czwartek, 18 lipca, 2024
Strona głównaŁazienkaWanna i prysznicSzklana kabina prysznicowa - jak wybrać?

Szklana kabina prysznicowa – jak wybrać?

Łazienka to pomieszczenie, bez którego nie można sobie wyobrazić normalnego, codziennego funkcjonowania. Swój dzień zaczynamy zazwyczaj od wizyty w łazience: nic tak nie pobudza ludzkiego organizmu jak szybki, poranny prysznic. Dlatego przy okazji remontu łazienki czy wykańczania surowego pomieszczenia zastanawiamy się, jakie rozwiązanie będzie najbardziej optymalne. Wanna? Prysznic? A może jedno i drugie? Pomysłów może być wiele, jednak wybór odpowiedniego urządzenia sanitarnego zależy w dużej mierze od rozmiaru dostępnej przestrzeni użytkowej.

Jeśli prysznic…

Kiedy nasz wybór pada na kabinę prysznicową, warto zapoznać się rozwiązaniami dostępnymi na rynku. Kabina prysznicowa często kojarzy nam się z tandetnymi konstrukcjami wykonanymi z plastiku czy aluminium o wątpliwym standardzie jakości. Jednak nowoczesne łazienki wymagają rozwiązań bardziej adekwatnych do zastosowanej aranżacji wnętrz.

Szklane kabiny prysznicowe

Od kilku dobrych sezonów w łazienkowym interior designie prym wiodą szklane kabiny prysznicowe. Dlaczego? Odpowiedź jest tak prosta, jak ich design. Szkło jest niezwykle uniwersalnym materiałem, który można dostosować niemal do każdej łazienki. Szklane powierzchnie jak rzadko które są niebywale eleganckie i nadają pomieszczeniu nieprzeciętnego charakteru.

Wytrzymałość szklanych kabin prysznicowych

Podstawową obawą, która towarzyszy kupującym szklane kabiny prysznicowe jest strach o wytrzymałość szklanej konstrukcji. Owszem, zwykłe szkło, które stosuje się do produkcji szklanek czy luster łatwo ulega uszkodzeniu. Jednak najnowsze technologie stosowane na etapie wytwarzania ścian kabin prysznicowych gwarantują wytrzymałość i odporność na uszkodzenia mechaniczne na najwyższym poziomie.

Szkło hartowane

Jest to zasługa szkła hartowanego, które zostało wynalezione z myślą o przedmiotach, które muszą radzić sobie w trudnych warunkach. Prawdą jest, że szkło hartowane stosowane jest nie tylko w procesie produkcyjnym kabin prysznicowych. Obecność szkła hartowanego możemy zauważyć również w szklanych panelach kuchennych, konstrukcjach ogrodów zimowych czy świetlikach sufitowych.

Szkło hartowane z powodzeniem radzi sobie w niemal każdych warunkach. Częste zmiany temperatury, wysoka wilgotność powietrza, obecność wody, silne uderzenia czy wstrząsy – szkło hartowane dobrej jakości powinno bez problemu przetrwać długie lata bez uszkodzeń w jego strukturze.

Rodzaje kabin prysznicowych

Wbrew pozorom wybór odpowiedniej kabiny prysznicowej do łazienki nie należy do najłatwiejszych. Podczas próby zakupu prysznica na pierwszym miejscu stawiamy walory estetyczne urządzenia. Jednak to, co powinno mieć znaczenie priorytetowe to praktyczność i funkcjonalność kabiny względem specyfiki naszej łazienki.

Jeśli jesteśmy szczęśliwymi właścicielami dużej, przestronnej łazienki, wybór odpowiedniej kabiny prysznicowej ze szkła hartowanego nie powinno nam sprawić trudności. Natomiast mniejsze pole manewru mają na pewno osoby, które dysponują skromnym metrażem łazienkowym. Tutaj trzeba stawiać przede wszystkim na wielofunkcyjność i kompatybilność kabiny z dostępną przestrzenią użytkową.

Mała łazienka – narożny prysznic

mala lazienka narozny prysznic

prysznicowe.com.pl

Pierwszym wyborem powinna być w tym przypadku narożna kabina prysznicowa. Wartością dodaną konstrukcji będą zaokrąglone drzwi przesuwne, które znacznie zaoszczędzą miejsce w małej łazience. Drzwi rozwierne są rozwiązaniem wysoce niepraktycznym – wymagają zagospodarowania miejsca umożliwiającego swobodne otwarcie kabiny prysznicowej. Narożny prysznic maksymalnie wykorzystuje potencjał i geometrię małej łazienki, dzięki czemu uzyskujemy przestrzeń stosunkowo funkcjonalną.

Duża łazienka – duże możliwości

Aranżacja przestronnej łazienki nie wymaga tyle poświęcenia i wysiłku, aby uzyskać najbardziej optymalną przestrzeń użytkową. W dużej łazience można zastosować kabinę prysznicową wolnostojącą, co jednak wiąże się z dość wysokimi kosztami: nie tylko zakupu samej kabiny prysznicowej, ale również modyfikacji instalacji wodociągowej, która zazwyczaj znajduje się w ścianach łazienki. Kabina wolnostojąca wymaga podprowadzenia wody pod powierzchnią podłogową, co wymaga dużych nakładów czasowych i pieniężnych.

kabina prysznicowa wolnostojaca

mojeszklo.pl

Nieco tańszym, acz niemal równie efektownym rozwiązaniem jest kabina prysznicowa przyścienna. Konstrukcję prysznica stanowią trzy szklane ściany usytuowane w towarzystwie ściany murowanej, na której montuje się baterię prysznicową. Przeszklone ściany nie dość, że prezentują się niezwykle stylowo, to w dodatku nie „pomniejszają” pomieszczenia o kilka metrów kwadratowych. Rozwiązanie wręcz idealne.

kabina prysznicowa przyscienna

Coraz bardziej popularne są kabiny prysznicowe typu walk-in. Z technicznego punktu widzenia nie jest to do końca kabina, ponieważ konstrukcja składa się z jednej szklanej ściany, która odgranicza przestrzeń prysznicową od pozostałej części łazienki. Rozwiązanie dla miłośników nowoczesnego designu.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Najnowsze w kategorii

Popularne w kategorii