sobota, 28 września, 2024
Strona głównaPoradyPomieszczenia w stylu vintage. Jak zaprojektować mieszkanie?

Pomieszczenia w stylu vintage. Jak zaprojektować mieszkanie?

Wnętrza inspirowane latami 50. i 60. stale zyskują nowych zwolenników. Z tego powodu styl vintage jest wciąż modny i ponadczasowy. Dlatego pomieszczenia zaaranżowane w takim klimacie zawsze będą doskonale się prezentować i nigdy się nie zestarzeją. Ze względu na to, że moda na styl vintage nie słabnie, a wręcz ze względu na to, że obecnie dużo bardziej niż wcześniej wybrzmiewają jego ekologiczne aspekty, wiele osób decyduje się na to, by zaaranżować poszczególne pomieszczenia, a nawet całe mieszkania właśnie w takim klimacie. Założenia stylu vintage mówią o tym, że wnętrza urządzone w takim klimacie powinny być użyteczne przez wiele lat. Dlatego należy wykorzystywać w nich wysokiej jakości, odporne na zniszczenia meble i ponadczasowe dodatki. Jak jednak zaprojektować mieszkanie charakterystyczne dla stylu vintage? Podpowiadamy.

Czym charakteryzuje się styl vintage we wnętrzach?

Zanim uwzględnimy poszczególne elementy, jakie można wykorzystać w aranżacji pomieszczenia w stylu vintage, warto najpierw zapoznać się z charakterystyką tego klimatu. Samo słowo vintage pochodzi z języka angielskiego, choć zostało zapożyczone z francuskiego i można je przetłumaczyć jako wino, winobranie bądź też produkcję wina w sezonie. Na przestrzeni lat zyskało ono jednak również inną definicję. Wtórne znaczenie tego słowa to klasyczny w odniesieniu do sztuki filmowej, ale też stary bądź zabytkowy w przypadku określania wieku różnych przedmiotów lub pojazdów. Styl vintage we wnętrzach z kolei łączy w sobie przeszłość z teraźniejszością, a więc stare przedmioty z nowymi, dzięki czemu pozwala na stworzenie oryginalnej i nowatorskiej przestrzeni.

Styl vintage w mieszkaniach wyróżnia się przede wszystkim geometrycznym wzornictwem i mocnymi kolorami, a także roślinnymi wzorami. Był on niezwykle popularny w latach 1950-1970. Wówczas w mieszkaniach królowały przede wszystkim chromowane elementy, takie jak nóżki lub gałki mebli, tapicerowane sztuczną skórą kanapy, szklane naczynia o ciekawych wzorach i kolorach, a także materiały syntetyczne. Samo słowo vintage nie odnosi się do określonego okresu w historii. Zwolennicy tego klimatu sięgają jednak głównie do wzornictwa XIX i XX wieku.

Słowem vintage możemy więc określić zarówno meble i dekoracje, jak i inne przedmioty, wyprodukowane minimum 20-30 lat temu, ale też stylizowane na pochodzące z ubiegłych dekad. Klimat vintage dotyczy nie tylko stylów aranżacyjnych, ale również ubrań, dodatków modowych i innych elementów. ponieważ oddzielnie kształtował się on także w modzie. We wnętrzarstwie styl vintage kojarzy się ze stylowym i szlachetnym gatunkiem, wykorzystaniem mebli z różnych epok, a także oryginalnych dodatków. Pomieszczenia w stylu vintage bardzo często określane są też jako wnętrza z duszą.

Styl vintage a retro. Czy styl retro i vintage to to samo?

Bardzo często określenie vintage i retro wykorzystywane są zamiennie. Warto jednak wiedzieć, że oba te style, choć wydają się być podobne, to jednak zasadniczą się różnią. Styl vintage odnosi się do pomieszczeń zaaranżowanych z wykorzystaniem starych mebli bądź akcesoriów wprowadzonych do współczesnych przestrzeni. W przypadku stylu retro z kolei stosowane są rzeczy wytworzone już obecnie, lecz stylizowane na te produkowane w ubiegłych dekadach. Nie są to jednak oryginalne stare meble, a jedynie produkty, które mają je przypominać.

