piątek, 27 września, 2024
Strona głównaŁazienkaŁazienka z kabiną prysznicową i pralką

Łazienka z kabiną prysznicową i pralką

Kabina prysznicowa to zdecydowanie lepsze rozwiązanie do małej łazienki w bloku niż wanna. Łatwo wpasuje się w niemal każdy kąt, a dzięki możliwości aranżacji ścianek prysznicowych pod konkretny rozkład łazienki staje się rozwiązaniem uniwersalnym i łatwym do adaptacji. Jak zorganizować jednak wygodną i funkcjonalną strefę prysznicową, jeśli ma zmieścić się tam jeszcze sprzęt? Podpowiadamy, jak zaaranżować łazienkę z kabiną prysznicową i pralką.

Trzeba znaleźć złoty środek między wygodą, funkcjonalnością a swobodną przestrzenią do poruszania się. Na małym metrażu musimy zmieścić wiele sprzętów, szafek, strefę wc, kąpielową i umywalkową, a do tego wygospodarować miejsce na przechowywanie wszystkich potrzebnych rzeczy.

Mając dobry plan na funkcjonalne rozmieszczenie wyposażenia, można pomyśleć o stylu, w jakim urządzimy łazienkę. Wygoda to jedno, warto zadbać też o estetykę wykończenia, bo na co dzień chętniej korzysta się z łazienki, która nie tylko jest wygodnie urządzona, ale też przyjemna dla oka.

Wanna czy prysznic? Jeśli pralka, to gdzie?

Jak w małym wnętrzu zmieścić całe wyposażenie i sprzęty? Chcąc zaoszczędzić jak najwięcej miejsca, a jednocześnie stworzyć wnętrze komfortowe i funkcjonalne, warto już na początku zastanowić się nad trzema ważnymi kwestiami:

  • Wanna czy kabina prysznicowa? Dość oczywistym wyborem dla małych łazienek wydaje się prysznic. Jednak nie jest to przymus. Przy dobrej aranżacji da się nawet w małe wnętrze wkomponować wannę. Zastanówmy się na początku nad potrzebami domowników w tym zakresie. Jeśli w domu są małe dzieci, warto wybrać wannę lub głęboki brodzik. Dla miłośników relaksujących i odprężających kąpieli dobrą opcją będzie wanna z parawanem. Z kolei dla starszych osób zdecydowanie łatwiejsze będą kąpiele w kabinie z bardzo niskim brodzikiem lub z odpływem liniowym w podłodze.
  • Czy pralka musi być w łazience? Zastanówmy się, czy da się ją przenieść do kuchni lub innego pomieszczenia (np. garderoby). Czy rzeczywiście łazienka to jedyna możliwa opcja, gdzie można wstawić pralkę? Przeniesienie jej do innego pomieszczenia pozwala zyskać sporo miejsca, szczególnie w łazienkach o małym metrażu.
  • Czy pralka będzie zabudowana? To ważne pytanie, a odpowiedź na nie determinuje projekt i aranżację mebli łazienkowych. Specjaliści radzą, aby wybrać chociaż wstępnie model pralki jeszcze zanim rozpoczniemy projektowanie rozkładu wnętrza. Ładowana od góry czy z przodu, jakie będzie miała wymiary? Czy planujemy ją ukryć w szafce czy nadbudować półkami? To ważne pod kątem doboru mebli łazienkowych i organizacji układu pomieszczenia.

Na etapie projektowania wnętrza warto przeglądać inspiracje i zrealizowane już projekty, jak może wyglądać mała łazienka w bloku.

kolo lazienka z kabina prysznicowa i pralka 02

Sprawdź aranżacje łazienki w bloku KOŁO >>>

Jakie kabiny prysznicowe do małej łazienki?

Odpowiedź na to pytanie to: jak najprostszą. Im mniej zabudowana i podzielona kabina, tym lżejsza optycznie będzie się wydawać. Idealną opcją, popularną  modną w ostatnich sezonach, są kabiny typu walk-in. Minimalistyczne i bardzo proste w konstrukcji, świetnie sprawdzają się w każdym metrażu, ale szczególnie dobrze wpasowują się w aranżacje małych łazienek.

