Urządzenie mieszkania w taki sposób, aby wpisywało się w obecne trendy aranżacyjne, a jednocześnie spełniało nasze oczekiwania, to nie lada wyzwanie. Wiele osób ma problem z łączeniem różnych stylów aranżacyjnych w jednym pomieszczeniu lub nawet w jednym domu, ponieważ obawia się tego, że nie stworzą one spójnej całości i nie osiągną zamierzonego efektu aranżacyjnego. Warto mieć jednak świadomość, że urządzając mieszkanie, powinniśmy zwracać uwagę przede wszystkim na swój gust i dopasowując poszczególne dodatki, kolory czy wybierając styl aranżacyjny, musimy kierować się własnymi preferencjami. Niezwykle istotne jest, by wnętrza, w których na co dzień przebywały, nam się po prostu podobały, a nie by były one modne i wpisywały się w obecne trendy, które po kilku sezonach i tak przeminą. Dlatego, jeżeli chcielibyśmy połączyć kilka stylów aranżacyjnych, mamy taką możliwość. Warto jednak poznać zasady, którymi należy kierować się w takim przypadku. Jak łączyć ze sobą różne style i różne wzory w wystroju wnętrz urządzając mieszkanie lub dom? Podpowiadamy.
Jak łączyć różne style we wnętrzach?
Style wnętrzarskie, które są obecnie popularne to przede wszystkim styl nowoczesny, minimalistyczny, rustykalny, styl skandynawski i glamour, prowansalski, industrialny, retro, glamour, boho czy vintage. Bardzo często jednak urządzając swoje mieszkanie, chcielibyśmy wykorzystać w jego aranżacji kilka różnych stylów. W takim przypadku pojawia się pytanie: jak należy łączyć je w taki sposób, aby zachować umiar i by pomieszczenie prezentowało się jak najlepiej, a jednocześnie, by stworzyć w nim przytulny klimat? W urządzaniu wnętrz, w którym chcemy wykorzystać różne style, powinniśmy pamiętać o pewnych podstawach. Ważne jest, aby wspólnym mianownikiem obu stylów aranżacyjnych, jakie chcemy wykorzystać, był jakiś element, na przykład kolorystyka, prosta forma czy wręcz przeciwnie – geometryczny ich charakter. Tak, aby styl bazowy oraz styl dopełniający.
Najłatwiejszym sposobem na to, by połączyć różne style wnętrzarskie w jednym wnętrzu, jest wykorzystanie dwóch stylów w jednym wnętrzu. Kilku również jest możliwe, jednak jest to dużo bardziej problematyczna kwestia. Dlatego najlepiej połączyć dwa różne style w jednym pomieszczeniu. Pierwszy z nich będzie stylem bazowym, który wykorzystamy w kolorystyce ścian, a także mebli i innych istotnych elementów. Drugi to będzie z kolei styl dopełniający, który możemy wykorzystać w postaci dodatków i dekoracji. Taki sposób łączenia stylów we wnętrzach to propozycja dla osób, które boją się odważnych kombinacji i chcą samodzielnie zaaranżować mieszkanie, nie korzystając z usług architektów czy projektantów.
Jak łączyć style we wnętrzach? Stonowana baza to podstawa, czyli neutralne kolory
Jeżeli chcemy połączyć kilka różnych stylów aranżacyjnych w jednym wnętrzu, powinniśmy zastosować się do kilku istotnych zasad. Wśród najważniejszych aspektów, o których należy pamiętać, można wymienić dobór stonowanej bazy. Co ta zasada oznacza w praktyce? Chodzi tutaj o dopasowanie spokojnych, neutralnych barw takich jak biel, szarość, beż czy écru a unikaniu stosowania we wnętrzach, w których chcemy połączyć kilka stylów aranżacyjnych odważnych, wręcz krzykliwych kolorów ze względu na to, że mogą one wnieść do takiego pomieszczenia chaos, a dodatkowo istnieje duża szansa, że nie będą one współgrały z naszymi dodatkami. Dlatego stawiając na stonowaną bazę, a więc jasne, neutralne kolory ścian nie będziemy musieli obawiać się o to, że z kolorowymi meblami czy akcesoriami i dodatkami całość będzie prezentowała się komicznie, a jednocześnie, że wnętrze będzie nudne i bez wyrazu.
Jak uzyskać estetyczny efekt wnętrzarski? Postawić na dwa style
Jeżeli mamy pewne obawy dotyczące łączenia różnych styl aranżacyjnych, postarajmy się, urządzając dowolne pomieszczenie, zachować jednak pewien umiar. Dlatego postawmy na dwa style, które najbardziej nam się podobają, ponieważ dokładając kolejne, zdecydowanie utrudnimy sobie zadanie. Stawiając na dwa konkretne klimaty, unikniemy również wrażenia chaosu, a także stosowania nadmiernej liczby dodatków, dekoracji czy mebli. Dlatego najlepiej, jeżeli jednym ze stylów jest spokojna baza, a więc na przykład styl minimalistyczny lub styl skandynawski, która będzie połączona z nieco odważniejszymi akcentami innego stylu takiego jak glamour, scandi chic, shabby chic czy eklektyczny.
Jeśli jednak we wnętrzu chcielibyśmy łączyć różne wzory, lecz preferujemy naturalne materiały i kolory, możemy postawić na podobne style, na przykład styl skandynawski i boho lub styl prowansalski i wiejski. Dzięki temu, mimo połączenia różnych stylów aranżacyjnych, osiągniemy spójny efekt w takim wnętrzu. Pamiętajmy również że odważne akcenty nie muszą być duże. Wystarczy świecznik, grafika lub plakat, zasłona czy krzesła w innym klimacie, aby w całym pomieszczeniu można było odczuć połączenie kilku stylów aranżacyjnych.
