piątek, 10 lutego, 2023
Strona głównaSypialniaSypialnia w stylu industrialnym: czego nie może zabraknąć?

Sypialnia w stylu industrialnym: czego nie może zabraknąć?

Nowoczesne wnętrza wymagają nowoczesnych rozwiązań. Od kilku sezonów niezwykle popularny jest styl industrialny, który narodził się w Stanach Zjednoczonych w połowie XX wieku. Styl ten jest bardzo prosty, ale niezwykle efektowny. Choć na pierwszy rzut oka styl loftowy nie pasuje do zacisza sypialnianego, przy odrobinie dobrych chęci i kreatywnego toku myślenia można stworzyć nowoczesną, funkcjonalną przestrzeń w stylu industrialnym.

Styl industrialny – podstawowe założenia

Początki stylu industrialnego to okres przemian gospodarczych nie tylko e Europie, ale również za oceanem. Wielu osób nie było stać na mieszkania w Nowym Jorku, szczególnie klasy robotniczej. Takie dzielnice jak Soho czy Brooklyn do tej pory słyną z apartamentów w stylu loft, które stały się stałym elementem nowojorskiego krajobrazu. Dlaczego? Ludzie zaczęli korzystać z dobrodziejstw, jakie oferowały im opuszczone tereny fabryczne. W wyniku braku funduszy na remont zaniedbanych hal produkcyjnych, mieszkańcy decydowali się na pozostawienie przestrzeni fabrycznej w takim stanie, w jakiej ją zastawali. Pojawiał się jednak problem umeblowania tak przestronnych pomieszczeń. Co bardziej pomysłowi przerabiali stare elementy wyposażenia fabryk i tworzyli z nich wyjątkowe, niepowtarzalne meble.

Dzięki pomysłowości i zaradności przedstawicieli klasy robotniczej sprzed niemal siedemdziesięciu lat, dziś możemy się cieszyć wyjątkowymi, minimalistycznym wnętrzami z nutką urzekającej surowości.

Czy sypialnia to dobre miejsce na styl industrialny?

Dlaczego nie! Każde miejsce jest dobre, aby wykazać się pomysłowością i kreatywnością na najwyższym poziomie. Choć styl loftowy zdecydowanie częściej można spotkać w salonach czy przestrzeniach kuchennych, coraz więcej miłośników nowoczesnych rozwiązań aranżuje swoją sypialnię w oparciu o minimalistyczny styl industrialny. Jest to pomysł na niestandardową przestrzeń sypialnianą, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby sypialnia w stylu loftowym mogła stać się oazą spokoju i miejscem, gdzie można naładować baterie.

Jakie kolory w industrialnej sypialni?

Żywe kolory należy odstawić na boczny tor. Styl industrialny nie jest zbyt wyszukany, a jak sama nazwa wskazuje, nawiązuje to pomieszczeń pofabrycznych. Najlepszym rozwiązaniem będą wnętrza utrzymane w kolorystyce szarości i bieli. Sypialnia jest bowiem miejscem, gdzie najbardziej zależy nam na kameralnej atmosferze sprzyjającej relaksowi. Można oczywiście pokusić się o ciemniejsze odcienie ścian czy podłóg w sypialni, jednak należy pamiętać, że ciemne powierzchnie optycznie zmniejszają powierzchnię użytkową. Dlatego właściciele mniejszych mieszkań powinni być szczególnie uczuleni na dobór kolorystyczny farb czy wykończeń podłogowych.

Jaki materiał?

Gdy mowa o stylu industrialnym, w pierwszej kolejności na myśl przychodzą cegły i beton. I to właśnie te faktury powinny gościć w pełnowartościowej sypialni w stylu loftowym. Trzeba jednak zachować odpowiednie proporcje – wszystkie cztery ściany pokryte dość wyrazistą cegłą w rudawym kolorze mogą kłócić się z zamysłem przestrzeni sprzyjającej wyciszeniu i efektywnemu wypoczynkowi.

Co jeszcze oprócz cegieł i betonu? Oczywiście nie może zabraknąć również dobrej jakości drewna. W pomieszczeniach industrialnych najczęściej stawia się na drewniane podłogi, które stanowią doskonałe dopełnienie nieco „cięższych” materiałów jak beton czy cegła. Drewno jest tak uniwersalnym surowcem, że nawet po zmianie aranżacji wnętrz podłoga będzie mogła z powodzeniem służyć swojemu właścicielowi przez wiele kolejnych lat.

Meble industrialne do sypialni

Jak umeblować sypialnię stylizowaną na loft? Należy zacząć przede wszystkim od wygodnego, przestrzennego łóżka. Wyrazisty, surowy styl industrialny nakazuje wyposażyć sypialnię w łóżko korespondujące stylem do aranżacji całego wnętrza. Duża popularnością cieszą się łózka z europalet, które można stworzyć samodzielnie przy niewielkim nakładzie pieniężnym.

sypialnia w stylu industrialnym czego nie moze zabraknac 02

sypialnia w stylu industrialnym stolik nocny
lectus24.pl 

W sypialni nie może zabraknąć również stolików nocnych czy regałów do przechowywania wyposażenia sypialni czy dekoracji. Meble w stylu industrialnym charakteryzuje obecność metalowych konstrukcji utrzymanych w prostej koncepcji.

sypialnia w stylu industrialnym lampka sypialniana
light-home.pl 

Oświetlenie sypialniane to zaraz po łóżku najważniejszy element wyposażenia sypialni w stylu loftowym. Lampka nocna, kinkiet, a może żyrandol? Dowolność jest nieograniczona. Lampy w stylu industrialnym charakteryzują się prostotą i minimalizmem w stylowym wydaniu.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Najnowsze w kategorii

Popularne w kategorii