piątek, 6 września, 2024
Strona głównaPoradyPrzegląd nowoczesnych systemów filtrowania wody do domu

Przegląd nowoczesnych systemów filtrowania wody do domu

Jakość wody wodociągowej w Polsce jest dość wysoka, ale nie każdy przepada za smakiem cieczy prosto z kranu. Z tego oraz innych powodów w wielu nieruchomościach stosuje się systemy filtrujące, które poprawiają smak i jakość wody. Jakie opcje są do wyboru i dlaczego warto z nich korzystać?

Filtr do wody – po co go stosować?

Filtry do wody pomagają usuwać różnego rodzaju zanieczyszczenia, takie jak chlor, metale ciężkie, osady czy elementy pochodzące z instalacji rurowej. Oczyszczają także aromat wody, przez co staje się ona nie tylko czystsza, ale i nie ma charakterystycznego dla niektórych armatur zapachu.

Taka zmiana sprawia, że woda smakuje niczym butelkowana i domownicy chętniej sięgają po picie właśnie z kranu. To natomiast ogranicza ilość zużywanego plastiku, w którym kupuje się napoje w sklepach. Filtry zmniejszają szanse na przedostanie się do organizmu szkodliwych substancji.

Nowoczesne systemy zmiękczania wody mogą również chronić instalacje wodociągowe oraz stosowane w kuchni urządzenia. Dzięki nim w ekspresach do kawy czy dzbankach nie osadza się uporczywy w usuwaniu kamień, który nierzadko doprowadza do uszkodzeń np. maszyn ciśnieniowych do przygotowywania gorących napojów.

Filtrowanie wody z kranu pozwala na oszczędności finansowe, ponieważ picie takiej wody jest znacznie tańsze od nieustannego kupowania tej butelkowanej. Warto zainwestować w system, który niesie korzyści i dla portfela, i dla zdrowia domowników.

System odwróconej osmozy – na czym polega?

Jednym z najczęściej wybieranych rozwiązań do domów czy miejsc pracy jest system odwróconej osmozy. Zjawisko to początkowo służyło do odsalania wody morskiej, by ta nadawała się do użytku przez ludzi. Polega na zastosowaniu specjalnej membrany, która w nowoczesnych instalacjach umożliwia oczyszczenie wody z wszelkich wirusów czy bakterii.

Istnieją dwie podstawowe opcje montażu systemu osmozy w domu – zbiornikowa i bezzbiornikowa. Pierwsza z nich zajmuje nieco więcej miejsca, ale za to pozwala na gromadzenie oczyszczonej wody. Kiedy korzysta się z tej technologii, można poddawać ciecz również mineralizacji, przez co niczym nie odbiega od tej kupowanej w plastikowych butelkach w markecie.

Bezzbiornikowe warianty oczyszczające pozwalają na dużą oszczędność miejsca, co przydaje się przede wszystkim w niewielkich kuchniach czy łazienkach w bloku. Warto dopasować system pod względem powierzchni i możliwości finansowych do własnych potrzeb, ponieważ za pomocą obu rozwiązań uzyskuje się wodę tak samo wysokiej jakości.

Jaki system uzdatniania wody wybrać? Przegląd

Do uzdatniania wody w domu służy system filtracji. Jego najprostszym i najtańszym odzwierciedleniem są dzbanki z wymiennymi wkładami, które oczyszczają ciecz z kranu. Wlewa się do nich przeważnie 1–2 litry wody, a następnie czeka, aż przepłynie ona przez wkład czyszczący. To wygodne, ale dość powolne rozwiązanie, które wymaga cierpliwości, aby uzyskać dużą ilość cieczy w danym momencie.

W przypadku dzbanków czy butelek z filtrem węglowym trzeba pamiętać o regularnej wymianie wkładów. Inne systemy również wymagają systematycznego monitorowania, np. system odwróconej osmozy trzeba odpowiednio dezynfekować. Wszystko po to, by cały czas móc korzystać z czystej i zdrowej wody.

Przeglad nowoczesnych systemow filtrowania wody do domu1

Znacznie lepsze np. do gotowania są systemy montowane w kranach, bezpośrednio przy instalacji wodnej. Do nich należą właśnie technologie odwróconej osmozy czy odżelaziacze i odmanganiacze, które usuwają niepożądane pierwiastki z wody wodociągowej.

Ciekawym rozwiązaniem są bakteriobójcze lampy UV, które również stosuje się zarówno w domach, jak i większych zakładach służących za miejsca pracy. Można skorzystać także ze zmiękczaczy wody, ale trzeba mieć na uwadze, że są to jednak spore urządzenia, które najlepiej byłoby umieścić np. w piwnicy. Rozwiązanie niekoniecznie sprawdzi się w mieszkaniu z bloku.

Najlepiej skonsultować montaż właściwego dla siebie systemu ze specjalistami. Można poprosić o pomoc konsultantów z firm produkujących urządzenia oczyszczające lub hydraulika pracującego przy budowie nieruchomości. Ekspert pomoże dopasować system do potrzeb domowników, zasobów finansowych i dostępnej przestrzeni.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Najnowsze w kategorii

Popularne w kategorii