Widok wodospadu w środku wielkomiejskiej dżungli jeszcze do niedawna byłby nie do pomyślenia, jednak architekci nie przestają nas zaskakiwać. Ta futurystyczna wizja doszła do skutku za sprawą nowoczesnego apartamentowca Waterfall w Australii ze spektakularną fasadą okraszoną 22-metrowymi kaskadami wody. Za realizację projektu odpowiada światowej sławy architekt Koichi Tikada oraz designerzy z Cosentino, firmy o międzynarodowym zasięgu, zajmującej się produkcją wielkoformatowych spieków.
Międzynarodowa współpraca
Hiszpańska firma Cosentino, która zdążyła dorobić się dwóch centrów dystrybucji w Polsce, od wielu lat z sukcesami współpracuje z największymi graczami z branży architektonicznej odpowiedzialnymi za tworzenie projektów luksusowych budynków z efektownymi fasadami. Nie jest to dzieło przypadku, ponieważ specjaliści z Cosentino nie podążają za trendami projektowymi, ale sami je kreują, czego owocem jest m.in. współpraca z wykonawcą wyjątkowej fasady w Australii. Mowa o firmie Waterforms, która wiedzie prym w swojej dziedzinie, co w dużej mierze zawdzięcza swojemu wieloletniemu doświadczeniu i szerokiej wiedzy technicznej. Członkowie międzynarodowej kolaboracji, której ważną częścią jest marka Cosentino i jej spieki, rzucają całkiem nowe światło na wcześniej przyjęte normy projektowe i udowadniają, że „sky is the limit”.
Przedstawiciele Cosentino powtarzają jak mantrę, że dla nich nie ma rzeczy niemożliwych. Jak mówi sama Kate Deakin-Bell, kierownik ds. Marketingu w Cosentino Oceania, „Tylko dlatego, że coś nie zostało jeszcze zrobione wcześniej, nie oznacza, że nie może się wydarzyć”. Podkreśla również, że australijski projekt był dla nich źródłem ogromnej ekscytacji i to nie tylko ze względu na swoje imponujące rozmiary i innowacyjny charakter. Wodospad w samym sercu miasta to bowiem bardzo duży krok w stronę zazieleniania obszarów miejskich na Antypodach.
Podziwiając jedyną w swoim rodzaju fasadę nie da się oprzeć wrażeniu, że projektanci czerpali inspiracje prosto z dzikiej natury. Okazuje się, że koncepcja rzeczywiście nawiązuje do krajobrazów tropikalnej Indonezji, a cała kompozycja wyróżnia się dużą różnorodnością. Oprócz wodospadu, składa się na nią pięć tysięcy gatunków roślin tropikalnych, a wszystko po to, aby mieszkańcy australijskiej metropolii mogli mieć stały dostęp do kojącego szumu wody i relaksującej zieleń.
Spiek Dekton jako alternatywa dla granitu
We wstępnej fazie tworzenia projektu wszystko wskazywało na to, że wodospad zostanie wykonany z granitu. Po wnikliwej analizie okazało się jednak, że skała ta posiada zbyt wiele ograniczeń konstrukcyjnych. Wśród najważniejszych można wymienić zbyt dużą wagę granitu, nadmierną widoczność łączeń między płytami czy też konieczność regularnej konserwacji surowca. Specjaliści szybko jednak znaleźli rozwiązanie tego problemu. Idealnym zamiennikiem dla nieśmiertelnego granitu okazał się spiek Dekton Cosentino w odcieniu Kelya, który wyróżnia się szeregiem zalet, zarówno pod względem technicznym, jak i estetycznym.
Dekton od Cosentino dostępny jest w formie wielkoformatowych płyt, co eliminuje kłopoty z maskowaniem łączeń występujących w przypadku granitu. Na korzyść spieku przemawia również jego wyjątkowa lekkość i ponadprzeciętne właściwości wytrzymałościowe, dzięki którym materiał nie wymaga sezonowych konserwacji. Na szczególną uwagę zasługuje również fakt, że spiek Dekton nie przepuszcza wody, przez co stał się świetnym rozwiązaniem na potrzeby realizacji projektu miejskiego wodospadu. Fachowcy z Waterforms International podkreślają również, że produkt od Cosentino znalazł uznanie w ich oczach za sprawą faktury, która spełniła ich wszelkie oczekiwania. Nie dziwi więc fakt, że zapowiadają długofalową współpracę z hiszpańską marką.
Co ciekawe, Dekton to świetne parametry techniczne, które czynią go materiałem nie tylko odpornym na szkodliwe czynniki zewnętrzne, ale również produktem idealnym do budynków o charakterze energooszczędnym. Duża w tym zasługa zrównoważonego sposobu wytwarzania spieku, który okazuje się neutralny pod względem emisji dwutlenku węgla. Co najważniejsze, Dekton zachowuje przy tym swoje wysokie walory estetyczne, a Cosentino zadbało o to, aby w ich ofercie znalazły się dziesiątki wzorów materiału, które znajdują swoje zastosowanie na wielu płaszczyznach nowoczesnego budownictwa. Można je bowiem wykorzystać wszędzie tam, gdzie oczekujemy nienagannej estetyki fasady budynków – od domów prywatnych, przez butiki i salony piękności, po hotele i obiekty publiczne.