czwartek, 13 czerwca, 2024
Strona głównaKuchnia i jadalniaCzarny okap wyspowy – sposób na elegancję w kuchni

Czarny okap wyspowy – sposób na elegancję w kuchni

Wytworna. Elegancka. Tajemnicza. Czasem drapieżna i z charakterem, a czasem spokojna i stonowana. Może być wyniosła i chłodna, ale bywa też neutralna lub nawet ciepła. Wiele zależy od kontekstu i otoczenia. Czerń ma wiele twarzy i zawsze świetnie się prezentuje. I co równie ważne, czerń to doskonały wybór na kuchenne AGD. Dowodem tego są czarne okapy wyspowe.

Uniwersalne piękno i styl – okap wyspowy w czerni

Czerń w kuchni ma wiele zalet. Jeśli komuś zależy na elegancji, to ten kolor jest pewniakiem. Sprawdzi się w każdej postaci. Jest znakomity jako drobny dodatek lub detal. Doskonale pełni rolę tła. Gdy stanowi dominujący element aranżacji, przykuwa uwagę i hipnotyzuje. Jest rewelacyjnym kontrastem w jasnych wnętrzach.

Czerń to szlachetna barwa o uniwersalnym charakterze. Ma w sobie coś z arystokratycznego piękna i majestatu. Dodaje wnętrzu stylowości i prestiżu. Umiejętnie wykorzystana olśniewa. Jednocześnie czerń niełatwo ujarzmić. Jej nadmiar może przytłaczać. To kolor tak ciemny, że aż mroczny, a co za tym idzie może wydawać się smutny, a nawet wręcz depresyjny. A mimo to ma w sobie magnetyzujący urok.

Być może właśnie dlatego kolor ten tak często pojawia się w kuchniach, a czarne AGD – w tym okapy wyspowe – należą do jednych z najbardziej popularnych urządzeń na rynku. Mogą pełnić zarówno rolę dekoracyjną, jak i wpasować się w aranżację całego pomieszczenia i to zarówno w małych, jak i w dużych kuchniach. Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na wykończenie w połysku, czy też w macie, czarne modele okapów wyspowych nadają wnętrzu charakteru i wykwintnej elegancji. Dzięki różnym formom i kształtom łatwo je dopasować do każdej aranżacji. Doskonale obrazują to okapy kuchenne w Nortberg.pl.

czarny okap

Czarny okap tubowy czy kwadratowy?

Okapy wyspowe mogą mieć bardzo dekoracyjny sznyt, ale nie oznacza to, że prostota formy nie może być efektowna. Przykładem są dwa urządzenia Nortberg – okap wyspowy Cylindro Black Matt oraz okap wyspowy Quadro Black Matt. Oba modele są dostępne w macie w kolorze czarnym. Takie wykończenie to modny trend w 2020 roku, więc pod tym względem te okapy dobrze wpisują się w oczekiwania rynku. Zarówno Cylindro, jak i Quadro, mogą pracować w trybie wyciągu i pochłaniacza. Podobieństwa dotyczą także rozmiarów – szerokość tych urządzeń to 40 cm.

Ale oczywiście to, co różni oba urządzenia, to kształt korpusu. Cylindro ma formę walca, podczas gdy Quadro przybrał postać graniastosłupa. Dzięki zastosowaniu do wykończenia koloru czarnego, oba te nowoczesne okapy odznaczają się eleganckim charakterem. Tę rolę realizują jednak w różny sposób. Okap typu tuba, taki jak Cylindro, dzięki zaokrąglonym kształtom zyskuje na dynamice i lekkości. Kanciaste kontury Quadro sprawiają bardziej masywne wrażenie, dodają ciężkości, harmonijnie współgrając z czarnymi, kuchennymi meblami o podobnych cechach. Oba modele są doskonałym przykładem na to, jak duże znaczenie dla charakteru wnętrza może mieć kształt okapu.

czarny okap wyspowy

Nowoczesność i klasyka do obszernych kuchni

Trzeba jednak przyznać, że do dużych, przestrzennych kuchni okap tubowy nie zawsze będzie pierwszym wyborem. O ile jeszcze Quadro i Cylindro mają wysoką wydajność (850 m3/h), to podobny w formie okap z maksymalną mocą 500 m3/h w niektórych pomieszczeniach może nie spełniać oczekiwań. Pomijając zresztą parametry technicznie, okapy w kształcie tuby mają niewielkie gabaryty. Czasem bardziej optymalny byłby wybór większego urządzenia. Na szczęście istnieją modele takie jak Metropolis Black.

Metropolis to wariant klasycznego okapu wyspowego w kształcie odwróconego T. Tu jednakże zastosowano oryginalne rozwiązanie, przedłużając jedną z płaszczyzn urządzenia. Dzięki temu okap odznacza się niebanalnym kształtem, a do tego zyskuje na funkcjonalności. Powstałą w ten sposób półeczkę można bowiem wykorzystać na dowolne kuchenne gadżety lub przydatne w czasie gotowania przedmioty, np. słoiczki z przyprawami. Biorąc pod uwagę to, że okap tego rodzaju znajduje się nad wyspą, taka dodatkowa przestrzeń nad kuchenką jest wyjątkowo przydatna. Zysk w postaci zwiększonej powierzchni pochłaniania oparów również jest nie do przecenienia. Zarazem dzięki zastosowaniu czarnego malowania okap ten świetnie prezentuje się w kuchennym otoczeniu.

Okapy tubowe i klasyczne okapy w kształcie odwróconego T to tylko drobny fragment oferty producentów, jeśli chodzi o okapy wyspowe w kuchni. Na rynku jest dużo więcej ciekawych urządzeń, które pokazują siłę koloru czarnego w tym pomieszczeniu. Warto bliżej przyjrzeć się katalogom marek takich jak Nortberg, aby odkryć pełnię kuchennych inspiracji. Niesamowitym pięknem mogą urzekać chociażby zawieszone na linkach wyspowe okapy ceramiczne.

czarny okap w kuchni

Pomysłów na czerń w kuchni może być wiele. Kolor ten bardzo lubi towarzystwo innych kolorów. Fantastyczne są chociażby czerwono-czarne połączenia. Kontrastowe biało-czarne kuchnie wciąż robią wrażenie, mimo że to połączenie klasyczne i ograne w każdej konfiguracji. Również dodatki, takie jak mosiądz czy drewno, dobrze współgrają z czarnymi elementami kuchennego wystroju. Dlatego właśnie warto zwrócić uwagę na okapy wyspowe w tym kolorze, zwłaszcza jeśli bardziej dystyngowany, elegancki entourage jest tym, czego potrzebujemy. W tej roli urządzenia te sprawdzają się perfekcyjnie.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Najnowsze w kategorii

Popularne w kategorii