Stylistyka retro i vintage we wnętrzach wymaga zastosowania innych trików aranżacyjnych. W przypadku mieszkań w stylu vintage należy skupić się przede wszystkim na wyeksponowaniu pięknych, często wiekowych przedmiotów, które trudno jest zdobyć w dzisiejszych czasach. Często są one kupowane na pchlich targach, targach staroci czy w komisach. Nadają one swoim wiekowym charakterem wnętrzu szczególny, wysublimowany, wręcz szlachetny klimat. Z kolei mieszkania w stylu retro są ciepłe i stylowe, lecz wykorzystane w nich meble tylko sprawiają wrażenie wyprodukowanych w ubiegłych dekadach, ponieważ wszelkie postarzenia umieszczane są na nich specjalnie, na przykład za pomocą papieru ściernego czy farb dekoracyjnych, nadających efekt starości. We wnętrzu vintage powinien więc panować typowy dla określonego okresu klimat. W mieszkaniach retro z kolei, ze względu na wykorzystanie nowoczesnych przedmiotów jedynie stylizowanych na te z ubiegłych dekad, można powiedzieć, że właściciele mogą bawić się nieco inspiracjami i stylizacjami.

Styl vintage w Polsce. Polski styl vintage – czym się charakteryzuje?

W Polsce styl vintage charakteryzuje się przede wszystkim nawiązaniem do mody okresu lat 50., 60. oraz 70. W tych czasach w naszym kraju królowały przede wszystkim geometryczne wzory, a także wielobarwne pomieszczenia. Często w mieszkaniach wykorzystywane były kolory takie jak zieleń, żółć, czerwień, pomarańcz. W związku z tym Polski styl vintage czerpie z lat 50. i 60. XX wieku, a więc z PRL-u. Okres ten owocował w liczne rozwiązania, których celem było przede wszystkim przeciwstawienie się wszechobecnej szarej codzienności. Dlatego jeżeli lubimy motywy z czasów PRL-u, wówczas Polski styl vintage może być dla nas atrakcyjnym stylem wyposażenia wnętrz. Charakteryzuje się on nie tylko geometrycznymi, wielobarwnymi deseniami, ponieważ mimo swojej oryginalności, wszelkie wykorzystywane w takich pomieszczeniach rozwiązania były bardzo funkcjonalne.

Jak urządzić mieszkanie w stylu vintage? Jak wprowadzić styl vintage w mieszkaniu?

Aranżacje wnętrz w stylu vintage mogą być bardzo różnorodne ze względu na to, że klimat ten wyróżnia się wieloma często sprzecznymi cechami. Z tego powodu meble i akcesoria w przypadku każdego wnętrza mogą czerpać z innych dekad. Ze względu na to, że styl vintage nawiązuje do mody lat 50., 60., a nawet 70. wykorzystując go w aranżacji swojego mieszkania, możemy zdecydować się na połączenie wszystkich tych wpływów lub też postawić na charakterystyczne meble i dodatki wyłącznie dla jednej z tych dekad. Czego jednak nie może zabraknąć w aranżacji w stylu vintage?

Jeżeli chcemy urządzić pokój w stylu vintage lub całe mieszkanie w takim klimacie, powinniśmy zastanowić się nad tym, czy będziemy chcieli korzystać z mebli i dodatków w stylu vintage, czy retro, a więc, czy jesteśmy zainteresowani wiekowymi oryginalnymi przedmiotami, czy tymi stylizowanymi na produkowane w ubiegłych dekadach. Bardzo często wyposażenie całego mieszkania w stylu vintage i wykorzystanie wyłącznie oryginalnych mebli z ubiegłych dekad stanowi niemałe wyzwanie i wiąże się z koniecznością poniesienia sporych wydatków na ten cel. Nierzadko również poszukiwanie poszczególnych mebli i dodatków, może nam zająć sporo czasu, ponieważ nie są one dostępne w standardowych sklepach.

Kolorystyka wnętrz vintage

Każdy dobry przewodnik po stylu vintage powinien uwzględnić również barwy, jakie są charakterystyczne dla wystroju wnętrz w takim klimacie. Jakie więc odcienie wprowadzić do wnętrza vintage? Tak naprawdę mamy tutaj sporą dowolność, ponieważ wszystko zależy od naszych indywidualnych preferencji. Mieszkania stylizowane na te pochodzące z lat 50., 60. czy 70 mogą być utrzymane w neutralnych jasnych barwach, na przykład bieli, szarości czy beżu. Charakterystyczne kolory we wnętrzach vintage to jednak mocniejsze żywe barwy, które często są nawet jaskrawe. Mowa tutaj o odcieniach żółci, pomarańczu, zieleni, niebieskiego, ale też czerwieni, różu czy fioletu. Warto więc zastanowić się, czy to na ścianach mają dominować mocne, żywe kolory czy może w dodatkach?

