Adaptacja poddasza na przestrzeń użytkową to świetna okazja do urządzenia domowej siłowni. Nowoczesne projekty domów coraz częściej zawierają takie rozwiązanie, ale tak naprawdę można je wdrożyć w każdym budynku ze strychem. Jakie sprzęty powinno się umieścić w tym pomieszczeniu i dlaczego warto?
Adaptacja poddasza na siłownię – zalety aranżacji
Dysponowanie siłownią we własnym domu niesie mnóstwo korzyści dla domowników. Przede wszystkim sprzyja utrzymywaniu aktywnego trybu życia niezależnie od pogody. To sposób na sporą oszczędność czasu, ponieważ nie trzeba tracić go na dojazdy do siłowni w mieście. W niektórych miejscowościach wcale nie ma ośrodków sportowych, więc niekiedy to jedyna okazja na skorzystanie z profesjonalnych sprzętów.
Trening można przeprowadzić w każdej chwili. Nie ma konieczności dopasowywania się do godzin otwarcia siłki. Nie trzeba też płacić comiesięcznego abonamentu na dostęp do sportowej przestrzeni. Poza tym sprzęty zgromadzone na poddaszu da się idealnie dopasować do swoich potrzeb. Co ważne, intymna atmosfera sprzyja osobom, które wstydzą się ćwiczyć na oczach innych.
Remont poddasza – jak urządzić domową siłownię?
Podczas organizacji siłowni w budynku mieszkalnym należy zadbać o odpowiednie wykończenie powierzchni. Na szczególną uwagę zasługują podłogi, które ze względu na obecność sprzętów powinno się pokryć amortyzującą matą, specjalną dla przestrzeni sportowych. Należy zadbać także o izolację akustyczną, aby uderzenia ciężarów czy głośna muzyka nie zakłócały spokoju innym domownikom.
Na strychu powinny znaleźć się okna dachowe, które zapewnią odpowiednią ilość naturalnego światła. W słabo doświetlonych poddaszach najlepiej zamontować duże lampy poprawiające komfort podczas ćwiczeń. Liczy się również właściwa wentylacja pomieszczenia. Żeby wykorzystać całą przestrzeń, trzeba dobrze rozplanować ułożenie sprzętów.
Ze względu na skosy aranżacja może stanowić niemałe wyzwanie, jednak nawet takie poddasze bywa funkcjonalne. Pod skosami najlepiej umieścić maszyny do wykonywania ćwiczeń na leżąco. W najwyższych punktach sprawdzą się sprzęty, takie jak bieżnie, orbitreki czy worki bokserskie. Dobór wyposażenia powinien zależeć od tego, jaki rodzaj treningu lubią wykonywać domownicy. Najczęściej stosuje się m.in.:
- bieżnię;
- rowerek stacjonarny;
- ławkę treningową;
- zestaw hantli;
- drążek do podciągania;
- maty fitnessowe.
Zagospodarowanie poddasza – czy wymaga formalności?
Poddasze to część domu, która nie zawsze od początku jest przeznaczona do użytku. Jeśli remont ingeruje w konstrukcję budynku, trzeba uzyskać specjalne pozwolenie na budowę. To konieczne np. podczas przearanżowania dachu, wykuwania otworów okiennych czy montowania schodów. Po zgodę należy zgłosić się do starostwa.
Gdy poddasze nie wymaga takich zmian, a jedynie przekształcenia przestrzeni na siłownię, to wystarczy zgłosić ten fakt w urzędzie. To konieczne, ponieważ adaptacja strychu na część użytkową wprowadza zmianę w wysokości podatku od nieruchomości. Zatajenie takich prac remontowych wiąże się z karami finansowymi.
Własna siłownia w domu to ogromny komfort i rozwiązanie dla wszystkich osób, które chcą zatroszczyć się o własną kondycję, sylwetkę czy zdrowie. Do ćwiczeń w spersonalizowanej przestrzeni znacznie łatwiej się zmotywować!