Wnętrza z antresolą mają w sobie coś wyjątkowego i sprawiają, że trudno od nich oderwać wzrok. Nie dziwi więc fakt, że na dobudowanie półpiętra w swoich domach decyduje się coraz więcej osób pragnących diametralnie odmienić ich aranżację, a przy tym zyskać kilka metrów kwadratowych wolnej przestrzeni do zagospodarowania. Jak maksymalnie wykorzystać potencjał antresoli? W jakich wnętrzach sprawdzi się najlepiej? Podpowiadamy!
Antresola – dodatkowa przestrzeń mieszkalna
Wielu z nas zastanawia się nad poprawą funkcjonalności domowych aranżacji, co wcale nie jest łatwe w przypadku mieszkań o niewielkich gabarytach. Osiągnięcie satysfakcjonującego efektu nie jest jednak niemożliwe, zwłaszcza jeśli dysponujemy lokum o dość wysokich sufitach. Jest to jedna z cech charakterystycznych apartamentów w starych kamienicach czy budynkach pofabrycznych, które aż proszą się o budowę modnej antresoli pozwalającej na uzyskanie dodatkowej przestrzeni, bez efektu jej podzielenia.
Antresola – gdzie się sprawdzi?
Montaż półpiętra w pokoju to świetne rozwiązanie aranżacyjne, zwłaszcza jeśli układ okien, drzwi czy wysokość wnętrza na to pozwalają. Antresola najlepiej prezentuje się w pomieszczeniach dobrze oświetlonych, gdzie nie brakuje dostępu do naturalnego światła słonecznego. Najważniejsza jednak okazuje się wysokość pokoju, który ma zostać poddane metamorfozie. Półpiętro bardzo dobrze sprawdzi się w lokalach o wysokich sufitach, co zapewnia wygodę użytkowania zarówno antresoli, jak i przestrzeni znajdującej się tuż pod nią.
Nie powinno bowiem dojść do sytuacji, kiedy nowa konstrukcja we wnętrzu bardziej utrudnia niż ułatwia życie. Dlatego też przyjmuje się, że zarówno nad, jak i pod półpiętrem powinno być ok. 2,2m wysokości, choć można tę wartość nieco zmniejszyć, nawet do 1,5m, co już jest absolutnym minimum. W takim wypadku trzeba jednak liczyć się z koniecznością użytkowania antresoli w pozycji pochylonej, co w niektórych sytuacjach wcale nie powinno być uciążliwe.
Antresola nie tylko do loftów
Mogłoby się wydawać, że budowa antresoli ma najwięcej racji bytu w przypadku przestronnych wnętrz loftowych, które cechuje surowość i nowoczesny minimalizm. Antresola jednak potrafi stać się nietuzikowym dodatkiem do wnętrz utrzymanych nie tylko w stylu industrialnym, ale w zasadzie każdym innym. Stworzy bowiem zgrany duet ze stylem skandynawskim, boho, rustykalnym, angielskim czy glamour, o ile zastosujemy się do ogólnych zasad cechujących każdy z nurtów aranżacyjnych.
Nie bez znaczenia okazuje się również sposób wykonania konstrukcji półpiętra, który powinien wpisać się w obraną przez nas koncepcję aranżacyjną. Chodzi przede wszystkim o rodzaj zastosowanego materiału (np. drewno, metal, szkło), kolor i wykończenie elementów konstrukcyjnych, jak również dekoracyjny charakter balustrady, schodów czy barierek.
Wejście na antresolę – schody czy drabina?
Budowa dodatkowej kondygnacji we wnętrzu generuje odwieczny dylemat – schody czy drabina? Wybór powinien być dobrze przemyślany, dopasowany do potrzeb i preferencji użytkowników, a także dobrze komponować się z wystrojem wnętrza, którego część stanowi. W lokalach o pokaźnej kubaturze, gdzie ilość wolnej przestrzeni pozwala na różne rozwiązania aranżacyjne, z czystym sumieniem można postawić na schody. Mogą być to schody tradycyjne, jednobiegowe, ale też zyskujące w ostatnim czasie na popularności schody wachlarzowe czy zabiegowe. W mniejszych pomieszczeniach również można pokusić się o schody, tyle że spiralne, które nie zajmują zbyt wiele miejsca. Jednak przy montażu antresoli coraz częściej można spotkać się z drabiną, która może nie jest tak stabilna jak schody, ale dobrze wykonana potrafi zapewnić maksimum bezpieczeństwa.
