niedziela, 19 stycznia, 2025
Strona głównaPoradyOgrzewanie domu – nowoczesne i ekologiczne rozwiązania

Ogrzewanie domu – nowoczesne i ekologiczne rozwiązania

W ostatnich latach coraz więcej mówi się o konieczności odejścia od spalania węgla. Piece węglowe to popularne rozwiązanie stosowane do ogrzewania budynków w Polsce. Niestety wiąże się z emisją ogromnych ilości szkodliwych substancji do atmosfery. W trosce o planetę i własne bezpieczeństwo warto zapoznać się z nowoczesnymi metodami regulacji temperatury w domu.

Ekologiczne ogrzewanie domu – co to oznacza?

Ekologiczny system grzewczy polega na korzystaniu z takich źródeł ciepła, które nie wpływają lub w minimalnym stopniu wpływają na środowisko naturalne. Stosowanie tego rodzaju rozwiązań sprzyja zmniejszaniu emisji gazów cieplarnianych do atmosfery. Te bowiem przyczyniają się do rozwijającego się nieustannie kryzysu klimatycznego.

W Polsce wiele nieruchomości ogrzewa się za pomocą pieców węglowych. Modele zasilane węglem kamiennym mają największy negatywny wpływ na planetę. Ich głównym produktem ubocznym jest dwutlenek węgla, który po trafieniu do atmosfery przykłada się do procesu globalnego ocieplenia. Piece te przyczyniają się także do smogu i pogarszają jakość powietrza. Ponadto samo wydobywanie tzw. czarnego złota wiąże się z dużą ingerencją w środowisko naturalne. Znacznie lepiej zdecydować się na odnawialne źródła energii.

Pompa ciepła – co to takiego?

Instalacja pompy ciepła stanowi jedno z najbardziej polecanych rozwiązań. Działanie urządzenia polega na czerpaniu energii z odnawialnych źródeł, takich jak grunt, powietrze czy woda. Maszyna najpierw pobiera ciepło do swojego wnętrza, a następnie za pośrednictwem specjalnego systemu transmituje je do nieruchomości. Nie prowadzi do procesu spalania, więc nie emituje szkodliwych związków do atmosfery.

Ogromną zaletą pompy ciepła jest brak konieczności jej obsługiwania. Działa ona samodzielnie, nie trzeba dostarczać jej żadnych źródeł doładowania. W czasie upałów da się ją wykorzystać również do chłodzenia. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z wysokich kosztów montażu systemu, które opiewają na co najmniej kilkadziesiąt tysięcy złotych. To bardzo opłacalne, ale dopiero w dłuższej perspektywie czasu.

Kocioł na pellet – czym jest?

To metoda ogrzewania mieszkania, która do produkcji energii wykorzystuje biomasę. Samo urządzenie przypomina wyglądem nieco piece węglowe, jednak jest znacznie bardziej nowoczesne i bezpieczniejsze dla środowiska. Właściciel urządzenia musi co jakiś czas uzupełniać materiał do spalania (pellet), a także usuwać powstały z niego popiół.

Zwykle dostawę paliwa należy przeprowadzić co kilka dni, ponieważ maszyna ma specjalny podajnik, który dozuje dawki odpowiednie do aktualnego zapotrzebowania. Innowacyjne kotły samodzielnie odpowiadają za regulację temperatury czy wygaszanie.

Kolektor słoneczny – na czym polega?

Kolektory słoneczne wyglądem przypominają panele fotowoltaiczne. Montuje się je na dachu. Służą do ogrzewania pomieszczeń i dostarczania ciepłej wody użytkowej. Ich działanie polega na wykorzystywaniu promieni słonecznych i przekształcaniu ich w energię. W urządzeniu znajdują się specjalne rury, w których ciepło krąży za pośrednictwem płynu lub gazu.

To rozwiązanie opłacalne finansowo, ponieważ czerpie z darmowej energii dostarczanej przez słońce. Trzeba mieć jednak na uwadze, że nasilenie promieniowania nie zawsze jest jednakowe, co może nieco wpływać na efektywność systemu.

Ogrzewanie gazowe – jak działa?

Kolejny sposób ogrzewania przyczyniający się do czystego powietrza to kocioł gazowy. Cieszy się popularnością ze względu na koszty ogrzewania oraz dość niski w porównaniu np. z pompą ciepła rachunek za instalację. Do funkcjonowania system potrzebuje gazu ziemnego, a popularnym i nowoczesnym modelem kotła stał się kondensacyjny.

Jak działa? Gdy dochodzi do spalania gazu, efektem ubocznym staje się para wodna. Aby ją również wykorzystać do ogrzewania, w urządzeniu dochodzi do procesu skraplania, przez co powstaje jeszcze więcej energii do ogrzania mieszkania.

Ekologiczne sposoby ogrzewania domu – dlaczego warto?

Rezygnacja z węglowego systemu ogrzewania daje mnóstwo zalet, które wpływają nie tylko na ekologię, ale i komfort życia domowników. Kocioł kondensacyjny czy korzystanie z energii słonecznej to wydajne sposoby na stworzenie domu ekologicznego i gotowego na przyszłość. Co daje nowoczesne ogrzewanie?

  • Zmniejszenie negatywnego wpływu na środowisko.
  • Zwiększenie efektywności energetycznej budynku.
  • Redukcja rachunków za ogrzewanie.
  • Poprawa jakości powietrza.
  • Zgodność z wymaganiami i nadchodzącymi zmianami w zakresie ogrzewania budynków.

Nowoczesne ogrzewanie domu często jest właściwie samowystarczalne i nie trzeba każdego dnia pamiętać o rozpalaniu w piecu, aby nie zmarznąć. Warto zdecydować się na takie rozwiązanie nie tylko dla siebie i środowiska, ale i przyszłych pokoleń.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Najnowsze w kategorii

Popularne w kategorii