piątek, 12 kwietnia, 2024
Strona głównaŁazienkaJak oświetlić małą łazienkę? Wybór i rozmieszczenie lamp

Jak oświetlić małą łazienkę? Wybór i rozmieszczenie lamp

Oświetlenie w małej łazience to niemal takie samo wyzwanie jak rozmieszczenie źródeł światła w dużym pomieszczeniu. Niewielkie powierzchnie wymagają zastanowienia się nad funkcjonalnością poszczególnych lamp i dokładnym dopasowaniem ich do pozostałych elementów aranżacji. Na jakie oświetlenie do łazienki postawić i jak je rozmieścić?

Oświetlenie małej łazienki – jakie lampy wybrać?

Podstawę oświetlenia łazienki niezależnie od jej rozmiaru stanowi oświetlenie ogólne, czyli klosz rozpraszający światło na całe pomieszczenie. Powinien znaleźć się na suficie. Ważne, żeby dopasować siłę żarówki do potrzeb domowników.

Powinna ona na tyle rozjaśniać przestrzeń, aby możliwe było komfortowe funkcjonowanie w łazience bez konieczności dodatkowego doświetlania. Ze względów oszczędnościowych najlepiej stawiać na warianty LED.

Trzeba pomyśleć jeszcze o czynnościach łazienkowych przy lustrze, takich jak m.in.:

  • makijaż;
  • czesanie;
  • pielęgnacja twarzy;
  • mycie zębów.

Żeby móc przeprowadzać je dokładnie niezależnie od ilości światła docierającego przez okno (o ile takie znajduje się w pomieszczeniu), należy doświetlić przestrzeń przy lustrze. W ostatnim czasie modne są rozwiązania polegające na zamontowaniu źródeł światła za szybą, która znajduje się w niewielkiej odległości od ściany. Można sięgnąć także po kinkiet mocowany nad lustrem lub po jego obu stronach.

AdobeStock 598929854

Jeśli chce się stworzyć w łazience klimatyczną atmosferę, warto sięgnąć po oświetlenie podszafkowe lub halogeny. Wtedy podczas kąpieli da się włączyć jedynie te niewielkie źródła światła, które pozwolą zbudować intymny, relaksujący klimat. Warto też zastosować w łazience jak największe lustro, by optycznie powiększało ono dostępną przestrzeń.

Oświetlenie sufitowe w małej łazience

Oświetlenie łazienkowe na suficie można zamontować na kilka sposobów. Każdy z nich da się dopasować do różnych stylów aranżacji. Są to np.:

  • lampy wiszące – w niewielkiej przestrzeni nie powinny być zbyt długie;
  • plafony – minimalistyczne rozwiązanie, które nie zajmuje wiele miejsca;
  • lampy sufitowe wpuszczane – niemal niewidoczne, montowane równo z powierzchnią sufitu;
  • kinkiety – pozwalają na nakierowanie źródeł światła na konkretne obszary pomieszczenia.

Oświetlenie do małej łazienki powinno znajdować się w jej centralnej części. Na małej przestrzeni światło łatwo rozproszy się na całą powierzchnię. Należy skupić się na tym, by dopasować design lamp do zamysłu projektowego aranżacji.

Liczba źródeł światła w małym pomieszczeniu

Liczba źródeł światła zależy od uwarunkowań danego pomieszczenia. Jeśli ma ono dostęp do naturalnego oświetlenia, można ją nieco ograniczyć. Na pewno na suficie musi znaleźć się jeden żyrandol, a następnie co najmniej jedno punktowe doświetlenie lustra. Reszta zależy od preferencji domowników. Mogą oni postawić na podświetlenie szafek czy zastosowanie dekoracyjnego kinkietu na ścianie.

Najlepiej, gdy oprawa świetlna składa się z od trzech do pięciu elementów, żeby nie zaburzyć równowagi pomieszczenia i nie uczynić go zbyt pstrokatym. Trzy lampy zdecydowanie wystarczą, aby w pełni oświetlić łazienkę i zapewnić jej użytkownikom komfortowe funkcjonowanie w środku. Warto zainstalować oświetlenie z regulacją intensywności żarówek.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Najnowsze w kategorii

Popularne w kategorii