kabina prysznicowa avello promocja

Czy zakup szklanej kabiny prysznicowej jest dobrym pomysłem? Czy szkło w kabinie nie pęknie podczas przypadkowego uderzenia? I co, jeśli się rozbije? Czy mnie nie skaleczy? Odpowiedzi na te, i na wiele innych pytań nurtujących każdego, kto planuje remont łazienki, znajdziesz w tym artykule.

Często osoby, które decydują się na zakup kabiny prysznicowej, zastanawiają się czy wybór modelu wykonanego ze szkła jest dobrym rozwiązaniem. Najwięcej obaw dotyczy kwestii wytrzymałości tego typu kabin na uderzenia, a w zasadzie odporności szkła na przypadkowe rozbicie. Przecież nawet dzieci wiedzą, że nie stanowi to większego problemu. I w zasadzie jest to prawda, jeśli mamy na myśli szkło, które stosowane jest przykładowo do produkcji okien – nie musimy użyć wiele wysiłku żeby je rozbić.

avello kabina prysznicowa

Bezpieczne, wytrzymałe i odporne szkło hartowane w kabinach prysznicowych

Powinieneś jednak wiedzieć, że do produkcji kabin prysznicowych wykorzystuje się wyłącznie szkło hartowane, nazywane również bezpiecznym, które charakteryzuje się innymi własnościami fizycznymi niż szkło tradycyjne, niehartowane.

-50 zł na kabinę prysznicową w sklepie www.avello.pl!
Kod rabatowy „lazienkazpomyslem” należy wprowadzić przy dokonywaniu zakupu w koszyku w pole „Kod rabatowy”. Oferta obowiązuje do 31.12.2016, na zamówienia powyżej 800 zł.

Po pierwsze, szkło hartowane posiada od 3 do 5 razy większą wytrzymałość na zginanie niż szkło niehartowane. Przykładowo szkło niehartowane typu float, czyli szkło płaskie, które jest powszechnie stosowane w bardzo wielu dziedzinach naszego życia, posiada wytrzymałość na zginanie wynoszącą 40 N/mm², a szkło tego samego typu poddane procesowi hartowania od 120 do 200 N/mm².

Po drugie, szkło hartowane jest prawie 4 razy bardziej odporne na nagłe zmiany temperatury, czyli szoki termiczne, niż szkło niehartowane. Częściowe schłodzenie lub rozgrzanie tafli szklanej wywołuje naprężenia, które mogą powodować jej pękanie. W przypadku kąpieli w kabinie będzie to polanie tafli szkła zimną, a następnie bardzo gorącą wodą.

kabina prysznicowa avello

Zalety szklanej kabiny prysznicowej

Po trzecie, proces hartowania szkła sprawia, że podczas rozbicia pęka ono na tysiące drobnych kawałków o tępo zakończonych bokach. To ogranicza ryzyko skaleczenia praktycznie do minimum. Dlatego Ty i Twoja rodzina możecie  korzystać z tego typu kabin bez żadnej obawy.

Po czwarte, zarówno szkło hartowane i niehartowane posiada bardzo wysoką wytrzymałość na ściskanie, wynoszącą aż 1000 N/mm2. Oznacza to, że rozbicie sześciennej kostki szkła o boku 1 cm, wymaga obciążenia rzędu aż 10 ton.

kabina prysznicowa avello zalety

Uwaga na krawędzie w kabinach prysznicowych

W tym momencie pewnie zastanawiasz się czy szkło hartowane posiada same zalety? Czy nie ma wad? Niestety, jak powszechnie wiadomo, nie ma rzeczy idealnych. Najsłabszym ogniwem tafli szkła, zarówno hartowanego, jak i niehartowanego, są jej krawędzie. Obróbka szkła, czyli cięcie i łamanie, powoduje powstawanie – najczęściej właśnie na krawędziach – różnego rodzaju mikrodefektów. Dlatego zasadniczym elementem wpływającym na wytrzymałość szkła jest jakość obróbki jego krawędzi – im jest większa, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że kabina ulegnie uszkodzeniu.

Przykładowa kabina prysznicowa firmy avello

“Tylko ostrożnie ze szklaną kabiną prysznicową!”