Połączenie odważnych barw wykorzystanych zarówno w kolorystyce ścian, podłóg, mebli, jak i dodatków, może sprawić, że pomieszczenie będzie wyróżniało się zbyt chaotycznym charakterem, który nie pozwoli nam w spokoju zrelaksować się i odpocząć. Dlatego, jeżeli chcemy wykorzystać wiele kolorów w meblach i dodatkach, warto postawić na bazę wnętrza w jasnych, neutralnych odcieniach. Dobrym sposobem na aranżacje wnętrz w stylu vintage jest więc pomalowanie ścian na biało lub na delikatny odcień szarości bądź beżu. Dzięki temu zarówno ściany, jak i podłogi będą podstawą do kolorowych grafik i innych dekoracji. Podłogi w stylu vintage mogą być wykonane z drewna. W takim przypadku jednak lepiej postawić na złocisty orzech, dąb czy mahoń z widocznymi słojami.

Salon w stylu vintage. Jak powinna wyglądać aranżacja takiego wnętrza?

W stylistyce vintage wykorzystuje się meble i dodatki pochodzące ze starego wnętrza. Nie oznacza to jednak, że nie mogą w takim pomieszczeniu znaleźć się nowe meble. Podczas projektowania wnętrz, w których chcemy uzyskać efekt vintage, możemy zastosować część oryginalnych elementów pochodzących z ubiegłych epok, część z kolei stylizowanych na te wyprodukowane kilka dekad temu i sporo nowoczesnych dodatków. Jak urządzić najważniejsze pomieszczenie w domu, czyli salon w stylu vintage? Jeżeli pokój dzienny ma być inspirowany designem z czasów PRL-u, powinny znaleźć się w nim charakterystyczne dla tych tego okresu elementy. Zalicza się do nich meble takie jak stolik z podłużnym blatem, czyli tzw. jamnik, skórzane fotele, drewniane krzesła, tapety na ścianach, ceramikę i porcelanę w witrynie czy też przeszklone meblościanki.

Ważne jest jednak, by aranżując salon, nie przesadzić z ilością wykorzystanych w takiej przestrzeni starych elementów, ponieważ w przeciwnym wypadku uzyskamy starodawną aranżację, przez co nasze mieszkanie będzie wyglądało staroświecko. Dlatego dobierając meble i dodatki do salonu w stylu vintage, warto łączyć klasykę z nowoczesnością. Jeżeli postawiliśmy na przykład na meble z czasów PRL-u, wówczas dopasujmy do nich nowoczesne dekoracje, takie jak futurystyczne obrazy o prostych formach czy ozdoby z metalu. W urządzaniu wnętrz vintage panuje jedna zasada tak jak w każdym stylu dotycząca łączenia dodatków w odpowiedniej proporcji. Efekt vintage w salonie możemy osiągnąć poprzez zastosowanie odpowiedniej kolorystyki ścian i wykorzystanie w takiej przestrzeni na przykład komody, stołu lub kanapy rodem z PRL-u, pozostałe elementy powinny być jednak charakterystyczne dla współczesnego wnętrza.

Kuchnia w stylu vintage – jak zadbać o jej design?

W stylu vintage doskonale prezentują się różne pomieszczenia. Dlatego, jeżeli chcemy mieć stylowe mieszkanie zaaranżowane w takim samym klimacie, wówczas w duchu vintage możemy urządzić również kuchnię. Czym kierować się wybierając vintage dodatki oraz meble do tego pomieszczenia? Styl vintage kocha porcelanowe i ceramiczne naczynia. Dlatego wyposażając swoją kuchnię, powinniśmy uwzględnić ten aspekt. Wszelkie szafki czy sprzęty w kuchni retro lub vintage, mogą być utrzymane w białym, lub pastelowym kolorze. Możemy postawić na wersje drewniane wykonane współcześnie lub poszukać szafek z ubiegłych epok. Sprzęty takie jak lodówka zmywarka czy piekarnik mogą wyróżniać się designerskim wyglądem. Dlatego w kuchni vintage bez problemu możemy umieścić zarówno małe, jak i duże AGD w kolorach czerwieni, zieleni, niebieskiego czy musztardowym.

Elementem dekoracyjnym i kwintesencją stylu vintage w kuchni, może być na przykład witryna lub komoda z przeszkleniami, w której umieścimy porcelanowe i ceramiczne naczynia. Kuchnia vintage może być urządzona nie tylko w jasnej kolorystyce, ale również w ciemnych barwach przełamanych pastelowymi akcentami. Świetnie prezentować się w niej będą więc na przykład szafki w kolorze butelkowej zieleni lub granatu w towarzystwie plastikowych dodatków w różnych kolorach. Dopełnić taką aranżację mogą mogą płytki o geometrycznym wzorze lub heksagonalnym kształcie, utrzymane w jasnej kolorystyce, które będą tłem dla innych żywych dodatków. Jak widać, urządzając kuchnię w stylu vintage, mamy wiele możliwości doboru mebli i dodatków. Dlatego tylko od tego, w jaki sposób dopasujemy poszczególne elementy, będzie zależał końcowy design, jaki osiągniemy w tym pomieszczeniu.