Kabiny typu walk-in to tak naprawdę przestrzeń prysznicowa ograniczona wyłącznie ściankami.  Świetne rozwiązanie do wnętrz o nietypowym układzie. Ścianki są dostępne w wielu wymiarach (nie ma także problemu z zamówieniem ich na wymiar), co pozwala z łatwością zorganizować wygodną strefę prysznicową niemal w każdym układzie, nawet najbardziej niestandardowym i nieustawnym.

Co więcej, umożliwiają postawienie kabiny nawet tam, gdzie jest naprawdę mało miejsca. Szczególnie do niewielkich łazienek warto konstruować kabiny na podstawie dostępnych elementów, np. kabiny prysznicowe KOŁO. To uniwersalne rozwiązanie daje dużą swobodę aranżacyjną i pozwala jak najlepiej wykorzystać zwykle niewielką przestrzeń małej łazienki.

Modne ostatnio proste kabiny z przezroczystego wzmocnionego szkła, wykończone jedynie metalowymi profilami, to dobra opcja do niewielkich wnętrz. Dają wrażenie głębi, optycznie powiększając pomieszczenie. Jeszcze lepszy efekt uzyskamy, jeśli ściany we wnętrzu kabiny będą aranżacyjnym przedłużeniem ścian i podłogi w pozostałych częściach pomieszczenia. Wówczas kabina stanie się jedynie funkcjonalną strefą, bez optycznego wydzielania przestrzeni.

Osobna kabina prysznicowa czy zabudowa nawannowa?

A co, jeśli w łazience jest już wanna, a chcemy zorganizować funkcjonalny natrysk? Albo w domu są małe dzieci lub część domowników optuje za wstawieniem nawet małej wanny do łazienki? I na to jest rozwiązanie. To konstrukcja typu 2 w 1, gdzie na krawędzie dostawia się ścianki i drzwiczki prysznicowe, tworząc w ten sposób funkcjonalną przestrzeń do wzięcia szybkiego prysznica. Pamiętajmy jednak, aby wybierać elementy zabudowy prysznicowej z przezroczystego szkła. Nada lekkości całej konstrukcji i wizualnie nie przytłoczy wnętrza.

Jeśli zaplanujemy nawannową kabinę prysznicową, wówczas warto pamiętać, aby jak najbardziej uprościć pozostałą część aranżacji łazienki. Paradoksalnie, im więcej sprzętów i wyposażenia schowamy w zabudowie, tym lepiej optycznie będzie wyglądać małe wnętrze. Zostawiając część rzeczy „na wierzchu”, tworzymy wizualny chaos, który w niewielkiej przestrzeni może po prostu przytłaczać.

Pralka w małej łazience

2-3 metry kwadratowe przestrzeni małej łazienki nie pozostawia zbyt wielkiego pola do manewru. Jeśli dodatkowo musimy tam wstawić pralkę, wówczas trzeba wykazać się naprawdę sporą kreatywnością, by stworzyć wygodne i funkcjonalne wnętrze. Jest jednak kilka sprytnych sposobów, by zorganizować miejsce na pralkę w małej łazience.

