piątek, 24 maja, 2024
Strona głównaWykończeniaOkno dachowe czy lukarna? Co lepiej sprawdzi się na poddaszu?

Okno dachowe czy lukarna? Co lepiej sprawdzi się na poddaszu?

Urządzanie poddasza wymaga często zastosowania sprytnych trików aranżacyjnych, ponieważ przestrzeń jest nierzadko ograniczona skosami. Duże znaczenie odgrywa odpowiednie oświetlenie, które optycznie powiększa pomieszczenia i poprawia ich funkcjonalność. Co lepiej doświetli poddasze – okno dachowe czy lukarna?

Lukarna a okno dachowe – czym się różnią?

Lukarna to wydłużony, pionowy element w dachu z oknem, który wznosi się ponad linię dachówki. Miewa różne kształty, dlatego wyróżnia się lukarnę szczytową, trójkątną czy tzw. wole oko o półokrągłej formie. Jego górna część jest pokryta takim samym materiałem, co reszta dachu. Wnętrze wypustu stanowi przestrzeń użytkową, a dzięki swojemu kształtowi może ją nawet powiększać.

Natomiast okno dachowe to zwykłe okno uchylne, które montuje się na dachu. Nie potrzebuje żadnej dodatkowej konstrukcji, ponieważ zlewa się ono z powierzchnią dachówki lub blachy. To minimalistyczne rozwiązanie, które nie wpływa na zewnętrzny wygląd domu.

Lukarna stanowi z daleka widoczną część budynku i jest elementem konstrukcji. Dobudowanie jej na istniejącym już domu wymaga specjalnej zgody i projektu. Choć wstawienie okna dachowego potrzebuje mniejszej ingerencji w wygląd nieruchomości, również należy otrzymać na to pozwolenie ze starostwa.

Lukarna czy okno dachowe – co na poddasze? Zalety i wady

Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety, dlatego przed podjęciem decyzji należy dobrze zastanowić się nad każdym z nich. Lukarna może zwiększyć funkcjonalność pomieszczenia poprzez podniesienie sufitu. To przydatne rozwiązanie w przypadku dużych skosów – poza tym pozytywnie wpływa na zewnętrzny wygląd budynku.

Przez okno w lukarnie zyskuje się lepszy widok na otoczenie, ponieważ szyba przyjmuje pozycję pionową. Dzięki temu też znacznie łatwiej myje się ją i otwiera okiennicę. Do wad należy zaliczyć zdecydowanie większą ilość pracy przy remoncie i wyższe koszty. Ponadto w tym wariancie światło wpadające do pomieszczenia nieco słabiej się rozprasza.

Lukarna

Okno dachowe jest tańsze i prostsze w montażu. Znajduje się w nachylonej pozycji, przez co promienie słońca lepiej rozchodzą się po całym poddaszu. Zamontowanie takiego rozwiązania nie powiększa jednak funkcjonalności pomieszczenia ani nie wpływa zbyt mocno na zewnętrzny wygląd budynku. To jednak może być zaletą dla zwolenników minimalistycznych projektów.

Choć ilość światła jest większa, to okno dachowe trudniej się myje, a na dodatek nie pozwala ono cieszyć się widokiem na otoczenie. Da się za to spoglądać przez nie na księżyc czy gwiazdy. W podejmowaniu decyzji znaczenie powinien mieć charakter bryły budynku, a także to, co ma znaleźć się na poddaszu.

Jeśli pomieszczenie ma być jak najlepiej doświetlone, to należałoby postawić na okno dachowe. Gdy liczy się przede wszystkim estetyka i powiększenie przestrzeni, lepiej sprawdzi się lukarna. Warto jednak pamiętać, by dopasować rozwiązanie do swoich własnych preferencji i możliwości finansowych. Co ważne, żadnych zmian w konstrukcji dachu nie wolno przeprowadzać bez stosownego zezwolenia.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Najnowsze w kategorii

Popularne w kategorii