Łazienka w stylu vintage – ważny element mieszkania vintage

Jakie dekoracje i meble w stylu vintage sprawdzą się w łazience? W aranżacjach vintage łazienki należy postawić na produkty odporne na działanie wilgoci. Dlatego, jeżeli chcemy w takim pomieszczeniu umieścić na przykład plakat, pamiętajmy, aby znajdował się on w odpowiedniej ramie i by powiesić go jak najdalej od wanny lub prysznica. Wyposażenie łazienki w stylu vintage powinno być uzależnione od naszych potrzeb i preferencji, a także wielkości pomieszczenia, jakim dysponujemy. Jeżeli nasza łazienka jest sporych rozmiarów, wówczas możemy postawić na przykład na wolnostojącą wannę na mosiężnych nóżkach, a także bogato zdobione misy umywalkowe oraz baterie połączone z drewnianymi meblami. Na ścianach z kolei zamiast płytek możemy wykorzystać specjalną farbę, dzięki czemu wprowadzimy do tego wnętrza nieco nowoczesności.

Lustro w łazience w stylu vintage może być okrągłe, dzięki czemu będzie nawiązywało do klimatu PRL-u. Ważne jest jednak, by było ono w prostej, pozbawionej zdobień ramie. W łazience inspirowanej stylem vintage mogą znaleźć się płytki o różnych kształtach, zarówno prostokątne, kwadratowe, jak i heksagonalne romby. Kwintesencją PRL-u była zasłona wykorzystywana do ukrycia natrysku. Dlatego podobnie jak na przykład czerwone i niebieskie kurki, może pojawić się w naszej łazience. Pamiętajmy jednak, by w pomieszczeniu tym wykorzystać tylko kilka charakterystycznych dla stylu vintage elementów, ponieważ w przeciwnym wypadku osiągniemy efekt odwrotny do zamierzonego i całość będzie prezentowała się staroświecko.

Jakie meble w stylu vintage? Na jakie elementy postawić urządzając swoje wnętrza?

Wśród mebli  vintage, których nie może zabraknąć w naszym mieszkaniu, wymienia się meblościankę z przeszkleniami. Obecnie na rynku można znaleźć jednak wiele innych perełek z czasów PRL-u. Dlatego we wnętrzach vintage można wykorzystać różnego rodzaju meble z odzysku. Charakterystyczne dla tego stylu są jednak nie tylko witrynki i meblościanki z przeszkleniami, ale także ławy drewniane, gięte krzesła, fotele klubowe typu muszelka. Podczas wyboru poszczególnych mebli, zwracajmy uwagę jednak na to, jaką mają pełnić funkcję w danym pomieszczeniu. Dodatkowo, jeżeli chcemy, by nasze mieszkanie w stylu vintage prezentowało się modnie i stylowo, najlepiej w każdym pomieszczeniu wykorzystać tylko jeden mebel z okresu PRL-u. W sypialni może być to na przykład łóżko, komoda lub szafa. W salonie sofa czy witrynka, a w kuchni witrynka lub stół. Im więcej elementów i mebli pochodzących z ubiegłych epok wykorzystamy w jednym wnętrzu, tym większe prawdopodobieństwo, że  pomieszczenie to będzie prezentowało się niezbyt dobrze, a dodatkowo będzie wyglądało staromodnie i nie będzie trendy.

Jakie dodatki w stylu vintage? Dekoracja wnętrza w stylu vintage

Dekoracje w stylu vintage do wnętrza zaaranżowanego w klimacie PRL to przede wszystkim różnego rodzaju dodatki. Warto zainwestować w płyty winylowe, plakaty filmowe, porcelanowe figurki, świeczniki, zegary ścienne, lustra, obrazy, a także poduszki w kształcie muszli. Dobierając odpowiednie ozdoby, możemy nadać każdemu pomieszczeniu indywidualnego charakteru. Pamiętajmy jednak, by dobierając dodatki również nie przesadzić z ich ilością. Dobrym rozwiązaniem może być na przykład zastosowanie we wnętrzu tapety w retro wzory oraz kilku dodatków z czasów PRL-u zestawionych z nowoczesnymi meblami o prostej formie. Innym zestawieniem może być połączenie jasnych ścian w neutralnych kolorach z jednym lub dwoma meblami vintage oraz kilkoma dodatkami z ubiegłego okresu zestawionymi z aktualnie obowiązującymi trendami wnętrzarskimi.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Najnowsze w kategorii

Popularne w kategorii