Zapewnienie odpowiedniego poziomu wyciszenia i komfortu akustycznego w mieszkaniu jest bardzo ważne. Może wpływać na jakość życia w danej nieruchomości i samopoczucie domowników. Jakie rozwiązania warto zastosować, aby zmniejszyć hałas i poprawić izolacyjność dźwiękową budynku?
Czym jest izolacja akustyczna budynku?
W budynkach mieszkalnych powinno się dbać o to, aby hałasy z zewnątrz nie naruszały komfortu życia domowego. Izolacja akustyczna to zbiór działań i materiałów, które chronią przed przedostawaniem się dźwięków do domu lub mieszkania. Chodzi zarówno o odgłosy spoza nieruchomości, jak i te dochodzące od sąsiadów zza ściany.
O tłumienie dźwięków należy zadbać już na etapie projektowania i budowy budynku, a następnie w trakcie urządzania wnętrz. Duże znaczenie mają m.in. grubość ścian czy materiały zastosowane do ich konstrukcji. Aby wyciszyć mieszkania, należy zastosować np. pianki akustyczne, które zmniejszają ilość dźwięku przenikającego przez mury.
Komfort akustyczny – co oznacza?
Komfort akustyczny to określenie poziomu zadowolenia z powodu warunków akustycznych w danym budynku. Aby mówić o poczuciu dobrostanu, akustyka mieszkania musi być odbierana jako niedrażniąca i niepowodująca żadnych niedogodności. Izolacja powinna być przeprowadzona w taki sposób, aby można było bez problemu skupić się na pracy, zrelaksować czy oddać codziennym obowiązkom.
Gdzie powinno się zadbać o izolacyjność akustyczną?
- Mieszkania i domy jednorodzinne;
- Biura i inne miejsca pracy;
- Placówki edukacyjne (szkoły, uczelnie, żłobki);
- Miejsca użytku publicznego (urzędy, teatry itp.).
Jak wyciszyć mieszkanie i poprawić akustykę?
Na etapie wykańczania bądź remontu mieszkania czy domu należy zatroszczyć się o dobór odpowiednich materiałów budowlanych. Na przenikanie dźwięków do wnętrz ma wpływ np. elewacja budynku. Warto zadbać o szczelne pokrycie ścian styropianem lub wełną mineralną, aby przy okazji wzmocnić komfort cieplny nieruchomości i jej energooszczędność.
Ogromne znaczenie mają także okna i drzwi. Ich jakość oraz odpowiedni montaż są kluczowe w ochronie przed przenikaniem hałasu do środka konstrukcji. Gdy mowa o mieszkaniu w bloku, właściciel nie ma wpływu na to, w jaki sposób deweloper zabezpieczy nieruchomość przed dźwiękami z zewnątrz. Co więcej, dodatkowym zagrożeniem są dźwięki dochodzące od sąsiadów.
Aby poprawić komfort akustyczny w bloku, należy zastanowić się nad montażem sufitu podwieszanego. Takie rozwiązanie bardzo dobrze chroni przed hałasem dochodzącym z wyższych pięter. Aby zabezpieczyć się przed dźwiękami z dołu, można przed wyłożeniem paneli pokryć powierzchnię matą korkową.
Na tłumienie dźwięków wpływają także takie czynniki jak m.in.:
- Dywany i wykładziny;
- Panele akustyczne;
- Grube zasłony i firany;
- Dźwiękoszczelne drzwi.
Niepożądane dźwięki we własnym domu czy miejscu pracy mogą być bardzo uciążliwe, dlatego warto zadbać o swój komfort akustyczny już na etapie planowania wnętrza. Każdy powinien sobie zapewnić ciszę w mieszkaniu, by czuć się w nim dobrze i móc bez problemów zrelaksować się po trudnym dniu.