sobota, 25 maja, 2024
Strona głównaAranżacja wnętrz z pomysłemŚwięta w stylu skandynawskim - gorący trend, który od lat się nie...

Święta w stylu skandynawskim – gorący trend, który od lat się nie nudzi

Święta w stylu skandynawskim są jedną z najciekawszych propozycji dekoracyjnych w tym sezonie. Mówiąc o takich, mamy na myśli przede wszystkim mnóstwo naturalnych materiałów wespół z niewielką ilością minimalistycznych dekoracji i stonowanymi barwami.

Święta w stylu skandynawskim choinka

Święta w stylu skandynawskim – estetyka

Mimo że skandynawska estetyka we wnętrzach święci triumfy od kilku lat i nie zapowiada się na to, aby przestała być popularna, nie była ona do tej pory do końca wykorzystywana w dekoracjach świątecznych. Zmienia się to jednak. Jak więc wygląda Boże Narodzenie w krajach skandynawskich?

Święta w skandynawii

Skandynawskie święta

Mieszkańcy krajów skandynawskich są niezwykle oszczędni zarówno w ilości świątecznych dodatków, jak również ich kolorystyce. Nordycka wersja Bożego Narodzenia nie idzie więc w parze z tą, do której jesteśmy przyzwyczajeni – pełnej barw i wzorów, a przede wszystkim – przaśnej. Skandynawska wizja świąt, to przede wszystkim odcienie srebra, kolory ziemi oraz biele przełamane często odcieniem starego złota. Boże Narodzenie, to prostota. Tutaj sprawdzi się zarówno kawałek gałęzi ozdobionej bombkami czy minimalistyczny stroik w postaci jednej, przystrojonej choinkowymi gałązkami świeczki.

Ozdoby w stylu skandynawskim

Wśród dekoracji dominują wykonane z naturalnych materiałów tj. papier, glina, filc czy drewno. Do najczęstszych motywów można zaliczyć sople, renifery, sowy, gwiazdki oraz śnieżynki, słowem – proste, tradycyjne formy. Nic dziwnego, przecież na co dzień w ich domach na próżno szukać przepychu.

Skandynawskie święta

O ile skandynawska wizja świąt może przełożyć się na dekoracje mieszkań europejskich, o tyle ciekawe, czy bylibyście w stanie zrezygnować z tradycyjnej choinki. Skandynawowie często to robią zastępując ją dekoracjami przypominającymi jej kształt.

Choinka w stylu skandynawskim

Jeśli jednak decydują się na drzewko, są niezwykle oszczędni w jego ozdabianiu, bądź w ogóle rezygnują z wszelkich dekoracji. Oprócz choinki w tamtejszych mieszkaniach goszczą inne rośliny, a wśród nich np. jemioły, grudniki czy też cisy. Często wśród nich pojawiają się także cebulki hiacyntów.

Oświetlenie, a święta w stylu skandynawskim

Oświetlenie styl skandynawski

Mówiąc o świątecznych skandynawskich dekoracjach, nie można także nie wspomnieć o tkaninach. W ich przypadku także nie można zapomnieć o naturze.

Świąteczne dekoracje skandynawskie

Pojawiają się więc różnego rodzaju lniane obrusy czy wełniane pledy. Nie dajcie się jednak zwieść często ich designowi – wszystkie te akcesoria są wykonane z najwyższej jakości materiałów.

Skandynawskie oświetlenie święta

Na koniec oświetlenie – tutaj znajdujemy wspólny mianownik. Podobnie jak my, Skandynawowie uwielbiają światło i jego wszelkie możliwe elementy oświetleniowe – od latarenek, po świece i lampki.

fot. pinterest

RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Najnowsze w kategorii

Popularne w kategorii