piątek, 24 maja, 2024
Strona głównaŁazienkaSprytne przechowywanie – jak zagospodarować małą łazienkę?

Sprytne przechowywanie – jak zagospodarować małą łazienkę?

Jak urządzić małą łazienkę tak, aby zadbać zarówno o ładny wygląd, jak i funkcjonalność wnętrza? Podstawą jest sprytne rozplanowanie miejsca na przechowywanie środków czystości, kosmetyków kąpielowych czy zapasu papieru toaletowego. Trzymanie tego typu elementów na wierzchu nie tylko źle wpływa na estetykę, ale i zagraca wnętrze. Jakie rozwiązania pomogą w aranżacji niewielkiego pokoju kąpielowego? Oto sprawdzone sposoby na efektywne zagospodarowanie przestrzeni w małej łazience.

Funkcjonalna organizacja w małej łazience – dlaczego rozplanowanie pomieszczenia jest tak ważne?

Małe łazienki są dość powszechnym rozwiązaniem w budownictwie mieszkalnym. O ile dla deweloperów jest to wygodna opcja, o tyle dla lokatorów bloków ograniczony metraż jest dość problematyczny. Wszystko dlatego, że wymaga on bardzo dokładnego rozplanowania aranżacji ubikacji.

W przypadku niewielkiej powierzchni dobór funkcjonalnego wyposażenia i przemyślane rozmieszczenie go w obrębie łazienki staje się kluczowe dla wygodnego użytkowania pokoju kąpielowego. Przy planowaniu organizacji łazienki trzeba wziąć pod uwagę, że musi znaleźć się tam miejsce do przechowywania kosmetyków, środków czystości czy brudnej odzieży w koszu na pranie.

Odpowiednie wykorzystanie przestrzeni do rozmieszczenia tych rzeczy jest istotne dla zachowania schludnego wyglądu łazienki, ponieważ brak dobrej organizacji zwykle wiąże się z potrzebą trzymania produktów codziennego użytku na wierzchu.

Takie rozwiązanie wpływa negatywnie nie tylko na estetykę wnętrza, ale również na jego czystość – kurz osadza się na pojedynczych przedmiotach, przez co jest go więcej i sprzątanie trwa znacznie dłużej.

Wielofunkcyjne meble – sprytne pomysły na przechowywanie w łazience

Jednym z najprostszych i jednocześnie najlepszych pomysłów na przechowywanie w małej łazience jest zakup wielofunkcyjnych mebli. Mowa tu elementach wyposażenia takich jak:

  • umywalka z szafką, w której można ukryć środki czyszczące, kosmetyki kąpielowe czy przybory toaletowe;
  • wisząca szafka łazienkowa z lustrem;
  • pralka podblatowa, która pełni funkcję półki;
  • wanna z modułem szafkowym pod spodem lub po bokach;
  • kabina prysznicowa z półkami.

Wykorzystanie tego typu elementów wyposażenia pozwala na sprytne przechowywanie przy jednoczesnym ograniczeniu liczby mebli. Dzięki temu przybywa miejsca w łazience, a w efekcie całe wnętrze wygląda na bardziej przestronne.

Zabudowa wnęk i skosów – maksymalizacja przestrzeni na przechowywanie w małej łazience

W małej łazience liczy się każdy centymetr i dlatego warto sprytnie wykorzystać wszelką wolną przestrzeń – nawet tą, która wydaje się niezbyt ustawna. Mowa tu przede wszystkim o wąskich wnękach i trudnodostępnych miejscach pod skosami.

W celu zagospodarowania tych pierwszych można zamontować tzw. szafkę słupek. Ten mebel łazienkowy jest smukły, przez co idealnie wypełnia niewielkie, wysokie przestrzenie i tym samym zapewnia sporo miejsca na przechowywanie.

Zamiast pojemnego słupka we wnęce można ulokować też regały, na których pojawią się estetyczne organizery czy pojemniki. Otwarte półki sprawią, że wnętrze będzie wyglądało bardziej przestronnie niż po zamontowaniu wysokiej szafki drzwiczkami. Tego typu efekt wizualny jest na wagę złota w przypadku szczególnie małych łazienek.

Jeśli chodzi o skosy, to je również warto zabudować. Choć znalezienie gotowej szafki do tak specyficznej przestrzeni bywa trudne, to zawsze jest jeszcze opcja zamówienia mebla na wymiar. Warto zastanowić się nad takim rozwiązaniem, ponieważ schowek pod skosem pozwala wygodnie przechowywać akcesoria łazienkowe czy środki czystości, które nie są używane codziennie i nie muszą zawsze być pod ręką.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Najnowsze w kategorii

Popularne w kategorii