niedziela, 5 stycznia, 2025
Strona głównaPoradyDuży ogród, mały wydatek. Triki ułatwiające tanią aranżację ogrodu

Duży ogród, mały wydatek. Triki ułatwiające tanią aranżację ogrodu

Urządzenie balkonu, tarasu czy ogrodu to niemały wydatek, szczególnie gdy chce się zrealizować nowoczesne projekty. Zawsze da się jednak znaleźć tańsze alternatywy na zaaranżowanie strefy relaksu na świeżym powietrzu. Podpowiadamy, jak oszczędzić na własnym ogródku!

Tani ogród – sadzonki zamiast dużych roślin

Ceny wyrośniętych krzewów i drzew, które natychmiast zachwycają swoim wyglądem, mogą przerażać. Dlatego dobrym sposobem na oszczędność jest kupienie małych sadzonek, które dopiero muszą się rozwinąć. Choć na początku nie będą cieszyć oka tak samo, jak robiłyby to dojrzałe rośliny, to jednak szybko ulegnie to zmianie.

Warto samodzielnie zająć się projektem ogrodu i aranżacją trawnika. Zamówienia u architektów krajobrazu są dość kosztowne, a w sieci można znaleźć mnóstwo darmowych inspiracji. Wystarczy przejrzeć blogi budowlane, które często zawierają nie tylko pomysły wnętrz, ale także porady ogrodnicze.

Można też sprawdzić, czy ktoś znajomy nie ma mocno rozrośniętych krzewów, których szczepkami mógłby się podzielić. Dodatkowo warto odwiedzić targi roślin lub szukać sadzonek na wyprzedażach w dużych marketach. Często da się kupić nieco uszkodzone roślinki, ale przy odpowiedniej pielęgnacji z pewnością staną się okazałe.

Kompostownik w ogródku – darmowy nawóz

W dużym ogrodzie należy stworzyć kompostownik. Będzie można do niego wrzucić m.in. koszoną trawę, przez co uzyska się ekologiczny nawóz do pielęgnacji roślin.

Bywa, że profesjonalne preparaty w sklepach są drogie, a taki kącik w ogródku pozwala na oszczędną pielęgnację i efektywną uprawę zarówno kwiatów, jak i owoców czy warzyw. W ten sposób odżywione krzewy będą zdecydowanie lepiej się prezentować.

Funkcjonalne meble ogrodowe DIY

Wiosna i lato to czas, który często spędza się na zewnątrz. Relaks w ogrodzie najlepiej uskuteczniać, gdy ma się do dyspozycji wygodne meble, które pozwalają także na organizację przyjęć czy spożywanie codziennych posiłków na świeżym powietrzu. Gotowe komplety w sklepach często kosztują nawet kilka tysięcy złotych, a znacznie taniej da się je wykonać samodzielnie.

Meble ogrodowe DIY robi się przeważnie z palet. Można ich poszukać np. w sklepach z materiałami budowlanymi. Ich design wpisuje się przede wszystkim w aranżacje rustykalne i boho, ale za pomocą odpowiedniej farby da się je dostosować do stylu skandynawskiego czy przytulnego klasycznego.

Z odpowiednio zespojonych palet buduje się komfortowe siedziska, stoliki, skrzynki i półki do przechowywania. Sprawdzą się jako wyposażenie altany ogrodowej czy tarasu. Warto dokupić do nich wygodne poduszki w dużych rozmiarach, które sprawią, że siedzenia staną się miękkie. Powierzchnię stołu należałoby natomiast pokryć taflą szkła.

AdobeStock 456903355

Kiedy zbliża się wiosenny czas, powinno się zajrzeć na portale z ogłoszeniami sprzedażowymi. Często można tam zobaczyć sporo używanych mebli w atrakcyjnych cenach. Ludzie przeważnie przed wiosną pozbywają się zestawów do wypoczynku, gdy decydują się na zakup nowych.

Jeśli marzy się komuś np. komplet mebli ogrodowych z rattanu i technorattanu, będzie to zdecydowanie lepsze rozwiązanie niż poszukiwanie nowych zestawów w sklepach.

Co ciekawe, z palet wykonuje się także ogrodzenia, np. przydomowego tarasu lub działki. Warto pamiętać, by odpowiednio zabezpieczyć takie elementy impregnatem, by dopasować je do zmiennych warunków atmosferycznych i dużych różnic temperatur.

Inspiracje na dekoracje w taniej aranżacji ogrodu

Dom i ogród to przestrzenie, które trzeba dopasować do swojego gustu, by czuć się w nich dobrze. Najlepiej poznać ciekawe pomysły na dekoracje, które w tani sposób pozwolą spersonalizować i umilić aranżację. Jeśli chce się zagospodarować w ogródku miejsce na ścieżki, warto pokryć je np. plastrami ciętego drewna. Stworzy to unikatowy wzór i praktyczne podłoże pozwalające na spacery pomiędzy kwitnącymi roślinami.

Dekoracyjne kwiaty można sadzić we własnoręcznie przygotowanych donicach do ogrodu. Da się je wykonać m.in. ze starych opon, palet, a nawet pomalowanych wiader oklejonych ścierkami zamoczonymi w cemencie. Dużą rolę w budowaniu przytulnej atmosfery w przydomowej przestrzeni odgrywają lampy ogrodowe.

Do oświetlenia najlepiej zastosować nastrojowe lampki ogrodowe, które wykorzystuje się do świątecznych dekoracji. Można wykonać także własnoręczne świeczniki np. ze starych słoików i sznurka jutowego. Za pomocą krótkich desek i niewielkich haków da się z nich przygotować nawet kinkiety idealne do altany lub na taras.

Triki na tani ogród do wypoczynku

Każdy ogrodnik planujący prace na swojej działce powinien się zastanowić, jakich narzędzi będzie potrzebował do zasadzania roślin czy użyźniania gleby. Czasami niezbędne okazują się np. glebogryzarki.

Nie trzeba jednak inwestować w drogi sprzęt, którego rzadko się używa. Coraz większą popularnością cieszą się wypożyczalnie. Należałoby się więc dowiedzieć, czy takowa działa w pobliżu i opłacić jedynie czasowe wykorzystanie maszyny.

AdobeStock 287638983

Żeby nadać ogrodowi jesiennej aury, warto posiać w nim dynie, które będą pełnić funkcję dekoracyjną – to wystarczy, by zadbać o atmosferę. Poza tym, aby uzyskać klimatyczny nastrój, najlepiej zainwestować w odpowiednie oświetlenie. Latem trzeba jednak pamiętać o świecach, które odstraszą skrzydlatych przyjaciół w postaci komarów. Można je tanio kupić w markecie lub wykonać za pomocą olejków eterycznych i zwykłych świec sojowych.

W oszczędzaniu ważne jest to, by kupować tylko niezbędne rzeczy. Wszystko, co się da, warto nabyć z drugiej ręki. Targi staroci nadają się do tego idealnie, ponieważ każdy znajdzie tam coś dopasowanego do swojego gustu i upodobań.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Najnowsze w kategorii

Popularne w kategorii