Współczesne domy coraz częściej charakteryzują się jasnymi, otwartymi salonami. Dużymi przeszkleniami prowadzącymi na taras lub też ścianami ze szkła zespolonego. Jakie grzejniki wybrać do tak wymagającego wnętrza? Bo przecież w naszej strefie klimatycznej dobrze dobrany system grzewczy jest koniecznością.
Biorąc pod uwagę konstrukcję, funkcje oraz względy estetyczne najlepszą metodą ogrzewania takiego wnętrza jest system ogrzewania kanałowego. Dlaczego? Ogrzewanie kanałowe montuje się wzdłuż przeszkleń ponieważ największe straty ciepła występują właśnie w tym miejscu. Co więcej system ogrzewania kanałowego działa jak kurtyna ciepłego powietrza i chroni szyby przed zaparowaniem.
Wybór systemu ogrzewania kanałowego gwarantuje możliwie najmniej ograniczeń przy późniejszej aranżacji. Grzejniki schowane są w kanale w podłodze, wzdłuż przeszklenia – zatem miejsce na ścianie, które zajmowałby grzejnik można wykorzystać inaczej. Dużym atutem jest również możliwość wyboru dowolnego materiału na podłogę, mogą to być drewniane deski, panele, wykładzina dywanowa, terakota czy kamień.
Jedynym widocznym elementem systemu ogrzewania kanałowego jest podest, po którym można swobodnie chodzić. Materiał, wzór i kolor podestu może współgrać z innymi elementami we wnętrzu lub stanowić ciekawy kontrast do np. podłogi, stalowych profili w przeszkleniu czy innych elementów wyposażenia. Podesty mogą być wykonane z drewna (do wyboru kilka gatunków), malowanego na dowolny kolor aluminium, aluminium anodowanego lub ze stali nierdzewnej.
Wybór ogrzewania kanałowego nie jest podyktowany jedynie względami estetycznymi, to doskonałe rozwiązanie do nowoczesnych, energooszczędnych domów. Dostarcza dokładnie tyle ciepła, ile potrzeba do utrzymania zadanej temperatury, gwarantuje łatwą sterowalność. Wnętrze z dużymi przeszkleniami podatne jest na każdą zmianę warunków termicznych na zewnątrz, bardzo ważnym czynnikiem jest też nasłonecznienie, a w naszym klimacie obydwa czynniki charakteryzują się dużą zmiennością.
Dlatego też tak ważna jest dynamiczna praca grzejników – szybka reakcja na sygnał ze sterownika, np. przy dużym nasłonecznieniu szybkie zatrzymanie grzania. To gwarancja, że wnętrze nie będzie przegrzane ani niedogrzane (o co łatwo w przypadku grzejników lub ogrzewania o dużej pojemności wodnej, np. wodnego płaszczyznowego ogrzewania podłogowego).
Powyższa charakterystyka tylko skrótowo przedstawia podstawowe atuty grzejników kanałowych REGULUS®-system, które gwarantują nie tylko szybki dostęp użytkownika do ciepła, lecz również uzyskanie ciepła w dokładnie pożądanej ilości. Takie ogrzewanie łatwo uruchomić i zatrzymać, bowiem bezwładność systemu jest minimalna.
Ze względu na bardzo małą pojemność wodną oraz miedziano-aluminiową konstrukcję, bardzo szybko i niewielkim nakładem energii zaczynają grzać. Dzięki zastosowaniu czujnika temperatury oraz sterownika dobowego – gdy zadana temperatura w salonie zostanie już osiągnięta lub gdy pojawi się dodatkowy zysk ciepła w postaci np. nasłonecznienia, grzejniki niemal natychmiast zatrzymają grzanie i równie szybko ponownie podejmą pracę. To ekonomiczne i komfortowe rozwiązanie.
Co kryje się pod podestem?Wykonany w podłodze kanał mieści wannę z ocynkowanej blachy, pomalowaną na czarny mat. W wannie znajduje się miedziano-aluminiowy grzejnik (wymiennik), także pomalowany na kolor czarny matowy. Dostępne są dwie wersje grzejników: z konwekcją naturalną (CANAL – kilka typów: SOLO, DUO, DUBEL, QUATTRO) oraz z cyrkulacją wspomaganą wentylatorem (CANAL VENT – TRIOVENT i QUATTROVENT). Zestawy (wanna i grzejnik) z wentylatorem są znacznie płytsze od zestawów z naturalną konwekcją (8 i 10 cm), więc ich montaż nie musi być uwzględniony na etapie projektowania, można je zamontować nawet w stropie między kondygnacjami. Głębokość zestawów bez wentylatora mieści się w przedziale: 10-70 cm. Szerokość zestawów wynosi od 25 do 40 cm. Minimalna długość pojedynczego zestawu wynosi 60 cm, natomiast maksymalna długość pojedynczego zestawu wynosi 300 cm, długość łączna bez ograniczeń. Zestawy CANAL VENT dostępne są w określonych długościach: 750, 1250, 1750, 2250, 2750. Filmik z montażu |