Czy tańsze schody mogą być ładne? Oczywiście! Na dowód tego przedstawiam wyjątkowo oryginalne pomysły, w których odnajdziemy piękny design, doskonałej jakości materiały oraz relatywnie niską cenę.
Zdaniem wielu może być albo tanio, albo dobrze, a gdy chcemy połączyć obie te potrzeby, wtedy zaczynają się… schody. Na szczęście są modele, które łączą design z konkurencyjną ceną, a przy tym doskonale wpisują się w dzisiejsze trendy i styl życia.
Sprawdźmy, na co trzeba zwrócić uwagę, gdy zależy nam na niepowtarzalnym wyglądzie, wysokiej jakości materiałach, a także dobrej, choć najniższej cenie:
Schody modułowe
Pierwszym pomysłem na tańsze schody są modele modułowe, które można zaaranżować w dowolnym kształcie. Możemy więc postawić na schody proste, zabiegowe czy kręcone. Poza tym warto zwrócić uwagę na modele o osiowo umieszczonej konstrukcji. Z jednej strony odpowiada ona za stabilność całych schodów, a z drugiej – nadaje wnętrzu naprawdę interesujący look.
Schody z drewna
Drewniane schody to klasyka w czystej postaci. To jednocześnie propozycja, która wymaga mniejszego budżetu niż schody wykonane ze szkła czy stali nierdzewnej. Doskonałym wyborem jest szczególnie nasze rodzime drewno, jak klejony mozaikowo buk, który nie tylko pięknie wygląda, ale przy okazji reprezentuje najwyższą jakość.
Schody z metalu
Stal malowana proszkowo, cienkie, nawet 3-milimetrowe stopnie i balustrada przymocowana do sufitu. Oto oszczędność przestrzeni i nowatorska aranżacja godna ultranowoczesnych wnętrz. Takie schody z metalu nie dość, że będą kosztować mniej, to będą też świetnym rozwiązaniem dla osób, które od klasycznego designu wolą industrialną funkcjonalność.
Schody bez podstopni
Cena schodów zależy od liczby stopni i podstopni, a także rodzaju materiału, z którego są wykonane. Szukając niższej ceny warto więc zwrócić uwagę na bardzo atrakcyjne modele ażurowe, które prezentują się wyjątkowo lekko i świetnie pasują do nowoczesnych wnętrz. Poza tym świetnym wyborem są stopnie o klasycznej grubości, czyli 4 cm, wykonane z mozaiki bukowej.
Schody z balustradą
Wydatkiem, z którym należy się liczyć podczas aranżowania schodów, jest także balustrada. Liczy się rodzaj użytego materiału, ale także to, czy poręcz będzie prosta, czy raczej skomplikowana. Dlatego, szukając oszczędności, warto zainteresować się balustradami o klasycznych formach, które wykorzystują elementy stali malowanej proszkowo czy drewna.
Schody z/bez dodatków
Na koniec jeszcze jedna rada, z której warto skorzystać, gdy podczas inwestycji w schody musimy zwrócić baczną uwagę na koszty. Otóż diabeł tkwi w szczegółach, a szczegółami, które podwyższają cenę schodów są akcesoria. To np. oświetlenie ledowe stopni, listwy wykończeniowe czy obłożenie czoła stropu. Dlatego, chcąc postawić na bardziej fantazyjne rozwiązania, ale bez uszczuplania budżetu, warto pomyśleć o schodach kręconych, które są prawdziwą dekoracją wnętrza.
Podczas aranżowania wnętrz nie chodzi wyłącznie o pieniądze. Wręcz przeciwnie, bo czasem to, co najładniejsze to rozwiązania proste, a co za tym idzie, relatywnie tańsze. Dlatego ważne jest nie to, ile wydamy, ale to, aby wybrane modele schodów były odpowiedzią na nasze własne, indywidualne oczekiwania i gusta.
– Oczywiście! Wszystko zależy od tego, jak wykorzystamy dostępne możliwości. Bo przy aranżowaniu schodów wewnętrznych opcji jest bardzo dużo, a ograniczeniem wcale nie musi być budżet, ale tylko własna wyobraźnia – podsumowuje Andrzej Zbąski, ekspert z firmy Rintal Polska.
Andrzej Zbąski, ekspert firmy Rintal Polska
Firma Rintal powstała w 1974 roku i od ponad 40 lat jest wiodącym producentem schodów do wnętrz zarówno w Polsce, jak i na całym świecie.