Antresola w mieszkaniu, czyli modny sposób na powiększenie przestrzeni

0
jak urzadzic mieszkanie z antresola
decoist.com

Wnętrza z antresolą mają w sobie coś wyjątkowego i sprawiają, że trudno od nich oderwać wzrok. Nie dziwi więc fakt, że na dobudowanie półpiętra w swoich domach decyduje się coraz więcej osób pragnących diametralnie odmienić ich aranżację, a przy tym zyskać kilka metrów kwadratowych wolnej przestrzeni do zagospodarowania. Jak maksymalnie wykorzystać potencjał antresoli? W jakich wnętrzach sprawdzi się najlepiej? Podpowiadamy!

Antresola – dodatkowa przestrzeń mieszkalna

Wielu z nas zastanawia się nad poprawą funkcjonalności domowych aranżacji, co wcale nie jest łatwe w przypadku mieszkań o niewielkich gabarytach. Osiągnięcie satysfakcjonującego efektu nie jest jednak niemożliwe, zwłaszcza jeśli dysponujemy lokum o dość wysokich sufitach. Jest to jedna z cech charakterystycznych apartamentów w starych kamienicach czy budynkach pofabrycznych, które aż proszą się o budowę modnej antresoli pozwalającej na uzyskanie dodatkowej przestrzeni, bez efektu jej podzielenia.

antresola
pinterest

Antresola – gdzie się sprawdzi?

Montaż półpiętra w pokoju to świetne rozwiązanie aranżacyjne, zwłaszcza jeśli układ okien, drzwi czy wysokość wnętrza na to pozwalają. Antresola najlepiej prezentuje się w pomieszczeniach dobrze oświetlonych, gdzie nie brakuje dostępu do naturalnego światła słonecznego. Najważniejsza jednak okazuje się wysokość pokoju, który ma zostać poddane metamorfozie. Półpiętro bardzo dobrze sprawdzi się w lokalach o wysokich sufitach, co zapewnia wygodę użytkowania zarówno antresoli, jak i przestrzeni znajdującej się tuż pod nią.

Nie powinno bowiem dojść do sytuacji, kiedy nowa konstrukcja we wnętrzu bardziej utrudnia niż ułatwia życie. Dlatego też przyjmuje się, że zarówno nad, jak i pod półpiętrem powinno być ok. 2,2m wysokości, choć można tę wartość nieco zmniejszyć, nawet do 1,5m, co już jest absolutnym minimum. W takim wypadku trzeba jednak liczyć się z koniecznością użytkowania antresoli w pozycji pochylonej, co w niektórych sytuacjach wcale nie powinno być uciążliwe.

jak urzadzic mieszkanie z antresola
pinterest

Antresola nie tylko do loftów

Mogłoby się wydawać, że budowa antresoli ma najwięcej racji bytu w przypadku przestronnych wnętrz loftowych, które cechuje surowość i nowoczesny minimalizm. Antresola jednak potrafi stać się nietuzikowym dodatkiem do wnętrz utrzymanych nie tylko w stylu industrialnym, ale w zasadzie każdym innym. Stworzy bowiem zgrany duet ze stylem skandynawskim, boho, rustykalnym, angielskim czy glamour, o ile zastosujemy się do ogólnych zasad cechujących każdy z nurtów aranżacyjnych.

Nie bez znaczenia okazuje się również sposób wykonania konstrukcji półpiętra, który powinien wpisać się w obraną przez nas koncepcję aranżacyjną. Chodzi przede wszystkim o rodzaj zastosowanego materiału (np. drewno, metal, szkło), kolor i wykończenie elementów konstrukcyjnych, jak również dekoracyjny charakter balustrady, schodów czy barierek.

Wejście na antresolę – schody czy drabina?

Budowa dodatkowej kondygnacji we wnętrzu generuje odwieczny dylemat – schody czy drabina? Wybór powinien być dobrze przemyślany, dopasowany do potrzeb i preferencji użytkowników, a także dobrze komponować się z wystrojem wnętrza, którego część stanowi. W lokalach o pokaźnej kubaturze, gdzie ilość wolnej przestrzeni pozwala na różne rozwiązania aranżacyjne, z czystym sumieniem można postawić na schody. Mogą być to schody tradycyjne, jednobiegowe, ale też zyskujące w ostatnim czasie na popularności schody wachlarzowe czy zabiegowe. W mniejszych pomieszczeniach również można pokusić się o schody, tyle że spiralne, które nie zajmują zbyt wiele miejsca. Jednak przy montażu antresoli coraz częściej można spotkać się z drabiną, która może nie jest tak stabilna jak schody, ale dobrze wykonana potrafi zapewnić maksimum bezpieczeństwa.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.