czwartek, 18 lipca, 2024
Strona głównaBalkon i tarasDrzwi na taras – otwierane czy przesuwne?

Drzwi na taras – otwierane czy przesuwne?

Podczas urządzania domu wiele osób zastanawia się, co wybrać – drzwi tarasowe przesuwne czy otwierane. W podjęciu decyzji pomoże przybliżenie cech każdego z tych modeli. Oto najważniejsze informacje na temat najpopularniejszych rodzajów drzwi tarasowych.

Przemyślany wybór drzwi na taras – dlaczego jest ważny?

Wybór drzwi tarasowych to jedno z najważniejszych zadań, których trzeba się podjąć podczas projektowania przestrzeni zewnętrznej domu. Choć może wydawać się, że mechanizm otwierania wyjścia na taras jest mało istotny, to w rzeczywistości ma on ogromny wpływ na ogólny komfort użytkowania werandy i ogrodu.

Odpowiednio dobrane drzwi powinny zapewniać swobodny dostęp do przydomowej przestrzeni zielonej. Bezproblemowe przechodzenie pomiędzy wnętrzem domu a tarasem jest szczególnie ważne w okresie letnim, ponieważ wtedy sporo czasu spędza się na zewnątrz.

Wygodne systemy otwierania drzwi tarasowych sprawiają, że strefa domowa przenika się z zewnętrzną. W efekcie weranda staje się naturalnym przedłużeniem salonu czy kuchni.

Drzwi tarasowe przesuwne – zalety i wady

Osoby, które urządzają dom z ogrodem, coraz częściej decydują się na przesuwne drzwi tarasowe. Z czego wynika rosnąca popularność takiego rozwiązania? Te nowoczesne drzwi tarasowe są przede wszystkim bardzo praktyczne i łatwe w obsłudze.

Wśród modeli przesuwnych można wyróżnić kilka rodzajów produktów. Najpopularniejsze są drzwi PSK oraz HST. Te pierwsze wykorzystują mechanizm uchylno-przesuwny. Oznacza to, że w celu otwarcia skrzydła trzeba delikatnie unieść drzwi i przesunąć je w bok. Czynność ta nie wymaga od użytkownika wiele siły, ponieważ okno tarasowe PSK jest wyposażone w siłowniki.

Drzwi tarasowe HST również korzystają z systemu przesuwnego, ale nie można ich uchylać. Podczas otwierania takich modeli, po przekręceniu klamki okno unosi się na kilka milimetrów i łagodnie sunie po prowadnicy.

System HST obecnie jest uznawany za jedno z najbardziej innowacyjnych rozwiązań, które doskonale sprawdza się we wnętrzach z dużymi przeszkleniami.

Drzwi otwierane – czy sprawdzą się jako drzwi balkonowe?

Okna tarasowe przesuwne są bardzo praktyczne i estetyczne, co wpływa na ich wysoką cenę. Tańszą alternatywą można określić klasycznie otwierane modele. Tradycyjne drzwi tarasowe przybierają formę jedno- lub dwuskrzydłową.

Relatywnie niska cena sprawia, że wiele osób decyduje się wybrać drzwi otwierane. Jednak warto pamiętać, że takie rozwiązanie sprawdza się głównie w przestronnych wnętrzach, ponieważ po rozchyleniu skrzydła zajmują sporo miejsca.

Trzeba mieć to na uwadze podczas planowania układu pomieszczeń domowych (w przypadku otwierania do wewnątrz) lub projektowania tarasu (w przypadku otwierania na zewnątrz).

Drzwi przesuwne czy otwierane – które wybrać?

Nie da się jednoznacznie wskazać, co jest lepsze – drzwi tarasowe przesuwne czy tradycyjne, ponieważ tak naprawdę każde z rozwiązań ma pewne zalety i wady. Z tego względu typ drzwi najlepiej dobrać do własnych preferencji oraz możliwości finansowych.

Niezależnie od tego, na jaki typ drzwi ostatecznie padnie wybór, trzeba pamiętać, że zakup okien tarasowych jest inwestycją na lata. Dlatego warto postawić na produkty, które są wykonane z trwałych tworzyw i pochodzą od sprawdzonych dostawców.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Najnowsze w kategorii

Popularne w kategorii