  • Pralka pod blatem. Wbrew pozorom meble na wymiar i dedykowana zabudowa to najlepsza opcja do małych łazienek. Z jednej strony to sposób na jak najlepsze wykorzystanie dostępnej, zwykle dosyć ograniczonej, przestrzeni. A z drugiej, pozwala na bardzo funkcjonalną i estetyczną aranżację. Opcja ukrycia pralki pod blatem daje wizualnie dobre efekty, tworząc jednocześnie dodatkowe podręczne miejsce na przechowywanie kosmetyków i przyborów toaletowych na blacie.
  • Węższa i płytsza pralka do małej łazienki. Na rynku można znaleźć modele pralek o mniejszych wymiarach skonstruowanych z myślą o małych łazienkach. Klasyczne pralki mają głębokość ok. 60 cm, te płytsze mają ok. 40 – 45 cm. Łatwiej je wpasować nawet w bardzo mały metraż. Te kilkanaście centymetrów daje dodatkową przestrzeń z przodu, pozwala też wygodniej rozładować pranie. Modele o mniejszych wymiarach łatwiej także ukryć w zabudowie.
  • Pralka ładowana od góry. Chcąc zaoszczędzić nieco przestrzeni z przodu pralki, warto rozważyć zakup modelu ładowanego od góry. To dobra opcja w długich a wąskich łazienkach, gdzie trudno o miejsce do swobodnego otwarcia drzwiczek i załadowania prania. Wadą rozwiązania jest fakt, że eliminuje możliwość zabudowy przestrzeni nad pralką.
  • Pralka w zabudowie. Obecnie najlepszy sposób, aby ukryć pralkę. Świetnie do tego celu nadają się wspomniane już modele o mniejszej głębokości. Schowanie pralki w jednej z szafek zwartej zabudowy łazienkowej optycznie wprowadza ład i porządek. To sprytne rozwiązanie, by poprawić estetykę wystroju w małym wnętrzu, trzeba jednak pamiętać, że otwarcie drzwiczek do szafki z pralką wymaga miejsca. By uniknąć tego problemu, montuje się drzwiczki przesuwne. Świetna opcja pod warunkiem, że i na to da się znaleźć przestrzeń.
  • Szafka nad pralką. Wstawienie pralki do małej łazienki oznacza często zmniejszenie miejsca na przechowywanie kosmetyków, chemii i drobnego wyposażenia. Aby je „odzyskać”, warto wykorzystać przestrzeń nad pralką. Robione na wymiar lub gotowe modele szafek do nadbudowy dają dodatkowe miejsce do przechowywania. Co więcej, w układzie pionowym można też dostawić suszarkę do ubrań nad pralką. Dzięki temu nawet w małym wnętrzu da się stworzyć domową pralnię z suszarnią.

pralka w łazience pomysły na aranżacje

Kabina prysznicowa i pralka w małej łazience

O czym pamiętać, planując małą łazienkę z kabiną prysznicową i pralką?

Oto kilka praktycznych wskazówek:

  • Ukryjmy pralkę pod blatem lub w szafce, niech w małej łazience nie „rzuca się w oczy”. Aby nie zagraciła i przytłoczyła wnętrza, powinna być schowana. Można zostawić sam panel pralki lub schować cały sprzęt za zabudową, ewentualnie nad drzwiczkami w stylistyce frontów szafek.
  • Jeśli łazienka ma wnękę lub niestandardowy układ, być może jest to dobre miejsce na wstawienie tam pralki. Zwykle na etapie projektu nie ma problemu z przeniesieniem instalacji odpływowej, a takie rozwiązanie może stworzyć funkcjonalną przestrzeń do montażu pralki. I jeśli miejsce pozwala – także dla suszarki do ubrań i dodatkowych szafek.
  • Wykorzystaj przestrzeń nad pralką, aranżując funkcjonalny słupek. To wygodne miejsce na szafki do przechowywania środków chemicznych lub na kosz na brudną bieliznę.
  • Szukaj sprytnych rozwiązań do małych łazienek, np. modeli pralek o mniejszych gabarytach, słupków i mebli pełniących kilka funkcji jednocześnie czy optycznych trików do powiększenia przestrzeni.
  • Zastanów się, czy pralka może stanąć w innym miejscu: kuchni, garderobie lub przedpokoju.

Aranżacja małej łazienki to nie lada wyzwanie. Stworzenie komfortowego i funkcjonalnego miejsca, które pogodzi potrzeby wszystkim domowników, wymaga gruntownego przemyślenia i dobrego projektu. Popularne aranżacje z kabiną prysznicową i zabudowaną pralką to jedna z najlepszych opcji dla wnętrz o małym metrażu.

Advertisement

RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Najnowsze w kategorii

Popularne w kategorii