Urządzenie funkcjonalnej łazienki nigdy nie jest łatwe, a sprawa mocno się komplikuje w przypadku pomieszczeń zlokalizowanych na poddaszu. Wszystko przez obecność skosów, które nierzadko przyczyniają się do ograniczenia wolnej przestrzeni do zagospodarowania. Nie warto się jednak zrażać – odpowiednia koncepcja i kilka sprytnych pomysłów aranżacyjnych sprawią, że łazienka pod skosem stanie się synonimem praktyczności i nowoczesnej elegancji.
Łazienka na poddaszu a jej przeznaczenie
Przed podjęciem pierwszych decyzji odnośnie wykończenia i wystroju łazienki na poddaszu trzeba określić jej docelowe przeznaczenie. W przypadku pomieszczenia, które ma być jedynym takim na rozkładzie całego domu czy mieszkania należy przyjąć inną taktykę niż w obliczu aranżacji łazienki dla gości. Pierwszy scenariusz generuje konieczność wyposażenia pokoju kąpielowego we wszystkie niezbędne sprzęty, włącznie z pralką czy meblami do przechowywania. Zagospodarowanie łazienki do użytku okazjonalnego to przy tym pestka, bo wystarczy w niej przewidzieć miejsce dla podstawowych urządzeń sanitarnych jak toaleta, umywalka czy prysznic.
Wyświetl ten post na Instagramie.
Łazienka ze skosami a jej realna powierzchnia
Kolejnym kluczowym aspektem przy aranżacji łazienki na poddaszu to obliczanie jej powierzchni użytkowej. Nie jest to takie proste jak w przypadku pomieszczeń w kształcie standardowej bryły, gdzie wystarczy zmierzyć powierzchnię podłogi. Dużym ograniczeniem są skosy, które często nie pozwalają w pełni wykorzystać potencjału przestrzeni znajdującej się tuż pod nimi. Nie bez znaczenia okazuje się również wysokość ścianki bądź ścianek kolankowych, które w znaczącym stopniu determinują funkcjonalność pomieszczenia w strefie skosów. Im niższe ścianki i mniejszy kąt nachylenia dachu, tym mniejsze są nasze możliwości aranżacyjne. Nie jest to jednak powód do zmartwień – w takich przypadkach również można uzyskać bardzo zadowalający efekt końcowy, o ile zastosujemy kilka sprytnych trików projektowych.
Łazienka pod skosem – odpowiednie oświetlenie
Przestrzeń mieszkalna znajdująca się na poddaszu często ma to do siebie, że w niektórych strefach brakuje jej odpowiedniego doświetlenia. Problem nie omija również łazienek, gdzie nachylenie dachu nie pozwala promieniom słonecznym dotrzeć do najbardziej newralgicznych miejsc w pomieszczeniu. Okna dachowe mogą nie poradzić sobie z doświetleniem okolic umywalki, wanny, prysznica czy WC, szczególnie w pochmurne dni, dlatego należy zadbać o dobór odpowiedniego oświetlenia łazienkowego. Jedna lampa centralna to zdecydowanie za mało – lepiej sprawdzi się oświetlenie punktowe czy wodoodporne taśmy LED, które można zamontować przy lustrze czy w miejscach łączenia skosu ze ścianką kolankową. Dobrze powinny sprawdzić się także ruchome kinkiety czy plafony.
Wyświetl ten post na Instagramie.
Projekt łazienki na poddaszu z wanną czy prysznicem?
Mogłoby się wydawać, że montaż kabiny prysznicowej w łazience pod skosem jest pomysłem nietrafionym. W rzeczywistości nie trzeba jednak rezygnować z prysznica na rzecz wanny, zwłaszcza jeśli to drugie rozwiązanie nie spełnia naszych oczekiwań względem wygody użytkowania. Trzeba jednak pamiętać, że kabina prysznicowa w łazience na poddaszu może się sprawdzić, ale tylko w określonych przypadkach. Po pierwsze, należy ją umieścić w najwyższym miejscu, najlepiej w rogu pomieszczenia. Po drugie, rozmiar kabiny prysznicowej powinien być dopasowany do warunków i sprawności fizycznej jej użytkowników. Z brodzika lepiej zrezygnować, a ponadto warto zainwestować w szklaną kabinę z drzwiami przesuwnymi lub harmonijkowymi – tradycyjne skrzydłowe będą niepraktyczne.
Prysznic w łazienkach ze skosami zyskuje na popularności, jednak to wanna wciąż dzierży palmę pierwszeństwa. Za tym rozwiązaniem przemawia większa swoboda w aranżacji, bo w niektórych przypadkach można ją zamontować nawet bezpośrednio pod skosami lub w ich pobliżu. Należy jednak uważać, aby zachować wysoki poziom funkcjonalności wanny narożnej czy wolnostojącej – zbyt niski sufit może skutecznie uniemożliwić komfortowe wchodzenie i wychodzenie z urządzenia. Kiedy wanna powinna znaleźć się w najwyższym punkcie pomieszczenia? Wtedy, gdy planujemy montaż wanny z funkcją prysznica.
Wyświetl ten post na Instagramie.
Łazienka ze skosem – umywalka
Gdzie umieścić umywalkę? Projektanci wnętrz decydują się na jej montaż na wysokiej ścianie w pomieszczeniu, najczęściej mierzącej minimum 2m. Podobny zabieg stwarza okazję do umieszczenia lustra ściennego tuż nad urządzeniem, gdzie najlepiej się sprawdza. Można też zastosować manewr z montażem umywalki na ścianie kolankowej o wysokości 90-100cm, jednak trzeba liczyć się z koniecznością rezygnacji z wiszącego lustra.
Łazienka na poddaszu – toaleta i bidet
Gdzie zaplanować miejsce dla miski WC w łazience na poddaszu? Sprawa nie jest prosta, biorąc pod uwagę standardowy sposób montażu toalety na wysokości 0,5m od podłogi oraz przestrzeni, jaką człowiek potrzebuje do wygodnego użytkowania urządzenia (ok. 2m). Najbardziej optymalnym rozwiązaniem wydaje się więc umieszczenie WC na ścianie bez skosu lub na stosunkowo wysokiej ściance kolankowej, która umożliwia korzystanie z klozetu w pozycji siedzącej (ok. 130cm).
Co z bidetem? Tutaj nie obowiązują tak restrykcyjne zasady jak w przypadku toalety, bo urządzenie do podmywania można spokojnie zainstalować pod skosem. Wysokość sufitu w tym miejscu powinna umożliwiać nam jedynie użytkowanie bidetu w pozycji kucznej czy siedzącej, dzięki czemu łatwiej znaleźć dla niego idealną lokalizację, nawet w małej łazience.
Wyświetl ten post na Instagramie.
Szafki łazienkowe pod skosem
Jak zaaranżować przestrzeń pod skosami, gdzie obecność najważniejszych urządzeń sanitarnych zagraża funkcjonalności całego pomieszczenia? W tych problematycznych miejscach warto umieścić szafki, komody i inne meble łazienkowe do przechowywania. W przypadku wyjątkowo nieustawnej łazienki warto pokusić się nawet o schowki czy pełnowymiarową zabudowę na zamówienie, która pozwoli wykorzystać każdy centymetr wolnej przestrzeni. Dobrze też sprawdzą się wiszące regały w pozycji prostopadłej do skosu, które można swobodnie przyciąć do odpowiedniego kształtu czy długości. We wnęce pod skosem w łazience można też umieścić pralkę czy suszarkę, o ile wysokość ścianki kolankowej na to pozwala.