Klasyczne drzwi drewniane to podstawowy element wyposażenia wnętrz. W nowoczesnych projektach coraz częściej szuka się nietypowych rozwiązań, które wpisują się w oryginalne aranżacje, a także zwiększają funkcjonalność przestrzeni, szczególnie kiedy powierzchnia pomieszczeń jest ograniczona. Jakie nietypowe rodzaje drzwi warto poznać?
Nietypowe rodzaje drzwi wewnętrznych
Czasami montaż nietypowych skrzydeł stanowi konsekwencję tego, że otwór drzwiowy ma niestandardowy rozmiar. Najczęściej jednak wynika z chęci dopasowania designu do projektu w określonym stylu. Na jakie modele można postawić podczas wykańczania domu lub mieszkania?
Drzwi przesuwne
Drzwi przesuwne montuje się na specjalnej prowadnicy, która znajduje się nad otworem drzwiowym. Czasami składają się one z jednego, a czasami z dwóch skrzydeł. Można je rozsuwać w jedną lub dwie strony w zależności od umieszczenia szyny i dostępnej przestrzeni. To dobra opcja do niewielkich pomieszczeń, w których nie ma miejsca na otwierane w tradycyjny sposób skrzydła.
Ten typ drzwi wykonuje się z różnych materiałów, dzięki czemu pasuje do wielu stylów aranżacyjnych. Bardzo często modele powstają z drewna, przez co świetnie uzupełniają pomieszczenia rustykalne, boho i tradycyjne. Sprawdzą się także w loftowych i nowoczesnych wnętrzach, szczególnie gdy zastosuje się na nich specjalne obicia np. z czarnej stali.
Drzwi harmonijkowe
Warianty harmonijkowe nazywa się także drzwiami łamanymi. Składają się one z kilku pionowych części połączonych w taki sposób, by można było je zwijać w harmonijkę. Nie otwiera się ich zatem tak samo, jak klasycznych skrzydeł. Przesuwa się je w prawo lub w lewo, zbliżając do siebie poszczególne elementy.
W przypadku drzwi wewnętrznych harmonijkowych często spotyka się modele wyposażone w plastikowe szybki. Pozwalają one na przepływ światła pomiędzy pomieszczeniami i pełnią funkcję dekoracyjną. W sklepach znajdują się również warianty bez prześwitów np. w całości wykonane z drewna. Takie rozwiązanie pasuje przede wszystkim do tradycyjnych wnętrz, w których chce się oszczędzić zajmowaną przestrzeń.
Drzwi obrotowe
Drzwi obrotowe to jedne z najrzadziej stosowanych we wnętrzach, ponieważ ich głównym zadaniem wcale nie jest oszczędność zajmowanego miejsca. Pełnią funkcję niestandardowego dodatku do aranżacji. Takie modele obracają się wokół osi pionowej i mogą okazać się wygodne, chociażby dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich.
Często stosuje się w nich mechanizm przesuwno-obrotowy, który sprawia, że drzwi na pierwszy rzut oka niczym nie różnią się od tradycyjnych egzemplarzy z klamką. Dopiero po ich otwarciu widać, że skrzydło układa się pod kątem 90 stopni względem futryny. W nowoczesnych przestrzeniach w ten sposób można umieścić warianty wykonane ze szkła.
Drzwi ukryte
Osoby, którym zależy na minimalizmie w domu lub mieszkaniu, coraz częściej stawiają na drzwi ukryte. Celem takiego rozwiązania jest jak najskuteczniejsze zakamuflowanie skrzydeł, aby zlewały się z otoczeniem. Ościeżnicę montuje się wewnątrz ściany, przez co staje się całkowicie niewidoczna.
Drzwi ukryte można pomalować farbą lub nawet okleić tapetą, jaka znajduje się na ścianie, w której widnieje przejście. Domownicy widzą jedynie klamkę i delikatny obrys krawędzi skrzydła. Dzięki takiemu rozwiązaniu wnętrze staje się spójne i minimalistyczne. To metoda coraz częściej stosowana w nowoczesnych projektach.
Drzwi szklane
Szklane drzwi wewnętrzne pełnią przede wszystkim funkcję ozdobną. Większość dostępnych na rynku lub projektowanych na zamówienie modeli zawiera całkowicie prześwitujące szyby. Zazwyczaj mają one obramowania wykonane z czarnej stali, a czasami także wzór kraty. Zaletą drzwi ze szkła jest nowoczesny, wyjątkowy wygląd.
Takie modele sprawdzają się w pomieszczeniach w stylu modernistycznym czy loftowym. Nie można ich jednak zastosować w całym mieszkaniu, ponieważ nie zapewniają odpowiedniego poziomu prywatności. Często stosuje się je w łazienkach należących do sypialni małżeńskich czy gabinetach.
Drzwi dwuskrzydłowe
Modele dwuskrzydłowe to najczęściej drzwi białe we wnętrzach urządzonych w stylu francuskim. Doskonale komponują się z wysokimi pomieszczeniami, sztukaterią na ścianach i eleganckim charakterem projektu. Zwykle znajdują się na nich ozdobne szyby lub dekoracyjne żłobienia.
Przeważnie są to drzwi z drewna i coraz częściej można je spotkać w oryginalnych wariantach kolorystycznych np. ciemnozielonym. To dobre rozwiązanie do przestronnych wnętrz, w których znajdują się szerokie przejścia.
Wybór drzwi wewnętrznych to niełatwa sprawa, ponieważ w sklepach znajduje się mnóstwo stylowych modeli. Warto dopasować je nie tylko do stylu aranżacji, ale także dostępnej przestrzeni i potrzeb domowników.