wtorek, 3 grudnia, 2024
Strona głównaŁazienkaJak wykorzystać kamień naturalny w łazience?

Jak wykorzystać kamień naturalny w łazience?

Naturalne materiały we wnętrzach uznaje się za najbardziej szlachetne i ponadczasowe. Pozwalają one stworzyć unikatowe i trwałe aranżacje, które estetycznie się prezentują i przetrwają długie lata. Jednym z nich jest naturalny kamień, który nierzadko stosuje się w łazience. Jak go wykorzystać w tym pomieszczeniu?

Naturalny kamień w łazience – marmur i nie tylko

W aranżacji łazienki najczęściej wykorzystuje się marmur. To niezwykle luksusowy kamień, który występuje w wielu wariantach kolorystycznych, a także różnorodnych wersjach użylenia. Dzięki temu da się stworzyć zarówno stonowany, jak i bardzo wyrazisty wystrój. To też bardzo trwały i odporny na uszkodzenia surowiec.

Drugi często używany kamień to granit, który cechuje się bardzo wysokim poziomem odporności na czynniki zewnętrzne, w tym na działanie wilgoci. Łatwo utrzymać go w czystości, a mnogość wariantów wizualnych pozwala dopasować go do zróżnicowanych preferencji domowników.

Ciekawą opcję stanowi także trawertyn, który wyróżnia się na tle innych porowatą strukturą. Wprowadza bardzo ciepły, przytulny klimat do wnętrza i sprawdza się w projektach inspirowanych podróżami. Trzeba mieć jednak na uwadze konieczność impregnacji i to, że nie nadaje się do miejsc podlegających regularnemu oddziaływaniu wody. Można go wykorzystać w elementach dekoracyjnych np. na ścianach.

Wady i zalety zastosowania kamienia w łazience

Użycie naturalnego kamienia w aranżacji łazienki wiąże się z wieloma korzyściami takimi jak:

  • elegancki i luksusowy wygląd;
  • trwała konstrukcja odporna na uszkodzenia;
  • łatwość w zachowaniu czystości;
  • niepowtarzalność wzornictwa;
  • możliwość podgrzewania i podświetlenia.

Przy posadzkach wykonanych z kamienia można korzystać z ogrzewania podłogowego, co sprzyja ekologicznym rozwiązaniom np. z pompą ciepła. Poza tym na uwagę zasługuje opcja podświetlania marmuru, która nadaje pomieszczeniu wyjątkowego, relaksującego klimatu.

Elegancja i trwałość to jednak nie wszystko. Trzeba zdawać sobie sprawę z kilku wad naturalnego kamienia, którymi są:

  • wysoka cena surowca;
  • niekiedy konieczność odpowiedniej konserwacji;
  • chłód w dotyku, gdy nie ma ogrzewania podłogowego;
  • ciężar, który może okazać się zbyt duży np. w starych domach.

Mimo tego zalety kamienia wydają się często znacznie bardziej przekonujące, szczególnie jeśli nie trzeba zbyt mocno oszczędzać na aranżacji. Wrażenia optyczne i szlachetność wykończenia nadają łazience unikalnego, wartego wysokich kosztów charakteru.

AdobeStock 499650084

Kamienne elementy w łazience – podłoga i co jeszcze?

Najbardziej oczywistym zastosowaniem naturalnego kamienia w łazience jest pokrycie nim podłogi. Można korzystać z dużych kawałków, a także specjalnie docinanych płytek. Niektórzy decydują się np. na różnorodne gatunki marmuru i tworzą z nich kolorowe kompozycje posadzkowe.

Kolejna opcja to pokrycie kamieniem ścian. Nie trzeba kłaść materiału na całej powierzchni. Ponadczasowym rozwiązaniem będzie przymocowanie go np. od podłogi do wysokości lustra, a następnie pomalowanie górnej części ścian kolorystycznie dopasowaną do surowca farbą.

Niektóre kamienie, takie jak marmur czy granit, sprawdzą się przy kabinie prysznicowej. Można przymocować do nich tylko minimalistyczne szkło, które będzie idealne w nowoczesnych aranżacjach glamour. Z odpowiednio dociętych kawałków da się stworzyć funkcjonalne półki na ścianach, w tym również pod prysznicem.

Z marmuru często wykonuje się zabudowania wanny. Dzięki temu wnętrze zyskuje jednolity charakter, a wanna wtapia się w przestrzeń. Pięknie wygląda w wersji podświetlonej. Dodatkowo kamienie sprawdzają się w blatach łazienkowych, w których można osadzić stylową umywalkę.

Osoby, które chcą wprowadzić tylko drobne akcenty z kamienia, powinny się zastanowić nad parapetem z naturalnego surowca lub mozaiką z różnych kawałków materiału za lustrem czy nad wanną. W zależności od wybranego wariantu da się stworzyć projekt zarówno w wydaniu pałacowym, jak i boho. Ograniczeniem jest jedynie wyobraźnia.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Najnowsze w kategorii

Popularne w kategorii