piątek, 24 maja, 2024
Strona głównaWykończeniaOgrzewanieJak zadbać o bezpieczeństwo w domu? Systemy alarmowe i nie tylko

Jak zadbać o bezpieczeństwo w domu? Systemy alarmowe i nie tylko

Jak zadbać o bezpieczeństwo w domu? Systemy alarmowe i nie tylko

Niestety na całym świecie regularnie dochodzi do kradzieży, których obiektami stają się domy wolnostojące. Często słyszy się o rabunkach zarówno ekskluzywnych willi na luksusowych osiedlach, jak i nieruchomości na niewielkich wsiach. Warto zatem wiedzieć, jak zadbać o ochronę domu i zabezpieczyć się przed próbami włamania!

System alarmowy – podstawowa ochrona antywłamaniowa

System alarmowy to jedno z popularniejszych rozwiązań, które polega na instalacji urządzeń reagujących na niepożądane ingerencje w obrębie budynku. Na rynku dostępne są różne rodzaje zabezpieczeń, a na ich wybór często wpływa ilość środków, jakie chce się na to przeznaczyć. Niektóre warianty są kompatybilne z systemem monitoringu, a inne wytwarzają jedynie alarm dźwiękowy.

W zależności od zaprogramowania urządzeń sygnalizacja świetlna czy dźwiękowa uaktywnia się po podjęciu przez złoczyńcę różnych prób dostania się do budynku. Alarm może uruchomić się np. podczas otwierania drzwi, okien czy nawet bramy. W środku budynku znajduje się centrala do sterowania systemem przez domowników. Urządzenia da się włączać i wyłączać także na odległość za pomocą aplikacji w telefonie.

Systemy alarmowe działają na zasadzie rozmieszczonych w odpowiednich miejscach czujników. Gdy tylko dojdzie do naruszenia ich przestrzeni, właściciel budynku natychmiast jest o tym informowany stosownym komunikatem i może zwołać na miejsce odpowiednie służby. Włamywacz również słyszy dźwięk alarmu, co często okazuje się wystarczającym działaniem, by zakończył próbę kradzieży.

Inteligentne oświetlenie zewnętrzne – jak wpływa na bezpieczeństwo?

Ochronę przed włamaniem wzmacnia także instalacja inteligentnego oświetlenia podwórka z czujnikami ruchu. Rozwiązanie opiera się na montażu w kluczowych miejscach posesji lamp, które uaktywniają się wtedy, gdy wyczują ruch. Jasność nie sprzyja złodziejom, którzy chcą pozostawać niewidoczni i działać tak, by nie zostać przyłapanymi na gorącym uczynku.

Inteligentne oświetlenie przydaje się także domownikom. Kiedy wraca się późno z pracy czy od znajomych, znaczenie łatwiej przedostać się np. z garażu do drzwi wejściowych, gdy podwórko doświetlają spore lampy. Czujniki ruchu sprawiają, że światło zapala się tylko w sytuacjach, które tego wymagają. Nie trzeba się zatem martwić, że zapomni się wyłączyć je na noc i domownikom przyjdzie zapłacić wysokie rachunki.

Jak zadbać o bezpieczeństwo w domu podczas budowy?

Nowoczesne systemy alarmowe czy świetlne to nie wszystko, ponieważ o kontrolę dostępu do domu należy zadbać już na etapie budowy. Bardzo ważne są takie elementy jak m.in.:

  • drzwi antywłamaniowe,
  • okna antywłamaniowe,
  • bramy i furtki zamykane na solidne zamki.

Warto też zatroszczyć się o porządne, wysokie ogrodzenie, które utrudni dostęp do posesji. Najlepiej decydować się na proste konstrukcje, które nie mają elementów, jakie mogłyby uprościć wspięcie się na szczyt i przekroczenie granicy podwórka.

Bezpieczny dom a informacje podawane w sieci

O bezpieczeństwo domu należy zadbać również online. Włamywacze czasami upatrują sobie konkretną osobę, do której nieruchomości chcieliby się dostać. Może to dotyczyć np. osób działających w social mediach, które chętnie pokazują swoje wnętrza. Dzięki niektórym relacjom da się odpowiednio poznać układ mieszkania, co ułatwia złodziejom zaplanowanie rabunku.

Ważne jest zatem to, aby nie pokazywać w internecie rzeczy, które mogą doprowadzić obserwatorów do poznania adresu nieruchomości. Powinno się unikać nagrywania podwórka, fasady budynku czy widoku z okien. Publikacja takich treści stanowi niemałe zagrożenie zarówno dla osoby rozpoznawalnej, jak i jej bliskich.

Monitoring – dlaczego warto zainstalować?

Aby zwiększyć bezpieczeństwo, należy zamontować w domu monitoring. Pozwoli on w razie potrzeby odnaleźć osoby próbujące włamać się na posesję, a także w wielu przypadkach sprawi, że złodzieje zrezygnują z planu rabunku. Widoczne kamery czy oznakowanie o monitoringu wykazują działanie odstraszające potencjalnych włamywaczy.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Najnowsze w kategorii

Popularne w kategorii