środa, 4 grudnia, 2024
Strona głównaEksperciJaki czujnik gazu do łazienki wybrać? - 5 porad eksperta

Jaki czujnik gazu do łazienki wybrać? – 5 porad eksperta

Gaz stwarza ryzyko zatrucia oraz wybuchu. Mimo coraz bezpieczniejszych instalacji, cyklicznych przeglądów, a także tego, że gaz posiada specyficzny zapach, który nadają mu specjalnie dodawane substancje aromatyzujące, wypadki ciągle się zdarzają. Zapobiec może im wykrywający wyciek gazu czujnik do łazienki, kuchni i innych pomieszczeń, w których znajdują się zasilane gazem urządzenia. Sprawdź 5 porad, jak wybrać taki czujnik.

  1. Zdecyduj, czy zagrożeniem może być tylko gaz, czy także czad

Wyciek gazu jest możliwy w każdym rodzaju instalacji gazowej. Potencjalnym niebezpieczeństwem w łazience może być jednak nie tylko gaz, ale także tlenek węgla, czyli czad – szczególnie w przypadku ogrzewania wody za pomocą gazowego ogrzewacza przepływowego. W takiej sytuacji, warto zakupić do łazienki dwa czujniki, pierwszy wykrywający gaz, drugi który wykrywa czad. Warto pamiętać, że tlenek węgla także tworzy wybuchową mieszankę z powietrzem, a ponadto jest silniej toksyczny i w przeciwieństwie do gazu jest całkowicie bezwonny, przez co jeszcze bardziej niebezpieczny.

  1. Niezawodność przede wszystkim

Czujnik gazu ma nas chronić w przypadku, gdy z jakiegoś powodu instalacja gazowa zawiedzie, najważniejsze więc, żeby sam był niezawodny. Dźwięk alarmu musi być na tyle głośny, żeby każdy mógł go usłyszeć i zareagować. Jest to szczególnie istotne, jeśli w domu mieszkają osoby mające problemy ze słuchem czy dzieci, mogące podczas zabawy nie wychwycić cichszych dźwięków. Wzbudzony alarm powinien również obudzić śpiących domowników. Wystarczający poziom głośności to 80-90 dB. Ważna jest też funkcja „test” pozwalająca sprawdzić, czy urządzenie działa poprawnie. Wreszcie, czujnik gazu powinien być atestowany i spełniać normę PN-EN 50194.

  1. Wybierz odpowiedni rodzaj zasilania

Czujniki gazu mogą być zasilane w dwa sposoby: na baterię lub z sieci elektrycznej. Zasilanie bateryjne jest coraz bardziej powszechne. Trzeba jednak pamiętać w tym przypadku, o cyklicznej wymianie baterii, aby się całkowicie nie wyczerpały. Zasilane sieciowo czujniki gazu będą działać nieprzerwanie bez naszej ingerencji, ale wymagają dostępu do gniazdka, są też ryzykowne przy częstszych i dłuższych przerwach w dostawach prądu.

  1. Postaw na funkcjonalność

Czujnik gazu powinien być łatwy w montażu i obsłudze. Pomocna może się też okazać funkcja wyłączenia alarmu, gdy ostrzeżenie okaże się fałszywe. Czujnik działa wówczas w trybie uśpienia, lecz ponownie włączy alarm, jeśli po jakimś czasie wciąż będzie wykrywał wysokie stężenie gazu.

  1. Jeśli nie jesteś pewien, pytaj!

W krótkim artykule nie sposób wyczerpująco poruszyć wszystkich ważnych kwestii związanych z wyborem czujnika gazu. Jeśli przy podejmowaniu decyzji o zakupie będziesz mieć jakiekolwiek wątpliwości, czy dany sprzęt będzie odpowiedni, warto skonsultować się ze specjalistą. Dobrzy sprzedawcy udzielą Ci bezpłatnej porady i przygotują ofertę dopasowaną do Twoich potrzeb, (przykładowo: https://www.eltrox.pl/systemy-alarmowe/czujniki/czujniki-gazu.html). Gdy stawką jest zdrowie i życie własne oraz najbliższych, nie warto ryzykować.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Najnowsze w kategorii

Popularne w kategorii