Moda na marmur we wnętrzach trwa w najlepsze

0
marmurowa podloga

W tegorocznych trendach wnętrzarskich wyraźnie widać zamiłowanie do naturalnych materiałów i wcale nie chodzi jakby się mogło wydawać głównie o drewno. Na specjalne wyróżnienie zasługuje także między innymi marmur. Mimo że jest osadzony w świadomości projektantów i miłośników designu już od kilku sezonów, w tym rozgrzewa ich wyobraźnię do czerwoności. Doceniają go nie tylko amatorzy minimalistycznego i eleganckiego podejścia do tematu aranżacji wnętrz, ale także ci, którzy stawiają przede wszystkim na nowoczesną nonszalancję.

Marmur i jego długa historia

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez @mvhom.e

Marmur towarzyszy nam już od tysięcy lat i nie ma tutaj ani krzty przesady. Zalety tej szlachetnej skały doceniono już w starożytności, kiedy to powszechnie była wykorzystywana jako materiał budowlany, architektoniczny czy rzeźbiarski. Dość powiedzieć, że płaskorzeźby czy statuy wychodzące spod ręki Michała Anioła powstały dzięki obecności złóż marmuru karraryjskiego w rejonie Toskanii, który wziął swoją nazwę od miejscowości Carrara, gdzie naturalnie występuje. Karar jest bardzo popularny również i dziś, co w dużej mierze jest zasługą jego unikalnej, białej barwy oraz charakterystycznym szarym „żyłkom”. To jednak nie jedyna odmiana marmuru, która towarzyszy nam podczas urządzania wnętrz. Do naszej dyspozycji pozostają materiały w różnych wariantach kolorystycznych, wliczając w to beże, róże, szarości czy czernie.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez MURdesign (@murdesign)

Marmur w aranżacji wnętrz – pełna dowolność

Skąd wziął się fenomen marmuru i jego wielki powrót do łask? Nie bez znaczenia okazuje się tutaj uniwersalny, ale jednocześnie bardzo elegancki charakter skały. Dzięki jej właściwościom możemy osiągnąć niebanalne połączenia aranżacyjne i to bez obaw o zbyt przerysowany efekt końcowy. Jeśli pragniemy wyjść poza utarte schematy i zabawić się konwencją, to marmur nadaje się do tego wręcz idealnie. Trudno bowiem znaleźć drugi materiał wykończeniowy o tak szerokim zakresie zastosowania. Aranżacje z marmurem w roli głównej to wbrew pozorom nie tylko domena stylu klasycznego, angielskiego czy art deco. Równie spektakularnie prezentuje się we wnętrzach nowoczesnych, loftowych, skandynawskich, a nawet rustykalnych.

Prawdziwy marmur i jego zastosowanie we wnętrzach

Jak w pełni wykorzystać potencjał walorów dekoracyjnych marmuru? Wbrew pozorom nie jest to wielkie wyzwanie, bo marmurowe wykończenia pasują praktycznie do każdego pomieszczenia w mieszkaniu, niezależnie od tego, czy chcemy go wykorzystać w łazience, ku