piątek, 20 stycznia, 2023
Strona głównaWykończeniaOknaOkna do loftowych wnętrz - zobacz kilka aranżacji w industrialnych przestrzeniach

Okna do loftowych wnętrz – zobacz kilka aranżacji w industrialnych przestrzeniach

Lubimy je za bezkompromisową estetykę, rozmach w aranżowaniu przestrzeni, zamiłowanie do naturalnych materiałów, a nierzadko dużą dozę wnętrzarskiej fantazji. A także za piękne przestronne okna ujmujące ciemnymi szprosami, tak typowe dla loftów, o których mowa. Czy pozostawienie przeszkleń w wersji sauté to najlepsze rozwiązanie w industrialnych obiektach? Niekoniecznie, jeśli nasze pofabryczne wnętrze znajduje się w pobliżu innych budynków lub jest wystawione na działanie słońca. Ale spokojnie – możliwości jest mnóstwo.

Okna w loftowych wnętrzach – koniecznie duże

okna we wnetrzu loft
Marcin Dekor

Obok surowości w postaci odsłoniętych cegieł na ścianach czy metalowych mebli to właśnie prostota jest jednym z wyznaczników stylu industrialnego. Lofty zdecydowanie nie lubią dekoracyjności, zdobnych form, dlatego taka też powinna być aranżacja okna w stylu industrialnym.

okna w stylu industrialnym
Marcin Dekor

Do dyspozycji mamy przede wszystkim minimalistyczne karnisze, najchętniej w zestawieniu z zasłonami, jako że firany są stylistycznie dość odległe. Jeśli chodzi o tkaniny zasłonowe, warto postawić albo na proste materiały o naturalnych splotach, albo przeciwnie – ekstrawaganckie wzory stworzone do odważnej estetyki loftów.

okna w stylu loft
Marcin Dekor

Okna w loftach – tkaniny mają znaczenie

Ważny jest też sposób wykorzystania tkanin, który powinien zdecydowanie iść w stronę nonszalancji – ciekawie wyglądać tu będą zasłony opadające luźno na podłogę, podczas gdy o finezyjnych upięciach radzimy zapomnieć. Minimalizm powinien też cechować odpowiedni karnisz, najchętniej w kolorze tak modnego dziś czarnego matu. Sprawdzi się tu klasyczny model rurowy bez zbędnych dekoracyjnych zakończeń.

Okno do aranzacji w stylu loft
Marcin Dekor

Okna w stylu loft – po łuku do celu

Ogromne przeszklenia ze szprosami niekiedy ustępują miejsca oknom zwieńczonym łukiem. Tego rodzaju otwory okienne, tak jak okna zajmujące całą ścianę robią spore wrażenie i nadają wyjątkową atmosferę loftowemu wnętrzu, ale jednocześnie także wymagają dobrego pomysłu na aranżację.

Jakie okno do aftranzacji w stylu loft
Marcin Dekor

Nie musimy obawiać się zostawienia górnej, zaoblonej części nieosłoniętej, jeśli tylko taka dekoracja okna w stylu loftowym spełnia nasze wymagania funkcjonalne. Natomiast rozwiązaniem stworzonym wprost do tego typu stylowych okien są karnisze gięte. Powrót karniszy rurowych to właśnie odpowiedź na industrialne trendy w architekturze z ich zwrotem w kierunku półokrągłych form wnęk okiennych.

Dekoracja okna w loftach – żaluzje? Czemu nie!

Karnisze to nie jedyne dostępne w tym przypadku rozwiązanie, ale należy pamiętać, że tego rodzaju metalowe ramy wykorzystane do okien w loftowym wnętrzu bywają wąskie, dlatego przed decyzją o zakupie systemów roletowych czy plis, warto skorzystać z pomocy profesjonalistów. Nic nie stoi też na przeszkodzie, by w loftach zastosować żaluzje, aluminiowe lub drewniane, zwłaszcza w tych wyposażonych w niebyt duże okna. W przeciwnym razie rozmiar i waga dekoracji mogą stanowić znaczące utrudnienie w obsłudze.

Jakie wybrac okna do wnetrza w stylu loft
Marcin Dekor

Mówiąc o loftach, warto wspomnieć o jeszcze jednym aspekcie takich rewitalizowanych i dostosowanie do warunków mieszkalnych miejsc. Często wymagają one dzielenia bardzo dużych przestrzeni – jak to zrobić? Dziś odchodzi się w architekturze od trwałych podziałów, fizycznych granic zmniejszających wnętrza i ograniczających dopływ światła. Bardzo popularne są natomiast szklane ściany poprzecinane czarnymi szprosami oraz zasłony, które na potrzeby właścicieli oraz zależnie od pory dnia, odseparują poszczególne strefy, takie jak sypialnia czy domowe biuro.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Najnowsze w kategorii

Popularne w kategorii