czwartek, 9 lutego, 2023
Strona głównaSypialniaMaterac idealny a pianka z pamięcią

Materac idealny a pianka z pamięcią

Higiena snu to jeden z najważniejszych elementów zdrowego trybu życia. Gwarancją wysypiania się jest dobrze dobrany materac. Dowiedz się, jakie materace do spania są najlepsze i sprawdź, dlaczego fizjoterapeuci polecają piankę memory.

Spis treści:

Jakie są najlepsze materace do spania?

Mimo że w sklepach znajdziesz wiele rodzajów materacy, nie można jednoznacznie określić, które z nich są najlepsze. Poszczególne modele różnią się od siebie zarówno sposobem wykonania, jak i wykorzystanym w procesie produkcji materiałem. Choć wybór jest ogromny, fizjoterapeuci, w tym Tomasz Rogalski z portalu Fizjoplaner, polecają materace z pianki termoelastycznej:

Złe ułożenie ciała podczas snu może prowadzić do bólu kręgosłupa oraz do zaburzeń krążenia krwi. Najlepszy materac to taki, który zapewni śpiącej osobie właściwe podparcie kręgosłupa bez względu na pozycję, w której się ona znajduje (na boku, plecach lub brzuchu) oraz ochroni ją przed dyskomfortem ciągłej zmiany ułożenia ciała wynikającej z napięcia mięśni i niedokrwienia najbardziej wrażliwych części – mówi Tomasz Rogalski, fizjoterapeuta.

To nowoczesne tworzywo sprawia, że materac jest elastyczny i dopasowuje się do ciała. Musisz jednak pamiętać, że poszczególne modele materacy z pianki z pamięcią różnią się od siebie, dlatego warto wybierać je z głową. Sprawdź najlepsze materace z pianki memory od marki Tempur: https://pl.tempur.com/materace/.

Jak wybrać materac?

Tomasz Rogalski radzi, by podczas szukania najlepszego materaca zwracać uwagę na czynniki takie jak: waga, wzrost, wiek, ewentualne schorzenia kręgosłupa oraz właściwości skóry osoby, dla której przeznaczony będzie materac. Kupując materac, warto go najpierw wypróbować. Z tego powodu poproś sprzedawcę o możliwość położenia się na materacu i przetestowania go. Konieczne jest także zwrócenie uwagi na tzw. ergonomię spania, która mówi o tym, że liczy się pozycja śpiącego oraz ułożenie jego kręgosłupa w określonej pozycji. Oznacza to, że szukając najlepszego materaca, musisz odpowiedzieć sobie na pytanie, w jakiej pozycji najczęściej śpisz. Jeśli twoją ulubioną pozycją jest pozycja na boku, podczas leżenia na boku właśnie musisz mieć tak zagłębione ramiona i biodra, by twój kręgosłup tworzył linię prostą. Z kolei jeśli zwykle sypiasz na plecach, twoje biodra powinny na tyle zapadać się w materac, by kręgosłup utworzył linię przypominającą literę S. Gdy określisz pozycję, w której najczęściej śpisz, sprawdź twardość materaca. Najprostszym sposobem na ten test jest położenie się na materacu na wznak oraz wsunięcie dłoni pod plecy w odcinku lędźwiowym. Jeśli zrobisz to bez trudu, prawdopodobnie materac jest dla ciebie za twardy. Z kolei jeśli nie możesz wsunąć dłoni pod plecy w tym miejscu – materac z pewnością jest zbyt miękki. Oba przypadki oznaczają, że to nie jest najlepszy materac do spania dla ciebie.

zakochani spia na materacu

Co to jest pianka memory?

Pianka memory (inaczej zwana także jako pianka z pamięcią czy też pianka termoelastyczna) jest rodzajem coraz bardziej popularnego tworzywa wykorzystywanego podczas produkcji materacy do spania. Jej cechą charakterystyczną jest możliwość dopasowywania się do sylwetki. Cechuje ją także duża żywotność oraz funkcjonalność. Działanie pianki memory jest w dużej mierze uzależnione od stopnia nacisku I temperatury ciała, co sprawia, że materace są wygodne dla niemal wszystkich użytkowników. Fizjoterapeuci uważają, że materace z pianki termoelastyczne są najlepsze dla osób borykających się z problemami z krążeniem, ponieważ nowoczesna konstrukcja wpływa korzystnie na ukrwienie kończyn dolnych oraz likwiduje nacisk na tętnicę biodrową. Warto dodać, że w sklepach dostępne są równe modele materacy wykonanych z pianki z pamięci. Różnią się one zarówno grubością, jak i gęstością, dlatego jeśli planujesz zakup nowego materaca, zarezerwuj sobie trochę czasu na wizytę w sklepie, w którym możesz wypróbować interesujący cię model.

Jak prawidłowo korzystać z materaca?

Wybór dobrego materaca to nie wszystko. Równie ważna jest jego prawidłowa eksploatacja, dzięki której produkt będzie służył ci przez wiele lat. Przede wszystkim pamiętaj więc, że materace do spania nie powinny być kładzione na podłożach takich jak podłogach lub lita płyta. Takie powierzchnie uniemożliwiają wentylację. Trzeba dodać, że kładzenie materaca bezpośrednio na podłodze sprawia, że podczas snu wdychasz kurz i roztocza powodujące alergię. Ponadto musisz pamiętać, że każdy materac obustronny wymaga obracania co najmniej raz na pół roku. Ten prosty zabieg wydłuża jego żywotność oraz poprawia higienę snu. Nie zapominaj też o regularnym praniu pokrowca na materac – to pozwoli ci na pozbycie się kurzu, roztoczy i zanieczyszczeń, dzięki czemu spanie na materacu będzie prawdziwą przyjemnością.

Wybór odpowiedniego materaca to niełatwe zadanie. W sklepach znajdziesz wiele produktów, jednak nie wszystkie spełniają swoje zadania. Planując zakup materaca, znajdź czas na jego przetestowanie. Wybierz sklep, w którym możesz położyć się na materacu i sprawdzić, czy twardość interesującego cię podłoża jest właściwa. Pamiętaj także o swoich przyzwyczajeniach. Wybierz produkt, który jest właściwy dla osób śpiących na wznak lub na boku. W ostatnim czasie niektóre marki rozpoczęły także produkcję poduszek przeznaczonych dla miłośników spania na brzuchu. Jeśli więc lubisz spać w takiej pozycji, rozważ zakup dodatkowych akcesoriów. Kupując materac, nie zapominaj o tworzywie z jakiego został wykonany. W ostatnim czasie bardzo popularne są podłoża wykonane z pianki memory. Ten materiał doceniają nie tylko użytkownicy. Pianka termoelastyczna jest przede wszystkim polecana przez specjalistów. Fizjoterapeuci uważają, że najlepsze materace powinny być wykonane z tego tworzywa, ponieważ pianka memory gwarantuje dobre dopasowanie materaca do ciała.


Źródła:

  • https://twojdom.eu/rodzaje-materacow-do-spania-czym-sie-roznia
  • https://fizjoplaner.pl/zdrowy-sen-jaki-materac-wybrac.html

RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Najnowsze w kategorii

Popularne w kategorii