Strych w mieszkaniu czy domu jednorodzinnym to zwykle duża przestrzeń, którą nie zawsze chce się użytkować jedynie do przechowywania. Niektóre osoby decydują się na przeprowadzenie remontu, który sprawi, że z poddasza będzie można korzystać jak z dodatkowych pokojów. Czy trzeba uzyskać pozwolenie na budowę lub załatwić inne formalności?
Adaptacja poddasza – czy trzeba mieć pozwolenie? Formalności
Jeśli projekt domu zakłada, że tuż pod dachem znajduje się strych, to wszelkie zmiany użytkowe przestrzeni wymagają zdobycia stosownych dokumentów. Jeśli jednak w projekcie poddasze od początku jest zagospodarowane na pokoje czy inne pomieszczenia, w razie remontu nie trzeba nigdzie zgłaszać tego faktu.
W przypadku poddasza do adaptacji na powierzchnię użytkową należy zgłosić taką chęć w starostwie. Rodzaj niezbędnych dokumentów zależy od tego, jakie prace trzeba będzie przeprowadzić w budynku. Jeśli okaże się, że strych wymaga przebudowy (np. zmiany konstrukcji dachu, wykonania okien), konieczne będzie pozwolenie na budowę. Każda ingerencja w wygląd i strukturę nieruchomości to wskazanie do zdobycia dokumentu.
W sytuacji, gdy adaptacja poddasza nie narusza konstrukcji domu, nie trzeba składać wniosku o pozwolenie na budowę. Wystarczy jedynie zgłoszenie takiego faktu i poinformowanie urzędu o planowanych pracach. Przepisy budowlane dopuszczają nawet wprowadzenie ścian działowych wewnątrz budynku bez oczekiwania na pozwolenie.
Zmianę sposobu użytkowania poddasza należy zgłosić w starostwie albo urzędzie miasta. Gdy można działać bez pozwolenia na budowę, trzeba będzie dostarczyć:
- ekspertyzę techniczną;
- opis techniczny budynku;
- dowód na posiadanie praw do nieruchomości;
- rysunek z określeniem położenia budynku na działce;
- zaświadczenie o zgodności projektu z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego.
Jeśli działanie wymaga pozwolenia na budowę, do niezbędnych dokumentów należą wtedy:
- dowód na posiadanie praw do nieruchomości;
- projekt budowlany w trzech egzemplarzach;
- decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu;
- zaświadczenie o obecności autora projektu budowlanego na liście członków właściwej izby samorządu zawodowego.
Czasami okazuje się, że wspólnota mieszkaniowa musi wyrazić zgodę na działania budowlane. Nie dotyczy to jednak domów jednorodzinnych. W wyniku przeprowadzonych prac może dojść również do zmiany w wysokości podatku od nieruchomości.
Nie powinno się przeprowadzać adaptacji poddasza nieużytkowego bez odpowiednich zgód lub zgłoszenia. Nierespektowane prawo budowlane niesie wiele konsekwencji dla osób, które nie poinformują stosownego organu o chęci przekształcenia strychu. Wiąże się to z karami finansowymi.
Adaptacja strychu – jakie niesie korzyści?
Rozbudowa powierzchni użytkowej na poddasze sprawia, że zyskuje się dodatkową przestrzeń do wykorzystania. Można tam zaaranżować pokoje dla gości, bawialnię dla dzieci, gabinet do pracy, domową siłownię czy nawet mieszkanie.
Często w ten sposób strych wykorzystują młode małżeństwa, które nie chcą wyprowadzać się z domów rodzinnych. Za sprawą adaptacji zyskują odrębne mieszkanie w budynku należącym do rodziców czy teściów.
Czasami przekształcenie poddasza na część użytkową przydaje się w momencie powiększenia rodziny. Kiedy zaczyna brakować miejsca wszystkim domownikom, to świetny pomysł na poprawę ich komfortu. Nierzadko dopełnienie formalności urzędowych okazuje się znacznie tańszą i szybszą opcją niż załatwianie dokumentów związanych z przeprowadzeniem się do większej nieruchomości.
Adaptacja poddasza na cele mieszkalne zwiększa wartość budynku. Jeśli planuje się sprzedaż nieruchomości, będzie można znacznie więcej na niej zyskać. Nowe okna dachowe, odpowiednia izolacja i inne ulepszenia wprowadzone w trakcie remontu poprawiają efektywność energetyczną. Przyczynia się to do oszczędności na ogrzewaniu.
Przed przystąpieniem do adaptacji strychu zawsze warto skonsultować się z profesjonalistami – architektami czy inżynierami budowlanymi. Wszystko po to, by mieć pewność, że prace będą przeprowadzone zgodnie z przepisami budowlanymi i zasadami bezpieczeństwa.