sobota, 27 sierpnia, 2022
Strona głównaWykończeniaSalon w stylu rustykalnym, czyli jak nadać wnętrzu sielskiego charakteru

Salon w stylu rustykalnym, czyli jak nadać wnętrzu sielskiego charakteru

Styl rustykalny jest dobrą odskocznią od modnej skandynawskiej stylistyki czy nowoczesnych akcentów. Wprowadza do wnętrza przyjemną, sielankową atmosferę. Tu najważniejszą rolę odgrywa natura – zarówno w dodatkach, jak i kolorystyce. O czym jeszcze warto pamiętać urządzając salon zgodnie z rustykalnym leitmotiv.

Styl rustykalny przywodzi na myśl głównie dom po środku niczego, w którym pachnie drożdżowym ciastem, a świeżo skoszoną trawą. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby przenieść go do miasta. Nie musimy aranżować mieszkania mnóstwem sielskich dodatków, a sprytnie je zaakcentować. Wszystko zależy od naszego indywidualnego stylu i preferencji.

rustykalny salon
settingforfour.com

Salon w stylu rustykalnym – czyli skąd to się wzięło

Początków stylu rustykalnego należy upatrywać w Stanach Zjednoczonych, gdy powstało niezależne od wpływów Wielkiej Brytanii państwo. Nazwa wywodzi się od ang. „rustic”, co oznacza swojski albo wiejski. Meble wykonywano wówczas z tego, co było pod ręką, a głównie była mowa o drewnie. Nie dziwi więc fakt, że właśnie ten materiał dominuje w stylu rustykalnym – z całą swoją niedoskonałością w pakiecie, w tym spękaniami, słojami i sękami. Świetnie współgra z rękodziełem w postaci ceramiki czy różnorodnych ozdób. Na naszych rodzimych terenach łączony jest głównie z wystrojem dworkowym.

styl rustykalny na czym polega
notedlist.com

Styl rustykalny – akcesoria i kolory

Jeśli chcemy mieć salon utrzymany w duchu rystykalnej sielskości, raczej zapomnijmy o finezyjnych kształtach mebli. Misterne ozdobniki raczej nie lubią się z tym stylem, za to już kolorowe, kwieciste obicia, jak najbardziej (chociaż oczywiście niekoniecznie). Najlepiej wypada w nim minimalizm i pewnego rodzaju surowość. A co z akcesoriami? Świetnie sprawdzą się te, które kojarzone są z dawnym, wiejskim życiem. W praktyce można kupić np. rattanowy bujany fotel, lustro oprawione w prostą, drewnianą ramę, stare sagany czy wiklinowe kosze.

Należy też pamiętać, że styl rustykalny uwielbia wszystko, co naturalne, w tym także tkaniny. W salonie śmiało może więc dominować bawełna, len czy wełna, w zależności od nastroju czy pory roku. Serwety, serwetki czy poszewki na poduszki mogą być zarówno proste, jasne, jak i barwne, wzorzyste, a nawet wykończone koronką. W przypadku ostatnich mowa o przenikaniu wzorów ludowych.

salon rustykalny
notedlist.com

Odnośnie do kolorów ścian w stylu rustykalnym, można wprowadzić na nie delikatne brązy oraz beże. Niemniej popularna jest także wszelkiej maści pastelowa paleta barw. Wśród niej prym wiodą głównie błękity oraz rozmyte zielenie – słowem – kolory najbardziej zbliżone do natury.

salon rustykalny
notedlist.com
RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Najnowsze w kategorii

Popularne w kategorii