Holistic design to jeden z rozwijających się trendów w aranżacji przestrzeni, który doskonale wpisuje się w progres współczesnej architektury i podejścia do funkcjonalności. Innowacyjna technika projektowa bierze pod uwagę nie tylko samo wnętrze, ale i użytkownika. Domownik odgrywa kluczową rolę w procesie tworzenia komfortowego miejsca. Na czym to dokładnie polega?
Holistic design – na czym polega trend wnętrzarski?
Jedna z definicji słowa „holizm” ze Słownika Języka Polskiego PWN mówi, że jest to „pogląd głoszący, że zjawiska tworzą układy całościowe”. Przymiotnik „holistyczny” oznacza zatem, że określane pojęcie (w tym przypadku design) ma charakter kompleksowy. Aranżacja w takim wydaniu polega na projektowaniu przestrzeni poprzez uwzględnienie wszystkich potrzeb użytkownika, a także jego charakteru, by zapewnić mu życie pełne dobrej energii.
Nowoczesny holistic design zakłada, że podczas projektowania wnętrz nie bazuje się na trendach aranżacyjnych, lecz na tym, czego potrzebuje domownik. Przestrzeń ma zapewniać mu komfortowe korzystanie z mieszkania, a także odpowiadać jego gustom i jednocześnie wpisywać się w zasady zrównoważonego rozwoju.
Sprawa staje się nieco trudniejsza, kiedy trzeba zaprojektować wnętrze dla wielu osób jednocześnie. Kreatywny architekt poradzi sobie nawet z takimi wyzwaniami. Zwykle dzieli wtedy dom na strefy odpowiadające każdemu mieszkańcowi, a we wspólnych przestrzeniach łączy je ze sobą za sprawą odpowiednio dobranych materiałów.
Holistic design to pojęcie obecne nie tylko w architekturze, ale i innych obszarach kreatywnych. Miklos Philips (projektant UX) powiedział, że projekt holistyczny obejmuje „[…] osobę, urządzenie, chwilę, środowisko etnograficzne, przestrzeń fizyczną, a także ludzkie zachowanie i psychologię, tj. myślenie, postawy, emocje, motywacje, zdolności, wyzwalacze itp. […]”.
Gdy mowa o nowym podejściu do wnętrz, również trzeba uwzględnić każdy aspekt projektowy, w tym zastosowane materiały, ich dopasowanie do powierzchni, a nawet do okolicy, w jakiej znajduje się nieruchomość. Holistyczność aranżacji wymaga zatroszczenia się o najdrobniejsze szczegóły i spójność. Przy tym mieszkanie musi być funkcjonalne.
Bardzo ważne jest uwzględnienie wpływu konkretnych elementów wyposażenia na środowisko. Zgodność z naturą wspomaga uczucie harmonii i szczęścia we własnym domu.
Projekt wnętrza w holistic design – zalety
Jedna z największych zalet holistic designu to dokładne dopasowanie wnętrza do potrzeb klienta. Każdy najdrobniejszy aspekt uwzględnia jego potrzeby, preferencje i gust. To sprawia, że wszystkie łazienki, kuchnie, salony i sypialnie stają się unikalne i jedyne w swoim rodzaju. Pozwalają na poczucie, że przebywa się w przestrzeni spójnej ze sobą.
Projekty uwzględniają podejście do natury, dzięki czemu właściciel domu czy mieszkania wspiera zrównoważony rozwój marek zajmujących się produkcją m.in. mebli, dodatków czy innych elementów wyposażenia. Takie aranżacje nie wchodzą z mody. Są ponadczasowe, ponieważ nie wpisuje się ich na siłę w najnowsze trendy. Mają przynosić domownikom spokój i szczęście.
Wnętrze urządzone w nurcie holistycznym wpływa pozytywnie na samopoczucie mieszkańców i zapewnia im codzienny komfort. Stawia na funkcjonalność okraszoną naturalnym, pięknym wyglądem. Zdecydowanie warto się tym zainteresować!