Co to oznacza w praktyce? W zasadzie tyle, że szkło kabiny jest najbardziej podatne na rozbicie podczas jego montażu i przenoszenia. Przypadkowe uderzenie krawędzią szkła, na przykład o podłogę, może doprowadzić do powstania defektów, które zmniejszają jego wytrzymałość, a w najgorszym przypadku prowadzą nawet do rozbicia. Dlatego montując kabinę trzeba zwracać szczególną uwagę na zabezpieczenie krawędzi oraz odkładanie tafli szkła zawsze na miękką powierzchnię pozbawioną twardych elementów, na przykład na ręcznik.

Po prawidłowym zamontowaniu, ryzyko rozbicia kabiny prysznicowej spada praktycznie do minimum i trzeba naprawdę się postarać, aby doprowadzić do jej zniszczenia. Szlifowanie i polerowanie krawędzi mają ogromne znaczenie w kwestii wytrzymałości szkła, dlatego czołowi producenci kabin prysznicowych przywiązują bardzo dużą wagę do jego odpowiedniej obróbki.

Avello prysznicowa kabina

Spontaniczne pękanie szkła w kabinach prysznicowych

Jakiś czas temu, jeden z klientów naszego sklepu zapytał, czy prawdą jest, że szklana kabina prysznicowa może samoczynnie pęknąć. Niestety, może się tak zdarzyć. Zjawisko to nazywane jest “spontanicznym pękaniem szkła”. Wszystkie rodzaje szkła typu float wykazują pewien stopień niedoskonałości. Jedną z nich jest wtrącanie do masy szkła siarczku niklu (NiS).

Większość wtrąceń NiS nie wywołuje żadnych problemów. Niektóre jednak mogą prowadzić do spontanicznego pękania w pełni hartowanego szkła, pomimo że nie jest ono narażone na żadne naprężenia termiczne lub obciążenia mechaniczne. Aby temu zapobiec, część producentów dodatkowo poddaje zahartowane szkło procesowi termicznego wygrzewania. Umieszcza je w specjalnej komorze i podnosi temperaturę do około 290 stopni C, w celu przyśpieszenia procesu rozszerzenia siarczku niklu.

W ten sposób szkło posiadające wtrącenia pęka w komorze, zmniejszając tym samym ryzyko potencjalnego pęknięcia kabiny prysznicowej podczas użytkowania. Ale bez nerwów! Zjawisko spontanicznego pękania szkła występuje niezwykle rzadko i rozpatrywać je należy raczej jako ciekawostkę, niż faktyczny problem.

prysznicowa kabina avello

Szklana kabina prysznicowa – hit czy mit?

Podsumowując, własności szkła hartowanego sprawiają, że świetnie nadaje się do stosowania w kabinach prysznicowych. Posiada bardzo dużą wytrzymałość na przypadkowe uderzenia oraz jest odporne na nagłe zmiany temperatur, które praktycznie zawsze mają miejsce podczas kąpieli pod prysznicem. Jest również bezpieczne w użytkowaniu, ponieważ nawet w przypadku rozbicia nie zrobi nikomu krzywdy.

Szkło kabin jest najbardziej podatne na uszkodzenie podczas przenoszenia oraz montażu – po zamontowaniu ryzyko jego rozbicia jest bardzo niewielkie. Szkło posiada jeszcze jedną ważną zaletę – jest świetnym izolatorem ciepła, które powstałe na skutek parowania gorącej wody pozostaje wewnątrz kabiny i zapewnia optymalną temperaturę przez całą kąpiel. Aspekt praktyczny to jednak nie wszystko. Warto dodać, że szklane kabiny prysznicowe prezentują się po prostu o niebo lepiej, niż te wykonane z akrylu lub innych tworzyw sztucznych.

avello prysznicowa kabina ze skła

Zawsze marzyłeś o eleganckim, nowoczesnym i pięknym wnętrzu? A może planujesz remont łazienki? Albo stoisz już przed wyborem konkretnej kabiny prysznicowej? Po tym artykule powinieneś być pewny, że szklany prysznic to dobre rozwiązanie, które z pewnością sprawdzi się w każdym domu.


Artykuł pochodzi ze strony: https://avello.pl/jaki-rodzaj-szkla-do-kabiny-prysznicowej-wybrac_b8

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here