Łazienka pod skosem – jak ją funkcjonalnie urządzić?

0
jak urzadzic lazienke pod skosami

Urządzenie funkcjonalnej łazienki nigdy nie jest łatwe, a sprawa mocno się komplikuje w przypadku pomieszczeń zlokalizowanych na poddaszu. Wszystko przez obecność skosów, które nierzadko przyczyniają się do ograniczenia wolnej przestrzeni do zagospodarowania. Nie warto się jednak zrażać – odpowiednia koncepcja i kilka sprytnych pomysłów aranżacyjnych sprawią, że łazienka pod skosem stanie się synonimem praktyczności i nowoczesnej elegancji.

Łazienka na poddaszu a jej przeznaczenie

Przed podjęciem pierwszych decyzji odnośnie wykończenia i wystroju łazienki na poddaszu trzeba określić jej docelowe przeznaczenie. W przypadku pomieszczenia, które ma być jedynym takim na rozkładzie całego domu czy mieszkania należy przyjąć inną taktykę niż w obliczu aranżacji łazienki dla gości. Pierwszy scenariusz generuje konieczność wyposażenia pokoju kąpielowego we wszystkie niezbędne sprzęty, włącznie z pralką czy meblami do przechowywania. Zagospodarowanie łazienki do użytku okazjonalnego to przy tym pestka, bo wystarczy w niej przewidzieć miejsce dla podstawowych urządzeń sanitarnych jak toaleta, umywalka czy prysznic.

Łazienka ze skosami a jej realna powierzchnia

Kolejnym kluczowym aspektem przy aranżacji łazienki na poddaszu to obliczanie jej powierzchni użytkowej. Nie jest to takie proste jak w przypadku pomieszczeń w kształcie standardowej bryły, gdzie wystarczy zmierzyć powierzchnię podłogi. Dużym ograniczeniem są skosy, które często nie pozwalają w pełni wykorzystać potencjału przestrzeni znajdującej się tuż pod nimi. Nie bez znaczenia okazuje się również wysokość ścianki bądź ścianek kolankowych, które w znaczącym stopniu determinują funkcjonalność pomieszczenia w strefie skosów. Im niższe ścianki i mniejszy kąt nachylenia dachu, tym mniejsze są nasze możliwości aranżacyjne. Nie jest to jednak powód do zmartwień – w takich przypadkach również można uzyskać bardzo zadowalający efekt końcowy, o ile zastosujemy kilka sprytnych trików projektowych.

Łazienka pod skosem – odpowiednie oświetlenie

Przestrzeń mieszkalna znajdująca się na poddaszu często ma to do siebie, że w niektórych strefach brakuje jej odpowiedniego doświetlenia. Problem nie omija również łazienek, gdzie nachylenie dachu nie pozwala promieniom słonecznym dotrzeć do najbardziej newralgicznych miejsc w pomieszczeniu. Okna dachowe mogą nie poradzić sobie z doświetleniem okolic umywalki, wanny, prysznica czy WC, szczególnie w pochmurne dni, dlatego należy zadbać o dobór odpowiedniego oświetlenia łazienkowego. Jedna lampa centralna to zdecydowanie za mało – lepiej sprawdzi się oświetlenie punktowe czy wodoodporne taśmy LED, które można zamontować przy lustrze czy w miejscach łączenia skosu ze ścianką kolankową. Dobrze powinny sprawdzić się także ruchome kinkiety czy plafony.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.