niedziela, 26 maja, 2024
Strona głównaŁazienkaJak dopasować prysznic do metrażu łazienki?

Jak dopasować prysznic do metrażu łazienki?

Jak dopasować prysznic do metrażu łazienki?

Ludzie zwykle dzielą się na zwolenników kąpieli w wannie i tych, którzy wolą szybki prysznic. Czasami w łazienkach niezdecydowanych spotyka się oba te elementy wyposażenia, ale ze względu na metraż to nie zawsze możliwe. Jak zatem dopasować rozmiar prysznica do wielkości pomieszczenia? Oto kilka kluczowych kwestii, jakie trzeba rozważyć przy aranżacji!

Kabina prysznicowa – kwadratowa, prostokątna czy półokrągła?

Aby dobrać kabinę prysznicową do wielkości łazienki, należy zwrócić uwagę na jej kształt. W najmniejszych pomieszczeniach najlepiej sprawdzą się kwadratowe kabiny narożne o niewielkich rozmiarach np. 80 cm x 80 cm. Mieszczą się nawet w najciaśniejszych przestrzeniach i pozwalają w pełni wykorzystać potencjał miejsca.

W nieco większych łazienkach wolno pozwolić sobie na wybór kabiny półokrągłej, która bardzo ładnie się prezentuje, ale potrzebuje nieco obszerniejszej powierzchni. W sporych pomieszczeniach kąpielowych nie trzeba się ograniczać i można postawić na znacznie większe, prostokątne brodziki, które dają lepszą swobodę poruszania się podczas mycia i wpisują się w każdy design.

Prysznic z drzwiami czy walk-in?

W małej łazience powinno się jak najbardziej ograniczać zajmowaną przestrzeń. Z tego względu warto zdecydować się na drzwi przesuwne, które nie zajmują miejsca podczas wchodzenia czy wychodzenia z kabiny. Jeśli metraż nie stanowi problemu, to śmiało można rozważyć drzwi otwierane na zewnątrz. Ciekawą alternatywą dla obu tych pomieszczeń są drzwiczki wahadłowe i harmonijkowe.

W nowoczesnych, przestronnych łazienkach często stawia się na kabinę walk-in, czyli taką, która cały czas jest otwarta. Wówczas montuje się sporych rozmiarów szybę, za którą wchodzi się, by wziąć prysznic. Musi być ona dość duża, ponieważ stanowi jedyny element osłaniający pomieszczenie przed zachlapaniem. Jeśli zależy komuś na minimalistycznym wyglądzie, warto wybrać model walk-in z odpływem liniowym, czyli bez brodzika.

Typ brodzika a rozmiar łazienki

Kabiny wolnostojące mają brodziki o różnych wysokościach. Niektórzy stawiają na modele, w których da się nawet usiąść, co przydaje się nierzadko np. do kąpieli dzieci. Takie warianty mogą jednak wyglądać nieco topornie w niewielkich przestrzeniach. Przy małych łazienkach najlepiej postawić na niskie brodziki lub odpływy liniowe zlokalizowane na posadzce. Te drugie dają wrażenie optycznego powiększenia powierzchni.

Z drugiej strony wysoki brodzik może stać się rekompensatą za brak wanny w pomieszczeniu. W tym przypadku najlepiej kierować się własnymi potrzebami i preferencjami wizualnymi. Osobom starszym zdecydowanie łatwiej korzystać z niskich modeli, do których łatwiej wejść.

Łazienka z prysznicem – na co jeszcze zwrócić uwagę?

Miłośnicy wieczornego relaksu mogą wybrać prysznic z hydromasażem. Takie rozwiązanie jest dostępne nawet w niewielkich kabinach. Jeśli wymiary łazienki nie są zadowalające, należałoby pomyśleć o sposobach optycznego powiększenia przestrzeni. Warto zastosować jednolite kafelki na ścianach za prysznicem i podłodze. Kolejna opcja to zamontowanie tuż obok dużego lustra.

Wyznaczenie miejsca na prysznic powinno się połączyć z ustaleniem przestrzeni do przechowywania kosmetyków do mycia. W niewielkich pomieszczeniach dobrze sprawdzają się półki wnękowe w ścianach za kabiną oraz specjalne regały zawieszane na wewnętrznych stronach szyb.

Niezależnie od wybranych rozmiarów czy funkcji dodatkowych prysznic powinien być wykonany z wysokiej klasy materiałów. W sklepach często można spotkać plastikowe, liche brodziki, które po niedługim czasie pękają i wymagają wymiany. Dlatego też lepiej zainwestować w solidne modele lub wybrać nowoczesne rozwiązanie z odpływem liniowym.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Najnowsze w kategorii

Popularne w kategorii