Wyświetl ten post na Instagramie.
Antresola w domu – jak ją zaaranżować?
Montaż antresoli można potraktować jako powiększenie metrażu użytkowego w małym mieszkaniu, ale i ciekawy sposób na urozmaicenie aranżacji otwartych przestrzeni. Ogromną zaletą nowej kondygnacji są ogromne możliwości jej zagospodarowania, bo może pełnić funkcję m.in. sypialni, biura czy garderoby.
Wyświetl ten post na Instagramie.
Salon z antresolą – idealne miejsce na sypialnię
Jeśli chodzi o najpopularniejszy sposób aranżacji antresoli we wnętrzach to sypialnia jest w tej kategorii zdecydowanym faworytem. Duża w tym zasługa niezbyt wysokich wymagań przestrzennych, bo sypialnię można urządzić przy suficie znajdującym się zaledwie 1,5m od podłogi półpiętra. Nie są to może najbardziej komfortowe warunki do swobodnego chodzenia w wyproście, jednak w kontekście użytkowania pokoju tylko w trakcie snu czy relaksu nie powinno to stanowić większego utrudnienia. Istotne jednak, aby na antresoli znalazło się miejsce dla wygodnego łóżka sypialnianego lub materaca oraz szafek nocnych.
Jeśli jednak dysponujemy większą i wyższą przestrzenią na półpiętrze, można spróbować aranżacji pełnowymiarowej sypialni z prawdziwego zdarzenia. Warto, aby oprócz miejsca do spania przewidzieć również miejsce na szafę w zabudowie, komody, telewizor czy też mały kącik czytelniczy z regałami i miękkim fotelem. Sypialnia na antresoli w wariancie „premium” to również obecność małej łazienki, która często jednak wymaga poważniejszych przeróbek budowlanych czy hydraulicznych.
Wyświetl ten post na Instagramie.
Antresola w roli domowego biura
W tak trudnych czasach pandemicznych na wagę złota okazuje się obecność biura w domu, które pozwala na komfortową i efektywną pracę zdalną. Trzeba przyznać, że aranżacja miejsca do pracy na antresoli to świetny zabieg wnętrzarski, który pozwala wydzielić w mieszkaniu praktyczne strefy i jednocześnie dodaje mu nutki elegancji. Do urządzania domowego biura na na nowej kondygnacji nie potrzeba wiele, jedna należy pamiętać o kilku najważniejszych aspektach. Mowa przede wszystkim o zakupie przestronnego biurka, które rozmiarem będzie odpowiadać metrażowi antresoli, ale również naszym warunkom fizycznym. Do tego dobrze wyprofilowane krzesło biurowe, szafki na dokumenty i oświetlenie, które ułatwi codzienną pracę. Nie obędzie się również bez odpowiednio poprowadzonej elektryki oraz dobrej akustyki.
Antresola jako pełnowymiarowa garderoba
Właściciele niewielkich lokum marzą o garderobie z prawdziwego zdarzania, dzięki której problem z przechowywaniem odzieży i galanterii zniknie raz na zawsze. Wygospodarowanie osobnego pomieszczenia lub choćby niewielkiego schowka często nie wchodzi w grę, więc dlaczego nie skorzystać z dobrodziejstw, jakie daje zamontowanie antresoli? Jest to bardzo praktyczne rozwiązanie, które pozwala lepiej zapanować nad chaosem w domu, a i można je potraktować jako ozdobę całego wnętrza. Garderobę na antresoli można zabudować szafami z frontami, które będą korespondować z wystrojem całego domu. Można również zrezygnować z tradycyjnych szaf na rzecz wolnostojących wieszaków, które z pewnością wyeksponują ciekawy charakter wystroju całego lokum.