czwartek, 18 lipca, 2024
Strona głównaKuchnia i jadalniaZlew ceramiczny w kuchni – do jakich wnętrz pasuje?

Zlew ceramiczny w kuchni – do jakich wnętrz pasuje?

Urządzanie kuchni to cała masa możliwości zarówno pod względem stylów, jak i elementów wyposażenia do wyboru. W ostatnich latach na popularności zyskują ceramiczne zlewy, które powoli wypierają często stosowane stalowe modele. Pasują do wielu aranżacji i mają sporo zalet, na które warto zwrócić uwagę. Do jakich wnętrz najbardziej się nadają?

Zlewozmywak ceramiczny – wady i zalety

Pierwsza kwestia, która zasługuje na uwagę, to szeroki wybór różnorodnych modeli zlewozmywaków ceramicznych. Występują one zarówno w jedno-, jak i dwukomorowych wersjach, przez co łatwo dopasować je do swojego projektu. Poza tym mają rozmaite rozmiary, głębokości i kształty. Dzięki licznym konstrukcjom można wybierać m.in. pomiędzy zlewami z widocznym frontem czy w pełni osadzonymi w blacie.

Zlew do kuchni wykonany z ceramiki cechuje się eleganckim wyglądem i ponadczasowym charakterem. Uniwersalność materiału sprawia, że wpisze się on w wiele stylów aranżacyjnych. Trzeba zauważyć także wysoki poziom wytrzymałości na uszkodzenia, w tym na działanie niskich i wysokich temperatur. Takie zlewozmywaki naprawdę trudno zniszczyć.

Modele te są odporne również na działanie wielu substancji chemicznych, ale ich czyszczenie wcale nie wymaga stosowania profesjonalnych środków. Bardzo łatwo utrzymać takie zlewozmywaki w czystości, nawet za pomocą płynu do mycia naczyń. Zlewy z kamionki nie są jednak pozbawione wad.

Minusem takich modeli jest zdecydowanie ich cena. Ze względu na jakość materiału, a także elegancki wygląd za kuchenny zlew ceramiczny trzeba zapłacić więcej niż za modele stalowe czy z tworzyw sztucznych. Poza tym są to najcięższe zlewozmywaki dostępne na rynku, co sprawia, że nie sprawdzą się przy niskiej jakości meblach, gdyż mogą je nadmiernie obciążyć. Trzeba wybierać solidne konstrukcje, które będą w stanie utrzymać wagę kamionki.

AdobeStock 269278555

Zlew ceramiczny – do jakich kuchni pasuje?

Niewiele jest stylów kuchni, do których nie pasowałby zlew ceramiczny. Minimalistyczny design i funkcjonalność sprawiają, że wpisze się on w wiele różnorodnych wnętrz. W jakich wygląda najlepiej?

  • Styl skandynawski – to jasne aranżacje, w których dominuje biel połączona z naturalnymi odcieniami drewna. Kamionka zastosowana w zlewozmywaku idealnie połączy się z przytulnym charakterem takiej przestrzeni, szczególnie gdy wybierze się model w kolorze białym lub kości słoniowej.
  • Styl Hamptons – kolejny przykład jasnych, przestronnych wnętrz, w których nic nie liczy się bardziej niż naturalność kolorystyczna. Zlew ceramiczny idealnie koresponduje z meblami, które często mają na sobie ozdobne żłobienia. Doskonale pasuje także do marmurowych blatów.
  • Styl klasyczny – to aranżacje z eleganckim i ponadczasowym charakterem. Pasują i do dużych, i małych kuchni. Wykorzystują klasyczne rozwiązania, prostotę w szafkach oraz armaturze. Ceramiczny zlewozmywak w jasnym kolorze to strzał w dziesiątkę i rozwiązanie na długie lata.
  • Styl rustykalny – wnętrze dla osób, które lubią sielski, bardzo przytulny klimat. To nie tylko jasne przestrzenie, ale również zabawa kolorami i wzorami. W tym przypadku przeważnie stosuje się modele z widocznymi frontami, aby zaznaczyć obecność ceramicznego akcentu wyposażenia.
  • Styl nowoczesny – w takich aranżacjach dominuje minimalizm i często sięga się po ciemne kolory. Można zastosować zatem czarny zlew ceramiczny, a do tego dopasować stylową, wysoką baterię kuchenną. Walory estetyczne zlewozmywaków z kamionki idealnie korespondują z modernistycznymi wnętrzami.

Zlewy kuchenne z ceramiki występują w wersjach matowych i błyszczących, dlatego każdy dostosuje je do swoich preferencji. To produkty wymagające niemałej inwestycji, ale pozwalające cieszyć się wysoką jakością wykonania i pięknym wyglądem przez wiele lat. Zdecydowanie warto rozważyć je w swojej aranżacji.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Najnowsze w kategorii

Popularne w kategorii