Aranżacja wnętrza a motyw przewodni. Czym kierować się urządzając pomieszczenie?
Łączyć style aranżacyjne możemy zarówno na zasadzie podobieństwa, jak i różnic. W tym drugim przypadku musimy więc połączyć neutralny minimalistyczny styl z odważnym klimatem. Wiele osób jednak decyduje się na to, by łączyć style, wybierając pewien motyw przewodni, na przykład wzory, które znajdą się w przestrzeni. Może to być wzór geometryczny, print zwierzęcy czy konkretne kolory, które będą stanowiły główny motyw wnętrza. Na tej podstawie będziemy do nich dopasowywać pozostałe akcenty. Jeżeli więc na przykład motywem przewodnim ma być przepych i bogactwo, wówczas możemy połączyć styl glamour z eklektycznym. Jeśli jednak motyw przewodni to minimalizm, wówczas możemy połączyć styl minimalistyczny na przykład ze skandynawskim lub boho. O motywie przewodnim może zdecydować się na przykład na jeden główny wzór, do którego stopniowo będziemy dodawać pozostałe motywy. Pamiętajmy jednak, by dopasowując poszczególne elementy zawierające motyw przewodni, zachować spójność kolorystyczną.
Z czym zestawić styl eklektyczny lub styl art? Z czym łączyć eklektyzm?
Styl eklektyczny nie ma żadnych ograniczeń i założeń. Dlatego decydując się na zaaranżowanie wnętrza w takim klimacie, mamy spore możliwości łączenia form, wzorów, stylów i barw. Mieszkania zaaranżowane w takim klimacie z pewnością nie są nudne i często panuje w nich przemyślany chaos. Mogą być także pełne sprzeczności i bardzo oryginalne, ponieważ zawierają nierzadko niepasujące z pozoru do siebie elementy. Styl eklektyczny możemy połączyć ze stylami takimi jak boho, skandynawski i industrialny. Wykorzystując w tym wnętrzu na przykład drewniane lamele czy krzesła oraz industrialne lampy, a więc praktyczne i nowoczesne dodatki, nieco przełamiemy nietuzinkowy klimat eklektycznego pomieszczenia.
Z czym połączyć styl skandynawski? Na jakie dodatki warto postawić w takich wnętrzach?
Styl skandynawski wyróżnia się minimalizmem i wykorzystaniem naturalnych materiałów. Dlatego jeżeli chcemy połączyć go z innym klimatem, postawmy na ten, w którym korzysta się z podobnych materiałów wykończeniowych. Naturalne tkaniny, takie jak na przykład bawełna, len, juta czy wiklina, stosowane są nie tylko w stylu skandynawskim, ale również boho i rustykalnym. Dlatego, jeżeli nie mamy pomysłu na wystrój wnętrza w stylu skandynawskim, możemy jako styl dopełniający dopasować do niego właśnie klimat rustykalny, ale też wiejski czy minimalistyczny. Ze względu na naturalną kolorystykę tych stylów, możemy w takich wnętrzach postawić na dodatki w kolorze czerwonym, niebieskim czy zielonym, nieco ocieplając pomieszczenie i nadając mu nietuzinkowego charakteru.
Czym się charakteryzuje styl glamour i z elementami jakich epok go połączyć, aby przepych w pomieszczeniu wyglądał luksusowo?
Najłatwiej jest przeznaczyć na styl główny około 80% aranżacji. Dlatego, jeżeli chcemy, aby nasze pomieszczenie wyglądało luksusowo i panował w nim przepych, możemy urządzić je w głównym stylu glamour i dopasować do niego elementy z innych epok. Do stylu glamour świetnie pasują wiktoriańskie meble, które wyróżniają się obłymi kształtami, pikowanym wykończeniem oraz elegancją. W takich wnętrzach możemy wykorzystać również do dekoracji ścian i sufitów sztukaterię. W stylu glamour powinniśmy stawiać na złote lub srebrne dodatki w postaci ramki na zdjęcia, lub obrazy. Zwróćmy uwagę również na wygląd stołu z krzesłami glamour. Możemy postawić na modele stylizowane na te z epoki wiktoriańskiej. Pamiętajmy jednak, by nie przeznaczyć na dodatki więcej niż 20% przestrzeni w takim mieszkaniu, aby całość aranżacji nie stała się kiczowata.
Na czym polega styl industrialny i jakie elementy aranżacyjne sprawdzą się w takich wnętrzach?
Styl industrialny nawiązuje do klimatu panującego w ubiegłym wieku w fabrykach. Dlatego w wielu mieszkaniach zajmuje styl dopełniający. Styl industrialny doskonale prezentuje się w połączeniu z nowoczesnym klimatem. Wśród elementów aranżacyjnych, które sprawdzą się w takich wnętrzach, wymienia się metalowe lub drewniane meble. Ważne jest jednak, by nie były one pomalowane farbą, lecz jedynie zabezpieczone przed zniszczeniem bezbarwnym lakierem. W loftowych mieszkaniach, które łączą w sobie klimat industrialny i minimalistyczny, możemy postawić też na grafiki czy plakaty nawiązujące do ubiegłego wieku. Pamiętajmy jednak, żeby zachować umiar w dodatkach ze względu na to, że zarówno w przypadku stylu industrialnego, jak i nowoczesnego, stawia się na minimalną liczbę mebli i elementów dekoracyjnych, a jak największą przestronność wnętrza.