sobota, 7 września, 2024
Strona głównaWykończeniaJakie okna wybrać do mieszkania w zabytkowej kamienicy?

Jakie okna wybrać do mieszkania w zabytkowej kamienicy?

Mieszkanie w kamienicy to okazja do stworzenia stylowej, eleganckiej aranżacji, ale remont wymaga zwykle dużego nakładu pracy. Renowacja zabytkowej przestrzeni przeważnie wiąże się z wymianą okien, gdyż stare modele często tracą swoją szczelność i nie spełniają oczekiwań domowników. Jakie ramy wybrać?

Wymiana okien w kamienicy – czy trzeba mieć zgodę konserwatora zabytków?

Remont w zabytkowych budynkach zazwyczaj musi przebiegać pod okiem konserwatora. Kiedy kupuje się mieszkanie w kamienicy, trzeba sprawdzić, czy należy ona do grona nieruchomości znajdujących się pod opieką takiego specjalisty. Wymiana okien, a także wszelkie inne prace remontowe muszą być konsultowane z konserwatorem i przeprowadzane jedynie po uzyskaniu jego zgody.

W przypadku ram okiennych w starych kamienicach trzeba zamówić takie modele, które będą pasować do stylu architektonicznego nieruchomości i nie zaburzą jej pierwotnego wyglądu. Należy dokładnie przestrzegać zaleceń konserwatora, który wskaże zarówno ich materiały, jak i wymiary czy formę.

W związku z tymi wymaganiami często okazuje się, że okna do mieszkania w kamienicy trzeba wykonać na zamówienie. Najlepiej skorzystać z usług doświadczonych specjalistów od stolarki, którzy wykonają ramy z wszelkimi szczegółami i ozdobnikami odpowiadającymi pierwotnemu projektowi budynku.

Okna drewniane czy syntetyczne do zabytkowego budynku?

Kiedy wybiera się rodzaj okien do kamienicy, należy wziąć pod uwagę przede wszystkim wskazania konserwatora zabytków. Czasami modele z materiałów syntetycznych odpowiadają zaleceniom, ale jednak w większości przypadków stosuje się okiennice drewniane. To właśnie naturalny surowiec jest charakterystyczny dla zabytkowych projektów i lepiej odzwierciedla autentyczność aranżacji.

Co ważne, domownicy muszą dostosować kolor okien do wymogów konserwatora zabytków. Poza tym warto wymienić stare warianty na nowoczesne okna, ponieważ:

  • poprawiają izolację termiczną budynku;
  • chronią przed przeciekaniem i wilgocią;
  • mogą zwiększać wartość nieruchomości;
  • ograniczają hałasy docierające z zewnątrz;
  • podnoszą poziom bezpieczeństwa mieszkańców.

Zakup nowych czy odnowienie starych okien?

Wybór pomiędzy renowacją starych, drewnianych okien a zamówieniem nowej stolarki okiennej zależy od kilku czynników. Przede wszystkim należy ocenić, w jakim stanie są aktualne modele i czy prace renowacyjne będą w stanie zaspokoić potrzeby mieszkańców pod względem izolacyjności.

Niepodważalną zaletą tego rozwiązania jest zachowanie oryginalnego charakteru i wyglądu okien, co idealnie sprawdza się w stylowych wnętrzach z duszą. Trzeba mieć jednak na uwadze wysokie koszty renowacji, ponieważ nie każda firma ma prawo podjąć się takiego wyzwania. Odnowienia przeprowadzają tylko specjalistyczne przedsiębiorstwa, przez co inwestycja może być bardzo obciążająca dla portfela.

Żeby zapewnić sobie odpowiedni komfort cieplny i akustyczny, a także stylowy wygląd całego budynku, najlepiej poprosić o radę konserwatora zabytków. Po analizie plusów i minusów renowacji oraz całkowitej wymiany należy podjąć decyzję korzystną zarówno pod względem wizualnym, jak i finansowym.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Najnowsze w kategorii

Popularne w kategorii