowa aranżacja – nie tylko lampy
Dobrze dobrane oświetlenie to jedna kwestia wpływająca na klimat sypialni. Drugą stanowią pozostałe elementy decydujące o jasności pomieszczenia. Warto zwrócić uwagę na detale dekoracyjne, które można rozmieścić zgodnie ze swoimi preferencjami.
- Świece – to niewielkie, dodatkowe oświetlenie, które sprzyja budowaniu przytulności i nadaje sypialni romantyczną aurę. Naturalny płomień zapewnia intymną oprawę i dodatkowo może dostarczać relaksujących walorów zapachowych. Najlepiej stawiać na modele z wosku sojowego i olejków roślinnych.
- Zasłony – hamują promienie słoneczne docierające zza okna i pomagają w osiągnięciu prywatności. Pozwalają zabezpieczyć się przed wzrokiem sąsiadów i dają opcję regulacji intensywności oświetlenia. Sprawdzają się też w pomieszczeniach od wschodu, kiedy nie chce się być budzonym przez słońce wczesnym rankiem.
- Girlandy – łańcuch niewielkich lampek lub żarówek pozwala na delikatne doświetlenie pomieszczenia i dobrze wygląda nie tylko w okresie świątecznym. Można rozwiesić go nad łóżkiem, wokół okna czy na szafkach.
- Ekrany – wszelkie telewizory czy monitory montowane w pomieszczeniu również wpływają na jasność i klimat wnętrza. Nierzadko lepiej z nich zrezygnować.
Zalety nastrojowego klimatu oświetleniowego w sypialni
Warto zadbać o odpowiednią ilość światła w każdym pomieszczeniu w swoim domu. Sypialnia to miejsce relaksu i wypoczynku, dlatego nie wymaga tak mocnego oświetlenia jak biuro, pokój dziecka, w którym maluch odrabia lekcje, ani kuchnia. Kolorystykę warto utrzymać w ciepłych, neutralnych odcieniach, ale jeśli się chce, wolno zdecydować się również na opcję z intensywniejszymi barwami w nieco bardziej szalonych odcieniach.
Klimatyczne oświetlenie w sypialni sprzyja lepszemu odpoczynkowi, ułatwia zasypianie, pomaga w osiągnięciu aury idealnej do romantycznych zbliżeń. Dzięki nowoczesnym opcjom takim jak regulacja natężenia światła można łatwo spersonalizować swoją oazę relaksacyjną i dopasować ją do własnych potrzeb. Kinkiety są sposobem na podkreślenie dekoracji ściennych, gdy w sypialni znajdują się np. wzorzyste tapety czy lamele.
Światło pozwala wyeksponować wszelkie walory pomieszczenia i optycznie je powiększa. Warto mieć dostęp do włączników światła tuż obok łóżka (np. lampki nocne), aby w nocy w razie potrzeby oświetlić sobie przestrzeń wokół siebie. Lampy występują w różnych stylach i da się je bez trudu dopasować do sypialni romantycznych, industrialnych, boho czy nowoczesnych.